Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اخبار از بروکسل؛ اتحادیه اروپا آماده برکسیت می شود

اخبار از بروکسل؛ اتحادیه اروپا آماده برکسیت می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیست و نهم مارس در تقویم کاری اتحادیه اروپا روز مهمی خواهد بود درست چهار روز بعد از شصت ساله شدن معاهده رُم، و دیدار تاریخی رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا، عضو ۲۸ اُم اتحادیه یعنی بریتانیا، بطور رسمی با

آگهی

بیست و نهم مارس در تقویم کاری اتحادیه اروپا روز مهمی خواهد بود درست چهار روز بعد از شصت ساله شدن معاهده رُم، و دیدار تاریخی رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا، عضو ۲۸ اُم اتحادیه یعنی بریتانیا، بطور رسمی با اجرای ماده ۵۰ این معاهده، روند خروج از اتحادیه را آغاز می کند.

پیام رهبران نهادهای اروپایی به این درخواست شفاف و یکسان بود: «اینکه اتحادیه اروپا برای شروع کار آماده است.»

اگزاویه بتل، نخست وزیر لوکزامبورگ، یکی از کشورهای بنیانگذار اتحادیه اروپا در مورد مذاکرات آتی برکسیت به فرد بوشار خبرنگار یورونیوز اینگونه توضیح داد:

نظرنخست وزیر لوکزامبورگ در مورد آغاز روند مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: «ما قواعدی داریم که برایمان مهم هستند. مجموعه ای از آزادی ها که برایمان اهمیت دارند و در مقطع کنونی تصمیمی به گلچین کردن آنها و اینکه بگویم این را می خواهیم و آن یکی را نمی خواهیم، نداریم. تنها چیزی که می توانم بیان کنم این است که آنها روز ۲۳ ژوئن گفتند «برکسیت» رای آورده و مکتوب کردن این کار را کش دادند. یعنی چیزی را که در ظاهر ساده بود در عمل مشکل کردند ولی اکنون زمان مذاکره فرا رسیده. دو سال برای طی شدن این روند زمان در نظر گرفته شده و هدف فعلی متنبه شدن بریتانیا نیست و این کار یک اشتباه است.»

بنا بر اخبار منتشر شده توسط منابع خبری اتحادیه اروپا، بنظر می رسد شورای اروپا برای برگزاری مقدمات نشست فوق العاده «برکسیت» حدودا به شش هفته زمان نیاز داشته باشد. از سوی دیگر این جدایی برای بریتانیا هم جدایی سخت و سنگینی خواهد بود. پرسشهای بسیاری بویژه در مورد مهاجرت، مبادلات بازرگانی و برخی مسائل داخلی همچنان وجود دارند. دیمون ایمبلینگ، خبرنگار بخش انگلیسی یورونیوز اینجا در استودیو حضور دارد تا درباره گام های بعدی دولت بریتانیا و اقداماتی که در بدو شروع مذاکرات شاهدش خواهیم بود، بیشتر برای شما توضیح دهد.

دیمون ایمبلینگ: «بریتانیا از مدتها پیش منتظر این مذاکرات است و این موضوع از نزدیک توسط دو جناح، یعنی موافقان و مخالفان برکسیت بدقت تعقیب می شده است. از این گفتگوها بعنوان «مهمترین پرسشهای» مطرح نسل حاضر هم یاد شده است. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته که برای خروج، مذاکرات سختی را دنبال خواهد کرد و این مسئولیت سنگینی است که بر دوش او افتاده است. از یکسو خواهان حفظ ارتباط قوی با اعضای اتحادیه اروپاست بویژه در مورد مبادلات بازرگانی و رقابتهای سیاسی و از سوی دیگر باید هم حزبی های مخالف اروپا را هم راضی نگه دارد بویژه آندسته از محافظه کارانی که معتقدند اتحادیه اروپا حاکمیت بریتانیا را بسرقت برده و باید با آن قطع رابطه کامل کرد. باید منتظر ماند و دید که در پایان، این مذاکرات به چه نتیجه عملی ای ختم خواهد شد.»

اما در میان تازه ترین اخبار مربوط به اتحادیه اروپا می توان به سخنرانی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آمریکا و همچنین میزبانی سران اتحادیه اروپا از شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در بروکسل اشاره کرد؛ دیداری که بدون شک مبادلات تجاری و بازرگانی در کانون آن قرار دارد چرا که اتحادیه اروپا مصمم است تا پایان سال جاری میلادی در زمینه تجارت آزاد با توکیو به توافق نهایی برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟

خلبانان جوان اوکراینی در فرانسه با ذهنیتی متفاوت‌تر از آموزه‌های شوروی دوره می‌بینند

فهرست نامزدها برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا در مهمانی غیررسمی سران؛ چه کسانی می‌مانند و می‌روند؟