Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه مدت زمان خواهد برد؟

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه مدت زمان خواهد برد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورت عدم کسب توافق و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هر دو طرف ضرر می کنند.

آگهی

بریتانیا در نهایت ماشه را کشید و با استناد به ماده ۵۰ پیمان لیسبون خواهان آغاز مذاکرات خروج خود از اتحادیه اروپا شد. حال چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این جدایی چه پیامدهایی خواهد داشت؟ دیمون امبلینگ، خبرنگار یورنیوز، نظر استفان لهنا، کارشناس بنیاد کارنگی اروپا را در این زمینه جویا شده است.

یورونیوز: حال چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

استفان لهنا: نامه شامل دیدگاه های بریتانیا است و موضع این کشور را نشان می دهد. حال اتحادیه اروپا باید به شکل رسمی به این نامه پاسخ دهد. ۲۷ کشور با هم تعامل می کنند، چند هفته دیگر هم اجلاس سران اتحادیه است و به بریتانیا پاسخ خواهند داد. مذاکرات به شکل جدی در تابستان، ماه ژوئن، آغاز می شود. واقعا زمان کمی برای این مذاکرات پیچیده در نظر گرفته شده است. بر اساس ماده ۵۰، مذاکرات باید در مدت دو سال به پایان برسد و بریتانیا از اتحادیه خارج شود. مشخص نیست که آیا این مدت کافی است یا نه. در صورت عدم کسب توافق و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هر دو طرف ضرر می کنند. کسب توافقات جدید و توافقات مربوط به تجارت آزاد به احتمال زیاد زمان بیشتری می برد. امکان دارد ۵ تا ۱۰ سال طول بکشد.

یورونیوز: ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته که با تمام وجود مذاکره خواهد کرد، از سوی دیگر هم اروپایی ها گفتند نمی توان تنها از برخی مزایا بهره برد. مذاکرات پیش رو چگونه خواهد بود؟

استفان لهنا: واقعا سخت و پیچیده است. اعضای اتحادیه اروپا می خواهند بریتانیا هزینه خروج از اتحادیه را بپردازد. همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نمی پذیرند که بریتانیا از مزایایی که مد نظرش است بهره ببرد.

یورونیوز: آیا برخی از کشورها، مثلا فرانسه می خواهند با پیشبرد این سیاست، پیامی به کشورهایی بدهد که قصد خروج از اتحادیه اروپا را دارند؟

استفان لهنا: جالب است که بر اساس نظرسنجی ها پس از همه پرسی، تعداد حامیان اتحادیه اروپا افزایش یافته است. وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا در حال بهبود است. فکر نکنم کشورهای دیگر مانند بریتانیا بخواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند.

یورونیوز: آیا بریتانیا و اتحادیه اروپا می خواهند پس از این جدایی همچنان دوست بمانند؟

استفان لهنا: بله، در بلند مدت به سود دو طرف است. بریتانیا عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل است، سازمان اطلاعاتی قوی هم دارد. این کشور می تواند خدمات اقتصادی و امنیتی زیادی به اروپا بدهد. به سود ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست که روابط پیش رو در جهت منافع دو طرف باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکسیت آغاز شد

نایجل فاراژ: «اتحادیه اروپا باقی نمی ماند»

واکنش شهروندان لندن به آغاز روند اجرایی برگزیت