Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«توافق صلح موتور اقتصاد قبرس را به حرکت درخواهد آورد»

«توافق صلح موتور اقتصاد قبرس را به حرکت درخواهد آورد»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ میلادی بدنبال کودتایی که به تحریک یونانی های جزیره انجام شد و حمله ارتش ترکیه به دو قسمت قبرس جنوبی و قبرس شمالی تقسیم شده است.

جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ میلادی بدنبال کودتایی که به تحریک یونانی های جزیره انجام شد و حمله ارتش ترکیه به دو قسمت قبرس جنوبی و قبرس شمالی تقسیم شده است. قسمت شمالی جزیره ترک نشین است و بخش جنوبی آن یونانی نشین. مذاکرات صلح در ماه ژانویه با هدف دستیابی به صلح و پایان اختلافات، تقسیم قدرت، مسائل مربوط به مالکیت ارضی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ با رهبران دو بخش قبرس برگزار شد.

پیامدهای منفی شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی برای اقتصاد جزیره چیست؟ سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز در این باره با فیونا مولن، مدیر موسسه مشاوره اقتصادی «سپیینتا» در قبرس گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: آیا بازرگانان داخل و خارج از قبرس خود را برای توافق صلح آماده می کنند؟

فیونا مولن: «به نظرم مدتی است که اتاقهای بازرگانی دو سوی قبرس خیلی با هم کار می کنند. برای برقراری ارتباط بین مردم میان شرکتهای تجاری طرفین کارهای زیادی انجام می دهند. از این جهت، مردم برای فردایِ قبرسِ متحد آماده هستند.»

یورونیوز: هیاتهای تجاری خارجی چطور؟ آنها هم به قبرس می آیند؟

فیونا مولن: «می دانم که مشاور ویژه سازمان ملل متحد برای قبرس در این باره با افراد زیادی صحبت کرده است. او رابطه خوبی با مجمع جهانی اقتصاد دارد و مدتی هم مدیر عامل اجلاس جهانی بود. وی می گوید که خیلی ها به کار در قبرس علاقه مندند. البته پیش از هجوم سرمایه گذاران خارجی فکر می کنم لازم باشد که همه پرسی انجام شود یا دست کم مقدمات اجرای همه پرسی آماده شود.»

یورونیوز: درباره سرمایه گذاران خارجی چطور؟ توافق صلح بیشتر به نفع کدام بخش های اقتصادی است؟

فیونا مولن: «به نظرم بیشتر از همه به نفع صنعت گردشگری، گاز طبیعی، حمل و نقل و خدمات حرفه ای خواهد بود. اما واقعیت این است که توافق صلح برای تمامی حوزه های اقتصادی فایده دارد. چون در یک سو اقتصادِ ۱۸ میلیارد یورویی قبرس جنوبی را دارید که می تواند با اقتصاد ۷۰۰ میلیارد یورویی ترکیه کار کند. این اتفاق در حال حاضر رخ نمی دهد. بخش ترک نشین قبرس با اقتصاد ۳ میلیارد یورویی اش می تواند درگیر تجارت مستقیم با اقتصاد ۱۴۰۰۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا شود که در حال حاضر برایش میسر نیست. بنابراین این توافق برای همه منفعت در بردارد.»

یورنیوز: درباره اشتغالزایی چطور؟ نرخ بیکاری میان جوانان در قبرس بالاست، بویژه در قبرس جنوبی. آیا دستیابی به توافق صلح خواهد توانست موتور اقتصاد را به حرکت دربیاورد و بویژه برای جوانان فرصت شغلی ایجاد کند؟

فیونا مولن: «بله. این یکی از مسائل مهم قبرس است. از هر سه جوان، یک نفر شغل ندارد. و حتی بین کسانی هم که شغل دارند، کسانی هستند که با مدرک دکتری در رستوران و کافی شاپ کار می کنند. و همین طور خیلی از مغازه دارها و خانواده ها قرضهای سنگین دارند. من دیده ام که قبرسی ها با امکانات کمی که در اختیار دارند کارهایی انجام داده اند. در نتیجه اگر دو بخش جزیره با هم متحد شود، کارهای بیشتری هم صورت می گیرد. قبرس تنها کشور کل منطقه خواهد بود که روابط خوبی با همسایگانش دارد. این مسئله از نظر دیپلماتیک از اهمیت زیادی برخوردار است، چون قبرس را تبدیل به بازیگر مهم در منطقه می کند. همچنین باعث می شود افراد بیشتری برای تجارت به قبرسِ عضو اتحادیه اروپا بیایند. این بزرگترین اتفاقی است که باید رخ بدهد. اگر نسل پیشین نتواند مشکلات تاریخی شان را فراموش کند و این فرصت طلایی را از جوانان بیکارشان دریغ کند، با تراژدی بزرگی در اینجا روبروخواهیم بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالشهای سیاسی مذاکرات صلح در قبرس چه هستند؟

تبعات شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی برای اقتصاد جزیره

آیا تا اتحاد قبرس شمالی و جنوبی راه درازی باقی است؟