قرارداد موقت در اتحادیه اروپا؛ چه سرنوشتی در انتظار کارگران موقت است؟

قرارداد موقت در اتحادیه اروپا؛ چه سرنوشتی در انتظار کارگران موقت است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کارگران موقت در اتحادیه اروپا با مشکل دستمزد ناعادلانه، کلاهبرداری و استثمار روبرو هستند

کارگران موقت را یک پیمانکار فرعی و بنگاه واسطه در کشور خودشان برای انجام کار، به شکل موقت و معمولا برای کارهای ساختمانی یا حمل و نقل به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا می فرستد. در این برنامه کندوکاو می بینیم که برخی از این کارگران موقت در شرایطی شبیه بردگی کار می کنند. بحث درباره اصلاح قوانین مربوط به کارگران موقت در دستور کار اجلاس بعدی شورای وزرای کار کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار دارد که روز ۲۳ اکتبر در لوکزامبورگ برگزار می شود. چه سرنوشتی در انتظار کارگران موقت است؟ آیا وزیران کار و امور اجتماعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق خواهند شد برای پایان بخشیدن به این برده داری مدرن به توافق برسند؟

امکان کار در کشورهای دیگر یکی از بهترین ویژگیهای کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. اما مشکل کارگران موقت که اغلب توسط پیمانکاران فرعی برای کار به کشورهای دیگر اروپایی فرستاده می شوند، دستمزد ناعادلانه است و حتی گاهی کارگران در دام شبکه های کلاهبرداری پیمانکاران فرعی گرفتار می شوند.

تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتقدند که امروزه قوانین مربوط به کارگران موقت منسوخ شده و باید اصلاح شود. از سوی دیگر بین کشورهای غرب و شرق اروپا بر سر اصلاح قوانین اختلاف وجود دارد. اساساً بیشتر کشورهای اروپای شرقی نمی خواهند قوانین کار تغییر کند.

دستورالعمل کنونی مربوط به کار موقت در اتحادیه اروپا منسوخ شده است

زمانیکه ۱۵ کشور اروپایی تصمیم گرفتند که شرایط برای کار موقت تسهیل شود، چارچوبی قانونی برای کارگران موقت در کشورهای دیگر به وجود آوردند. منظور از کارگران موقت افرادی بود که توسط کارفرمایشان برای انجام خدمات به شکل موقت و معمولا برای کارهای ساختمانی یا حمل و نقل به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا فرستاده می شدند. تاکید بر واژه «موقت» است.

این قوانین در سال ۱۹۹۶ که کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمابیش از نظر اقتصادی و اجتماعی در یک سطح بودند، صادر شد. امروز میلیونها کارگر موقت در اروپا وجود دارد که اغلب با مشکلاتی مثل دستمزد ناعادلانه روبرو هستند. منتقدان می گویند که پس از گسترش مرزهای اتحادیه اروپا و گذشت ۲۱ سال، این دستورالعمل دیگر کارایی ندارد.

Here are some facts & figures about #PostedWorkers. More infos on euronewsinsidrs</a> <a href="https://t.co/2p0YFigmrL">https://t.co/2p0YFigmrL</a> <a href="https://t.co/BozbyLISih">pic.twitter.com/BozbyLISih</a></p>— Hélène Parson (HeleneParson) September 28, 2017

کارگران موقت در دام شبکه عنکبوتی پیمانکاران فرعی

سیستم کنونی را با یک مثال می توان توضیح داد: چنانچه کارفرمایی مثلا از رومانی می خواهد کارگری را به آلمان بفرستد مجبور نیست به او حداقل دستمزد در آلمان را بدهد، در حالیکه کارگر آلمانی به ازای همان کار، دستمزد بیشتری دارد. صحبت از دستمزد ناعادلانه است.

علاوه بر دستمزد ناعادلانه برای کارگران موقت در کشور مقصد، برخی از آنها مورد استثمار قرار می گیرند یا از طریق پیمانکار فرعی که آنها را به کارفرما معرفی می کند در دام شبکه سازمان یافته کلاهبرداری در کشور مقصد در دام کلاهبرداری سازمان یافته می افتند.

در اولین گزارش در رومانی کارگرانی را می بینیم که به غرب اروپا فرستاده می شوند داستان آنها، داستان تقلب و سوء استفاده است.

کارگران موقت، نیروی کار در تاکستانهای فرانسه

فرانسه سومین کشور بزرگ پذیرای کارگران موقت در اروپاست. در دومین گزارش این برنامه کارگران بلغار را در تاکستانهای منطقه «تورن» فرانسه می بینیم. بسیاری از آنها می گویند از وقتیکه به عنوان کارگر موقت کار نمی کنند و با کارفرمای فرانسوی شان مستقیم قرارداد بسته اند و بدین صورت وضعشان بهتر شده است.

دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا: کشورهای عضو باید هر چه زودتر به توافق برسند

در بخش پایانی این گزارش کندوکاو با لوکا ویسنتینی، دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا گفتگو می کنیم. وی می گوید که تصمیم نهایی باید در جلسه شورای وزرای کار اتحادیه اروپا در روز ۲۳ اکتبر گرفته شود. در غیر اینصورت، پارلمان اروپا فرصت نخواهد داشت آن را تا پایان دوره اش یعنی سال ۲۰۱۹ میلادی به تصویب برساند. وی می افزاید که کشورهای عضو نباید موضوع کار موقت را به بازی سیاسی تبدیل کنند.

.JunckerEU</a> "In a Union of equals there can be no second class workers.Workers should earn the same pay for the same work in the same place" <a href="https://t.co/FdGOWEmmY4">pic.twitter.com/FdGOWEmmY4</a></p>— Mina Andreeva (Mina_Andreeva) September 13, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حداقل دستمزد کارگران از یک میلیون تومان گذشت

تلاشهای کارگران موقت انگورچینی برای صنعت شرابسازی فرانسه

«وضعیت کارگران موقت در اتحادیه اروپا را به بازی سیاسی تبدیل نکنیم»