Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالشهای سیاسی مذاکرات صلح در قبرس چه هستند؟

چالشهای سیاسی مذاکرات صلح در قبرس چه هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ نشستی برای پایان دادن به ۴۳ سال اختلاف بین دو بخش جزیره قبرس برگزار شد که برغم تلاش رهبران میانه رو طرفین، بدون نتیجه پایان یافت.

در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ نشستی برای پایان دادن به ۴۳ سال اختلاف بین دو بخش جزیره قبرس برگزار شد که برغم تلاش رهبران میانه رو طرفین، بدون نتیجه پایان یافت. جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ میلادی بدنبال کودتایی که به تحریک یونانی های جزیره انجام شد و حمله ارتش ترکیه، به دو قسمت قبرس جنوبی و قبرس شمالی تقسیم شده است.

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز درباره شکاف قومیتی میان ترک نشینها و یونانی نشینهای قبرس با فیونا مولن، مدیر موسسه مشاوره اقتصادی «سپیینتا» گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: در حال حاضر چه حمایتی از توافق صلح می شود؟

فیونا مولن: «نظرسنجی ها نشان می دهد که بطور کلی، اکثر مردم بدنبال یک راه حل هستند. مشکل این است که شمار زیادی به این راه حل اعتماد ندارند. چون بیش از چهل سال است که این شکاف در قبرس وجود دارد. مسئله دیگر، مسئله تفاوت میان نسلهاست. افراد مسن بیشتر مایل هستند که راه حلی پیدا شود، تا جوانها. چون قبلا تجربه همزیستی در کنار یکدیگر را داشته اند. در حالیکه جوانان، بویژه به خاطر آموزشهای مدرسه، در فضایی بزرگ شده اند که طرف مقابل در نظرشان دشمن است.»

یورونیوز: به نظر شما بزرگترین مانع کدام است؟

فیونا مولن: «فکر می کنم امنیت بزرگترین مشکل است به خصوص وقتی مفهوم گسترده تر آن را در نظر بگیرید. سؤال فقط این نیست که آیا مرا مانند خانواده ام در سالهای شصت و هفتاد میلادی خواهند کشت؟ مسئله امنیت هویت فردی نیز مطرح است: آیا این دولتِ دو قومیتی هویت مرا که ترک قبرسی یا یونانی قبرسی هستم، تضعیف خواهد کرد یا آیا به کلی این هویت را از میان خواهد برد؟ امنیت اقتصادی هم مطرح است. مردم می خواهند بدانند که آیا پول کافی برای جبران خسارت افراد وجود دارد؟ من خودم روی این موضوع کار کرده ام. اطلاعات فراوانی درباره روش انجام کار در دسترس عموم هست. مسئله امنیت حکومت هم مطرح است. همه می دانند که این امنیت در دهه ۱۹۶۰ میلادی از بین رفت و مردم می خواهند مطمئن باشند سازوکارهایی برای جلوگیری از تکرار این وقایع وجود خواهد داشت. بنابراین مسئله امنیت به گسترده ترین شکل ممکن مطرح است. اما حتی در مورد مسائل خاصی مثل ارتش و ضمانتهای اجرایی می دانیم که مشکل امنیت چیزی است که بیش از هر چیز دیگر دو جامعه ترکها و یونانی های قبرس را از هم جدا می کند.»

یورونیوز: آیا درست است گفته شود که پنجره فرصتها به تدریج بسته می شود؟

فیونا مولن: «بله من که می گویم به سرعت بسته می شود. این چنین فرصتی که ترکیه با راه حل فدرال موافق باشد (چون معمولا به چنین راه حلی راضی نبوده) و دو رهبر که واقعا مشتاق رییس جمهوری هستند کشور را دوباره یکپارچه کنند، کمتر پیش می آید. احتمالا تأخیر فعلی هم به این دلیل است که ترکیه می خواهد همه پرسی قانون اساسی برگزار کند و پس از آن هم نیکوس آناستاسیادس، رییس جمهوری قبرس جنوبی باید سال آینده برای انتخاب مجدد مبارزه کند و به زودی باید توجهش را روی انتخابات متمرکز کند.بنابراین فقط تا پایان آوریل وقت دارند و پس از آن کار خیلی مشکل می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«توافق صلح موتور اقتصاد قبرس را به حرکت درخواهد آورد»

تبعات شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی برای اقتصاد جزیره

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت