Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلاشهای کارگران موقت انگورچینی برای صنعت شرابسازی فرانسه

تلاشهای کارگران موقت انگورچینی برای صنعت شرابسازی فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تعدادی از شراب سازان فرانسوی در تاکستانهای تورن ترجیح می دهند از کارگران موقت برای فصل انگورچینی استفاده کنند

“طبق گزارش کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۵ بیش از دو میلیون کارگر موقت در اتحادیه اروپا وجود داشت. کارگران موقت را اغلب پیمانکاران فرعی (بنگاههای واسطه) در کشورهای اروپای شرقی که دستمزد کارگر خیلی پایین است برای کار به کارفرماها در غرب اروپا معرفی می کنند. این کارگران اغلب در کشور میزبان از حق بیمه و سایر مزایا محروم هستند. والری گوریا، خبرنگار یورونیوز در این گزارش به تاکستانهای منطقه تورن (Touraine) در فرانسه سفر کرده و به سراغ شرابسازانی رفته که از کارگران موقت برای انگورچینی استفاده می کنند.

در تاکستانهای تورن (Touraine) در قلب فرانسه فصل انگورچینی است. سنتی که رنگ و بویی اروپایی دارد. ملادن از چند سال پیش با همسر و دخترش از بلغارستان به اینجا آمده است. بعد از سه هفته انگورچینی، برای انجام کارهای دیگری در این تاکستانها می ماند. او می گوید که در بلغارستان پول نیست و برای هزینه تحصیل دخترش در بلغارستان برای کار به اینجا آمده است.

مشکلات استخدام کارگر محلی برای انگورچینی

ملادن یکی از ۱۲ کارگر موقتی است که جکی بلو، صاحب این تاکستانها از طریق یک بنگاه واسطه، پیمان کار فرعی در بلغارستان استخدام کرده است.

این سازنده شراب می گوید که برای حفظ سنت چیدن انگور با دست و تهیه شراب با کیفیت و مرغوب، این تنها راه حل است. او می افزاید: «یک هزار بشکه در اینجا داریم. ۳۰۰ هزار بطری شراب هم باید پر شود. اگر کار انگور چینی را دو روز زودتر شروع کنیم، خیلی زود است، اگر دو روز دیرتر شروع کنیم، خیلی دیر می شود. زمان چیدن انگورها خیلی مهم است. باید تعداد کافی کارگر داشته باشیم تا انگورچینی به موقع انجام شود. کار ما سخت است. شرایط خاصی و محدودیتهای زیادی دارد. پس از گذشت سالها متوجه شده ایم که اگر بخواهیم کارگر محلی استخدام کنیم، کارمان سختتر می شود. به همین خاطر از جاهای دیگر کارگر می گیریم.»

اما هزینه استفاده از کارگران موقت خارجی بیشتر از کارگر فرانسوی است، با این حال جکی بلو توضیح می دهد که حاضر است این هزینه را بپردازد و مطمئن شود کار انگور چینی به موقع انجام انجام می شود. او می گوید: «برای هر کارگر موقت بلغار به بنگاه واسطه ساعتی ۱۸ یورو پول می دهم. درحالیکه برای کارگر فرانسوی با همه هزینه هایش ساعتی ۱۳ یورو می دهم. درنتیجه، هزینه هر کارگر بلغار روزانه ۴۰ یوور بیشتر از کارگر فرانسوی است. در مجموع ۱۲ کارگر دارم و روزانه باید ۵۰۰ یورو بیشتر هزینه کنم. اما فایده اش این است که در نهایت مطمئن خواهم بود که کار انجام می شود.»

«نمی خواهم در این برده داری مدرن شرکت کنم»

نیکولا برونه صاحب تاکستان، در گذشته از طریق پیمانکار فرعی در بلغارستان، کارگر لازم برای انگور چینی را استخدام می کرده است. اما امروز دیگر این کار را انجام نمی دهد.

او علاوه بر دو گروه از مسافرانی که از مدتها قبل برای انگورچینی فصلی به اینجا می آیند، دو کارمند بلغار را هم بطور دائم استخدام کرده است. آناتولی تودوروف یکی از آنهاست که در ابتدا بعنوان کارگر موقت به تاکستانهای نیکولا آمد. الان هفت سال است بطور تمام وقت در اینجا کار می کند.

آناتولی تودوروف می گوید: «دستمزدم در ماه ۱۲۰۰ یورو است که شش برابر درآمدم در بلغارستان است.»

یافتن کارگر محلی مشکل است و نیکولا برونه می خواهد مطمئن شود که فصل انگورچینی کارگر دارد و خیالش راحت شود که چرخ کسب و کار کوچک خانوادگی اش بخوبی می چرخد. البته او از شیوه کار برخی از بنگاههای واسطه کاریابی انتقاد می کند و می گوید: «در سیستم استخدام کارگر موقت، کسی که قراردادها را تنظیم می کند، کمیسیون می گیرد کسی که کارش ارائه خدماتی مثل تامین مسکن و غذا برای کارگران است حق کمیسیون می گیرد- که لزوما هم کیفیتشان خوب نیست. هزینه تامین بیمه اجتماعی و حق بیکاری کارگران در بلغارستان یا رومانی هم از دستمزد کارگر کسر می شود، که اغلب هم به آنها تعلق نمی گیرد. این شکل برده داری مدرن شگفتی آوراست! نمی خواهم در این برده داری شرکت کنم. به همین دلیل کارگران را تحت قوانین کار فرانسه استخدام می کنم تا همه چیز هم برای من، و هم برای آنها روشن و شفاف باشد.»

Toute l'Europe : Les travailleurs détachés dans l'Union européenne: https://t.co/AZsvXt5Ez3 via touteleurope</a></p>&mdash; Hélène Parson (HeleneParson) 30 août 2017

«در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظارت وجود ندارد»

آنژلیک دولاهای، شهردار دهکده سن مارتن رو بو و نماینده پارلمان اروپاست که یک شرکت بزرگ باغبانی هم دارد. او اغلب از کارگران موقت استفاده می کند زیرا کاگر محلی پیدا نمی کند.

او می گوید که باید کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظارت بیشتری بر نحوه استخدام کارگران موقت باشد: «کارگران موقت که از زمان گسترش اتحادیه اروپا ( سال ۲۰۰۴) از کشورهای شرق اروپا برای کار به اینجا می آیند، اغلب افرادی از مناطق روستایی هستند و هنوز عادت دارند هر نوع شیوه استخدامی را بپذیرند. به نظر من مشکل اساسی این است که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظارت کافی وجود ندارد. کمیسیون و پارلمان هم در این زمینه کاری انجام نمی دهند، چون سازماندهیِ نظارت بر اجرای دستورالعملها بر عهده هر کدام از کشورهای عضو است. در نتیجه باید نظارت وجود داشته باشد و کسانی که مثلا در فرانسه تقلب می کنند، باید مجازات شوند. قضیه به همین سادگی است.»

«پنج ماه بدون حقوق کار کردم»

با یکی از گروه های کارگران فصلی که برای شرکت آنژلیک دوهایه کار می کنند ملاقات می کنیم. تعدادی از آنها بطور مستقیم و بدون مداخله بنگاه واسطه استخدام شده اند.

یکی از آنها با ما صحبت می کند. او در گذشته با پیمانکار فرعی در بلغارستان درگیری هایی داشته است. او که نمی خواهد هویتش فاش شود به خبرنگار یورونیوز می گوید: «حقوق، ساعات کار، قرارداد، بیمه تأمین اجتماعی (بازنشستگی) مشکل داشت. سراغ بازرس وزارت کار رفته ام. فقط برای سه ماه از هشت ماه کار حق بیمه بازنشستگی و سلامت را پرداخته اند، یعنی ۵ ماه بدون حقوق و مزایا کار کردم.»

با آناتولی و خانواده اش در مزرعه ای ملاقات می کنیم که از کارفرمایش اجاره کرده است. از ظلمهایی که به کارگران موقت می شود زیاد شنیده است. اما این روایتها اکنون برای ناتولی خاطره ای دور است.

هدف او یافتن شغلی ثابت برای همسرش پتیاست که پس از چند کار موقت اکنون بیکار است. رویای آنها این است که خانه ای بخرند و با پسرشان که یک سال پیش به آنها پیوسته است در این خانه زندگی کنند.

آناتولی می گوید: «مثل همه فرانسوی ها مالیات و حق بیمه درمان (بازنشستگی) را می پردازم. اولین بار که برای کار به فرانسه آمدم پسرم دو سال و نیم داشت. وقتی به بلغارستان بازگشتم به من گفت بابای دیگری می خواهد چون مرا نمی شناخت. هشت سال دوران رشدش در بلغارستان بود و من اینجا بودم. مهمترین چیز برای من این است که الان با خانواده ام خانه ای بسازم.»

Travailleurs détachés : quels pays en envoient ou en reçoivent le plus en Europe ? https://t.co/HE8aZDwPyc

— Le Parisien (@le_Parisien) 25 August 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاچاق انسان برای انگورچینی؛ تحقیقات وسیع پلیس در منطقه بوژوله فرانسه

میلیون‌ها لیتر شراب اسپانیا به نام شراب فرانسوی به مشتریان قالب شد

«وضعیت کارگران موقت در اتحادیه اروپا را به بازی سیاسی تبدیل نکنیم»