گزارش ویژه یورونیوز از خشونت بی سابقه پلیس علیه پناهجویان در کاله

گزارش ویژه یورونیوز از خشونت بی سابقه پلیس علیه پناهجویان در کاله
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیما قدکپور، خبرنگار اعزامی یورونیوز به کاله آخرین گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر نشان می دهد که خشونت پلیس علیه مهاجران بطور بی سابقه ای در کاله فرانسه افزایش یافته…

آگهی

نیما قدکپور، خبرنگار اعزامی یورونیوز به کاله

آخرین گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر نشان می دهد که خشونت پلیس علیه مهاجران بطور بی سابقه ای در کاله فرانسه افزایش یافته است. در این گزارش می خوانیم که پلیس بطور مرتب از گازهای فلفل علیه پناهجویانی استفاده می کند که قصد رفتن به بریتانیا را دارند.

در گفتگو با برخی از پناهجویان افغان و ایرانی متوجه می شویم که نیروهای پلیس دست به هر خشونتی می زنند تا پناهجویان کاله را ترک کنند.

فنی پلانسون، داوطلب سازمان غیردولتی «امداد کاتولیک» که ماهها در کاله است می گوید در هفته های اخیر شاهد شدیدترین خشونتهای پلیس علیه پناهجویان بوده ایم.

فنی پلانسون می گوید: «پلیس بطور مرتب به مهاجران حمله می کند و همه وسایل آنها را می گیرد و به دور می ریزد. اغلب شاهد این هستیم که پلیس با اسپری فلفل و دیگر اسپریهای شیمیایی به مهاجران حمله کرده و حتی بروی غذا و داخل کوله پشتیهای آنها نیز اسپری شیمیایی می زنند. بسیاری پناهجویان را در هفته های اخیر خودم تا بیمارستان همراهی کرده ام. همه وسایل آنها را می گیرند حتی کارت هویت آنها را نیز پلیس پاره می کند. وضعیت، بسیار پیچیده است.»

بسیاری از پناهجویان به من توضیح دادند که به جز پلیس آنها در خطر حملات گروههای نژادپرست و مهاجرستیز نیز قرار دارند.

یکی دیگر از پناهجویان افغان درباره خشونتهای پلیس می گوید: «داشتم در خیابان راه می رفتم که از ماشین پیاده شدند و به من با اسپری حمله کردند. آنها به صورتم اسپری زدند. سرم گیج می رفت و نزدیک خودرویی من را زیر کند. با اینکه هیچ جرمی مرتکب نشده بودم سوار خودرو نبودم و در منطقه ممنوعه راه نمی رفتم. دوستانی دارم که در این روزها در بیمارستان هستند و بارها توسط نیروهای پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.»

فنی پلانسون می گوید: «به شهادت پناهجویان کاله، فرانسه تلخ ترین تجربه مهاجرت است. این در حالیست که بسیاری سختیهای گذشتن از مدیترانه و اقامت در لیبی را از سرگذرانده اند. این موضوع بسیار تلخ است وقتی که فرانسوی هستی و تاریخ کشورت با حقوق بشر پیوند خورده است.»

بسیاری از پناهجویان توضیح دادند که به جز پلیس، آنها در خطر حملات گروههای نژادپرست و مهاجرستیز نیز قرار دارند. گفته می سود امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواستار تحقیقات بیشتر درباره خشونتهای پلیس در کاله فرانسه شده است.

درباره گزارش دیدبان حقوق بشر خواستار واکنشهای مقامات فرانسوی در کاله شدیم اما آنها حاضر نشدند در این باره با ما گفتگو کنند. این در حالیست که پیش تر، محتوای این گزارش را انکار کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک کشته و چند زخمی در برخورد قطار بین شهری با گروهی از پناهجویان در کاله فرانسه

پناهجویان در دانمارک؛ زندگی در پشت دروازه‌های آهنی و حصارهای فولادی

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند