تبعات شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی برای اقتصاد جزیره

تبعات شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی برای اقتصاد جزیره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ میلادی بدنبال کودتایی که به تحریک یونانی های جزیره انجام شد و حمله ارتش ترکیه به دو قسمت قبرس جنوبی و قبرس شمالی تقسیم شده است.

جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ میلادی بدنبال کودتایی که به تحریک یونانی های جزیره انجام شد و حمله ارتش ترکیه به دو قسمت قبرس جنوبی و قبرس شمالی تقسیم شده است. قسمت شمالی جزیره ترک نشین است و بخش جنوبی آن یونانی نشین. مذاکرات صلح که در ماه ژانویه با هدف دستیابی به صلح و پایان اختلافات، تقسیم قدرت، مسائل مربوط به مالکیت ارضی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ با رهبران دو بخش قبرس، نیکوس آناستاسیادس و مصطفی اکینچی برگزار شد، بدون نتیجه پایان یافت. پیامدهای منفی شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی برای اقتصاد جزیره چیست؟ توافق صلح چه اثراتی بر صنعت گردشگری این جزیره که خانه بناهای تاریخی زیادی است، خواهد داشت؟ والری گوریا، خبرنگار یورونیوز برای پاسخ این پرسشها به سراغ یونانی ها و ترکهای قبرس و روسای اتاقهای بازرگانی قبرس شمالی و قبرس جنوبی رفته است.

آنا و اورهان راهنمای گردشگری بناهای و ساختمانهایی در فاماگوستا را به توریستهای شمال و جنوب جزیره نشان می دهند که مربوط به قرون وسطی است. فاماگوستا واقع در شمال شرق قبرس یکی از شهرهای جزیره است که گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

آنا از یونانیهای قبرس می گوید: «این شهر میراث فرهنگی مشترک ماست که از زمانهای دور به جا مانده است. ما می توانیم در کنار یکدیگر زندگی کنیم و گذشته هم همین را نشان داده است. چون یونانیها و ترکهای قبرس باهم کار می کردند.»

Can East Med gas be exported? #Energy#News#Cyprushttps://t.co/WqhRqju5ubpic.twitter.com/idlrx8naq5

— Energy News Cyprus (@EnergyCyprus) 10 February 2017

شکوفایی صنعت گردشگری در گرو اتحاد دوباره قبرس

رفاه مشترک یکی از ثمره های یکپارچگی دوباره قبرس خواهد بود. چنانچه مذاکرات صلح میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی به نتیجه برسد صنعت توریسم کل جزیره پیشرفت زیادی خواهد کرد.

شکوفایی صنعت گردشگری کل جزیره، انگیزه اصلی اورهان و آنا است.

اورهان که ترک قبرس و رییس اتحادیه آژانس های مسافرتی و توریستی ترک های قبرس است، می گوید: «ما این کار را برای سود یا پول آن انجام نمی دهیم. نگاه ما رو به آینده است. می خواهیم کشوری خوب برای آینده و برای فرزندانمان و برای نسلهای بعدی بسازیم.»

آنا و اورهان تور گردشگری شان را در ساحل در ورشا، یکی از مکانهای نمادین درگیری میان قبرس شمالی و جنوبی به پایان می برند. ورشا تفرجگاه ساحلی فاماگوستا، شاهد درگیریهای زیادی میان ترکها و یونانی ها جزیره بوده است. یونانیهایی قبرس از ۴۳ سال پیش، این محل را ترک کرده اند.

فیلمبرداری از منطقه ساحلی ورشا، نماد شکاف میان قبرس شمالی و قبرس جنوبی ممنوع است. در صورت اتحاد دوباره قبرس شمالی و جنوبی این محل می تواند نقطه آغازعصری طلایی برای جزیره بشود.

UN Secretary General: I am determined to do my best towards a #Cyprus solutionhttps://t.co/AYftZJ3cwz

— Cyprus News Agency (@cnainenglish) 10 February 2017

پروژه بازسازی فاماگوستا؛ هدف مشترک، آینده مشترک

آندرا و سرن معمار هستند و همین باور را دارند. آندرا از یونانی های قبرس است و سرن از ترکهای جزیره است.

این دو آرشیکت، دو تن از طراحان، پروژه تبدیل فاماگوستا به اکو-شهر هستند. پروژه ای بلندپروازانه که هدفش بازسازی فاماگوستا بر اساس اصول زیست محیطی است. آندرا می گوید که اجرای این طرح، هم منجر به توسعه پایدار در این شهر می شود، و هم نماد اتحاد دوباره قبرس است.

آندرا می گوید: «این ساحل مدیترانه ای می تواند به مرکز تمدن و بازرگانی تبدیل شود. اینجا می تواند در عین حفظ ابنیه قدیمی و خاطرات گذشته، از زیرساختارهای قرن بیست و یکم و روشهای جدید در حفظ محیط زیست فایده ببرد.»

از نظر سرن اجرای این طرح باعث اتحاد میان مردم شمال و جنوب قبرس می شود. او می گوید: «فکرمی کنم این پروژه به بسیاری امکان خواهد داد، حرفشان را بزنند و تلاش ما این است که آنها را از پشت این پرده غیرواقعی بیرون بکشیم. این مردم زمانی اینجا زندگی می کردند و هنوز می خواهند اینجا زندگی کنند. نیمی از روح و روانشان اینجاست و نیمی از روح و روان ما هم خالی است چون نمی توانیم ملتی یک پارچه شویم.»

جهش اقتصادی، کلید دستیابی به توافق سیاسی

یکپارچگی و اتحاد، خواست کسبه و تاجران دو سوی جزیره هم هست.

از نظر رییس اتاق بازرگانی بخش ترک نشین قبرس در شمال نیکوزیا، تمرکز بر روی جهش اقتصادی، کلید یک راه حل سیاسی است.

وی می گوید: «تحریمها روی جامعه ترکهای قبرس برداشته خواهد شد و قادر خواهیم شد از امکانات بازار تمام قبرس بهره مند شویم و البته از بازارهای اروپا. این نکته برای ژئوپولیتیک در شرق مدیترانه هم فواید بسیاری خواهد داشت، چون همکاری در منطقه را افزایش خواهد داد. جامعه یونانی های قبرس بلافاصله خواهد توانست از تجارت با ترکیه بهره مند شود.»

برای رفتن از شمال جزیره به جنوب آن باید از پستهای بازرسی عبور کرد. تاجران دو سوی جزیره هم باید از این محل عبور کنند. در حال حاضر بدلیل عدم وجود یک توافق سیاسی، بخش عمده ای از تمام توان بالقوه تجارت بین شمال و جنوب جزیره استفاده نمی شود.

تاجران و شرکتهای تجاری شمال و جنوب قبرس منتظر توافق سیاسی نیستند و از مدتها پیش با هم مذاکره می کنند.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع قبرس می گوید: «بازرگانان مدتی است که درباره شراکت و همکاری کلی یا همکاری در پروژه های خاص با یکدیگر مشغول مذاکره هستند. در پی گفتگو با سرمایه دارها فکر می کنم که علاقه به پروژه های بزرگ ایجاد شود. فراموش نکنیم که قبرس در مسیر حمل و نقل گاز به اروپا قرار دارد و منابع بزرگ گاز در حوزه شرق مدیترانه کشف شده است.»

Can East Med gas be exported? #Energy#News#Cyprushttps://t.co/WqhRqju5ubpic.twitter.com/idlrx8naq5

— Energy News Cyprus (@EnergyCyprus) 10 February 2017

به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح و اتحاد بین قبرس شمالی و جنوبی باعث می شود که رشد اقتصادی کل جزیره سه برابر بیشتر شود و فرصتهای شغلی بیشتری هم بوجود بیاید.

نرخ بالای بیکاری جوانان در قبرس شمالی و قبرس جنوبی

گرگوریوس و سرتاک مشترکا گزارشی در باره نرخ بیکاری جوانان تهیه کرده اند. نرخ بیکاری جوانان در اینجا بسیار بیشتر میزان میانگین آن در اروپاست.

دلایل بیکاری در شمال و جنوب جزیره، متفاوت است، اما پیامدهای آن یکی است.

سرتاک می گوید: «ترکهای قبرس از نظر اقتصادی منفرد مانده اند و این مانع از رشد اقتصادی بخش خصوصی شده است. تعداد زیادی تحصیلکردگان دانشگاهی بیکار هستند. تا موقعی که بخش خصوصی قبرس ترک نشین، بخشی از اقتصاد جهانی نشود، ایجاد شغلهای با کیفیت خوب خیلی مشکل خواهد بود.»

گریگوریس اتحاد قبرس باعث می شود فرار مغزها به خارج از کشود متوقف بشود. وی می گوید: «خیلی ها به خصوص جوانها و کسانی که مدرک دانشگاهی دارند خارج از قبرس دنبال کار می گردند. من فکر می کنم اگر اتحاد مجدد برقرار شود، به دلیل فرصت های جدید سرمایه گذاری و نیازهای جدیدی که پیدا خواهد شد فرار جوانان از کشور متوقف خواهد شد.»

هاکان از ترکهای قبرس می گوید که اگر توافق سیاسی حاصل نشود، آینده برای جوانها تاریک است. او که به تازگی از رشته روابط بین المللی فارغ التحصیل شده، تصمیم گرفته بختش برای یافتن شغل را در پرتغال بیازماید. او می گوید: «شماری از دوستان که مهندس هستند، هنوز در بانک یا در فروشگاه بزرگ کار می کنند چون برای جوانها فرصت شغلی نیست. بنابراین من برای خودم بلیط گرفتم و به خودم گفتم به جای اینکه اینجا منتظر شغل شوم، به لیسبون بروم.»

آندرا از یونانی های قبرس و دانش آموخته رشته مدیریت است. او شغلی پیدا کرده که ارتباطی به تخصصش ندارد و در نتیجه درآمدش هم خیلی پایین است. رؤیای او این بود که از قبرس برود اما حالا نظرش عوض شده است. وی می گوید: «اخیرا تصمیم گرفته ام که اینجا بمانم چون کشور من است و خانواده و دوستانم اینجا هستند. اگر از قبرس برویم، اگر جوانها از قبرس بروند چه کسی می ماند که کشور را متحول و دگرگون کند؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالشهای سیاسی مذاکرات صلح در قبرس چه هستند؟

«توافق صلح موتور اقتصاد قبرس را به حرکت درخواهد آورد»

آیا تا اتحاد قبرس شمالی و جنوبی راه درازی باقی است؟