Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«وضعیت کارگران موقت در اتحادیه اروپا را به بازی سیاسی تبدیل نکنیم»

«وضعیت کارگران موقت در اتحادیه اروپا را به بازی سیاسی تبدیل نکنیم»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز با دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری در اروپا درباره وضعیت کارگران موقت گفتگویی انجام داده است

منتقدان می گویند دستور العملی که در ابتدا برای تسهیل کار موقت در اتحادیه اروپا صادر شد، امروز بدنبال گسترش مرزهای اتحادیه اروپا دیگر کارایی ندارد و راه را برای سوء استفاده از کارگران موقت باز کرده است. این افراد اغلب از طریق یک پیمانکار فرعی در یکی از کشورهای اروپای شرقی برای کار به کشوری غرب اروپا فرستاده می شوند. آیا وزرای کار کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق خواهند شد در اجلاس روز ۲۳ اکتبر در لوکزامبورگ، در این باره به توافق برسند؟ دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری در اروپا در گفتگو با یورونیوز می گوید این اجلاس آخرین فرصت است و باید تصمیم نهایی در این شورا گرفته شود وگرنه اعتبار اتحادیه اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دست خواهد رفت.

کارگرانی که با قرارداد موقت برای کار به کشورهای غرب اروپا فرستاده می شوند از حقوق برابر با کارگران کشور مقصد برخوردار نیستند: اغلب با مشکل دستمزد ناعادلانه و کلاهبرداری روبرو می شوند و حتی مورد استثمار قرار می گیرند. لایحه اصلاح قوانین مربوط به کارگران موقت ماه مارس سال گذشته میلادی توسط کمیسیون اروپا ارائه شد. آیا شورای وزرای کار کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق خواهد شد در اجلاس روز ۲۳ اکتبر در لوکزامبورگ، درباره تصویب این لایحه به توافق برسد؟

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز در این باره با لوکا ویسنتینی، دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری در اروپا گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: سازمان شما همراه با کشورهایی مثل فرانسه و آلمان در بین کشورهای دیگر، خواستار تغییر قوانین در باره کارگران موقت است. چطور می خواهید این قوانین را بهتر کنید؟

لوکا ویسنتینی: «نکته اصلی، حقوق برابر برای کارگران موقت است. یعنی کارگر برای همان کار، همان دستمزدی را دریافت کند که در محل کار معمول است. این اصلی است که آقای یونکر هم در موارد اصلاح دستورالعمل در نظر دارد و دقیقا همان چیزی است که ما هم می خواهیم.»

اختلاف بین کشورهای شرق و غرب اروپا درباره اصلاح قوانین

یورونیوز: می توانید توضیح دهید چرا بین کشورهای غرب و شرق اروپا بر سر اصلاح قوانین اختلاف وجود دارد. اساساً بیشتر کشورهای اروپای شرقی نمی خواهند قوانین کار تغییر کند؟

لوکا ویسنتینی: «کشورهایی که کارگران را می پذیرند می خواهند جلوی چیزی را که به دستمزد ناعادلانه و مشکلات اجتماعی معروف شده است، بگیرند: دستمزدهای ناعادلانه یعنی وقتی کارگر حقوق دستمزد حداقل کشور خودش را می گیرد و نه حداق حقوق کشوری که در آن کار می کند و قراردادهای جمعی و غیره. از سوی دیگر کشورهایی که کارگرانشان را به بقیه اروپا می فرستند دوست دارند از نظر توان رقابت در این زمینه مزایایی داشته باشند، و شرکتهای این کشورها بتوانند کارگرانشان را برای کار به بقیه اروپا بیاورند. واضح است که تنها راه حل این است که حقوق برابر برای همه کارگران را تضمین کنید تا مشکل رقابت ناعادلانه حل شود. از سوی دیگر باید فرایندی را آغاز کنید که به یکسان شدن دستمزدها و شرایط کار بیانجامد تا این شکاف دستمزد و همینطور شکافهای اجتماعی بخصوص شکاف بین شرق و غرب اروپا از میان برداشته شود.»

Travailleurs détachés : Macron accuse la Pologne de se mettre «en marge de l’UE» https://t.co/evVHnInhOS

— Le Parisien (@le_Parisien) August 25, 2017

«کشورهای عضو باید مطمئن شوند که بر دستمزدها کنترل وجود دارد»

یورونیوز: در گزارشها دیده ایم که برخی اوقات کارگران در شبکه عنکبوتی شرکتهای پیمانکار دست دوم و دست چندم گرفتار می شوند که حقوق اساسی آنها را نادیده می گیرند و دستمزدشان را نمی دهند و مجبورشان می کنند در شرایط خیلی بد کار کنند. آیا فکر نمی کنید که غیر از تغییر قوانین، نیاز به اقدامات دیگری هم هست؟

لوکا ویسنتینی: «صددرصد. بیش از ۸۰ درصد قراردادهای کار در خارج از کشور مبدا را پیمانکارهای دست چندم ترتیب می دهند و نه شرکت هایی که مستقیماً از کار این کارگران بهره می برند. در سطح اروپا اینک دو بحث در این باره در جریان است. یکی اصلاح مقررات تأمین اجتماعی و اضافه کردن سازوکارهای کنترلی جدید به این مقررات است. از سوی دیگر این ایده در سخنرانی آقای یونکر برای پارلمان اروپا اعلام شد که سازمانی برای نظارت بر وضعیت کار و کارگران در سطح اروپا به وجود بیاید. این سازمان می تواند نوعی بازرسی فرامرزی باشد و فعالیت های کار را هماهنگ کند و ضمانت ها و کنترل ها را افزایش دهد. البته باز هم باید توجه داشت که در وهله اول کشورهای عضو هستند که مسئولیت دارند اطمینان حاصل کنند که کنترل ها وجود دارد و به کارگران موقت در کشورهای دیگر دستمزد برابر داده می شود.»

تصمیم نهایی باید در اجلاس ۲۳ اکتبر گرفته شود

یورونیوز: پس در خاتمه آیا اطمینان دارید که در این پارلمان فعلی اروپا تا آخر سال ۲۰۱۹ قوانین تغییر خواهد یافت؟

لوکا ویسنتینی: «من فکر می کنم که قوانین باید تغییر کند وگرنه در صورتی که پس از شروع بررسی اصلاحات، قانونی به تصویب نرسد، اعتبار اتحادیه اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دست خواهد رفت. آخرین فرصت، شورای وزاری کار است که در ۲۳ اکتبر برگزار خواهد شد. باید تصمیم نهایی در این شورا گرفته شود، چون اگر چنین نشود پارلمان اروپا فرصت نخواهد داشت آن را تا پایان دوره اش به تصویب برساند و به شکل قانون درآورد. بنابراین ما از همه کشورهای عضو خواسته ایم که مسئولانه عمل کنند و به توافق برسند و موضوع کارگران موقت را به صورت ژتون بازی برای معامله روی زندگی و رفاه کارگران در نیاورند و به بازی سیاسی تبدیل نکنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار کار منعطف، سیستم حمایت‌‌های اجتماعی جدید

تلاشهای کارگران موقت انگورچینی برای صنعت شرابسازی فرانسه

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت