عدم تصمیم مشخص اروپا درباره گلیفوسایت محصول مشکوک شرکت مونسانتو

عدم تصمیم مشخص اروپا درباره گلیفوسایت محصول مشکوک شرکت مونسانتو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود استفاده گسترده کشاورزان اروپایی از ماده شیمیایی گلیفوسایت برای از بین بردن علفهای هرز برخی از کشاورزان معتقد به روشهای ارگانیک تمام تلاششان را می کنند تا از این ماده استفاده نکنند. کانتن گوفینه یکی از آنان در استان والونی بلژیک است که همکارما برای گفتگو به دیدار او رفته است. او به ما نشان می دهد چگونه بدون کمک گرفتن از مواد شیمیایی و تنها با اتکا به وسایل قدیمی کشاورزی می توان به جنگ علفهای هرز رفت و می گوید که شرکتهای چند ملیتی تولید محصولات کشاورزی به فکر سلامت مردم نیستند و تنها به فکر تولید بیشتر درآمد هستند به همین خاطر از این مواد شیمیایی سرطانزا استفاده می کنند.

آگهی

البته سرطانزا بودن این محصولات هنوز بطور کامل از سوی نهادهای اروپایی تایید نشده است. بسیاری از کشاورزان همچنان از این ماده شیمیایی محصول شرکت مونسانتو در کشاورزی استفاده می کنند. پارلمان اروپا در همین زمینه روز چهارشنبه کنفرانسی را تشکیل داد که البته مدیران مونسانتو از حضور در این کنفرانس سرباز زدند. اما ابتدا یکی از متخصصان سرطان از آمریکا خانم کیت گیتون توضیح داد که چگونه گلیفوسایت برای سلامت بشر ضرر دارد و تایید کرد که این ماده بطور حتم عامل سرطان است.

در همین جلسه نماینده اتحادیه کشاورزان اروپایی سرطانزابودن گلیفوسایت را رد کرد. ماههاست که اتحادیه اروپا نتوانسته در این زمینه تصمیم مشخصی بگیرد. یکی از دلایل آن عدم تایید تمام سازمانهای حمایت از سلامت افراد در اروپا از تز سرطانزا بودن گلیفوسایت است. و همچنان کشاورزان اروپایی برای تولید محصولاتشان از این ماده شیمیایی شرکت مونسانتو استفاده می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟

کارنامه عملکرد رئیس کمیسیون اروپا؛ آیا تعهدات و وعده‌های سال گذشته محقق شد؟