«کردها بدلیل نقش پیشمرگه ها در مبارزه با داعش، از غرب انتظار حمایت دارند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«کردها بدلیل نقش پیشمرگه ها در مبارزه با داعش، از غرب انتظار حمایت دارند»

اتحادیه اروپا در آخرین واکنش نسبت به همه پرسی استقلال کردستان عراق از تمامیت ارضی عراق دفاع کرد و اعلام کرد که رهبران کرد باید به جای برگزاری همه پرسی با مقامات عراقی گفتگو کنند. درباره اهمیت استقلال کردستان برای اتحادیه اروپا از ابوبکر ایسیک کرد ترکیه و استاد دانشگاه پرسیدیم. او می گوید: « ممکن است تا ۴/۵ سال آینده شاهد کردستان مستقلی باشیم که از دیگر کشورهای منطقه دمکراتیک تر، سکولارتر و مهمترین‌ترین متحد اروپا و آمریکا در منطقه باشد.»

کردستان عراق به عنوان قطب اقتصادی این کشور اهمیت زیادی برای اروپا دارد. کردستان عراق روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کند که اغلب آن سهم اروپایی‌ها است. فراموش نکنیم که در جنگ داخلی اخیر در عراق و سوریه پیشمرگه‌های کرد نزدیکترین متحد نیروهای ائتلاف و کشورهای اروپایی حاضر در عراق و سوریه بودند.

مارک پرینی کارشناس سیاسی در بروکسل می گوید: « کردها بدلیل کمکی که به نیروهای ائتلاف در عراق کرده اند و می کنند انتظار دارند که اتحادیه اروپا و آمریکا از استقلال و همه پرسی آنها حمایت کند. به نظرم البته غرب برای کمک به کردهای عراق به جای حمایت از همه پرسی استقلال به دنبال پیداکردن یک راه حل دیپلماتیک است.»

کردستان عراق ششمین ذخیره نفت جهان است. موضوعی که می تواند استقلال این منطقه از عراق را با معضلات زیادی روبرو کند.

ابوبکر ایسیک می گوید: « ما یکی از مهمترین منابع نفتی جهان را در کردستان عراق داریم. کرکوک نمونه واضح آن است. به همین دلیل توافق بر سر معامله برخی از شهرهای کردستان با دولت مرکزی عراق غیرممکن است.».

تنها کشوری که بصورت مشهود در خاورمیانه از برگزاری همه پرسی و استقلال کردستان حمایت کرده اسراییل است.