Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به موفقیتها و ناکامیهای نظامهای آموزشی دو کشور هلند و فرانسه

نگاهی به موفقیتها و ناکامیهای نظامهای آموزشی دو کشور هلند و فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همه پدر و مادرها بهترین آرزوها را برای فرزندانشلان دارند و می خواهند که آنها در مدارس خوب تحصیل کنند.

همه پدر و مادرها بهترین آرزوها را برای فرزندانشلان دارند و می خواهند که آنها در مدارس خوب تحصیل کنند. اما وقتی مدرسه آینده آنها را به خطر می اندازد وباعث عمیقتر شدن نابرابری میان کودکان می شود، چه باید کرد؟ در آستانه انتشار گزارش «برنامه ارزیابی بین المللی دانش آموزان» (PISA) در این برنامه «کندوکاو» به سراغ دو کشوری رفته ایم که نظام آموزشی آنها جزء بهترین و بدترین نظامهای آموزشی در اروپاست.

برنامه ارزیابی بین المللی دانش آموزان در ماه دسامبر ۲۰۱۶ میلادی نتیجه تحقیقاتی را که درباره رتبه بندی نظام آموزشی ۶۰ کشور درسال ۲۰۱۵ انجام داده است منتشر می کند. این آزمون توانایی دانش آموزان ۱۵ ساله را در علوم، خواندن، و ریاضیات می سنجد. ### رتبه پایین فرانسه در آزمون جهانی ارزیابی دانش آموزان

فرانسه همیشه به وجود خدمات درمانی و آموزش رایگان می بالد. اما در این نظام آموزشی شکاف وجود دارد.

رتبه فرانسه در برنامه آزمون بین المللی ارزیابی دانش آموزان پایین و پایین تر می رود. این کشور از نظرآموزش، نه تنها بدتر از کشورهای شمال اروپاست، بلکه رتبه اش از کشورهای آسیایی هم پایین تر است. طبق تحقیقاتی که اخیرا شورای ملی سیستم ارزیابی مدارس در فرانسه انجام داده، نابرابری در مدارس میان دانش آموزان شدیدتر شده است. طنز ماجرا اینجاست که شعار ملی فرانسه، یعنی «آزادی، برابری، برادری» بر سر در تمام مدارس در این کشور نوشته شده است.

Le CNESCO aux sources d'une école championne des inégalités | scoopit</a> <a href="https://t.co/zQWOKYaBEG">https://t.co/zQWOKYaBEG</a></p>&mdash; Christele Roux (ChristeleRoux) October 20, 2016

چندین دهه است که فرانسه تلاش می کند اصلاحاتی را در نظام آموزشی اش انجام بدهد. به عنوان مثال برخی مدارس براساس اولویت بندی دولت از یارانه دولت برخوردارند. اما این مدارس بیشتر در مناطق محروم و مهاجر نشین قرار دارد که خانواده هایی با درآمد متوسط از آنها فرار می کنند، و اغلب معلمها نیز از رفتن به این مدارس اجتناب می کنند. در نتیجه تبعیض و نابرابری در مدارس عمیقتر شده است.

والری زابریسکی، خبرنگار برنامه «کندوکاو» در گزارشش به سراغ والدین، معملمها و دانش آموزان رفته تا نقصها و کاستیهای نظام آموزشی فرانسه را از زبان آنها بشنود.

هلند یکی از بهترین نظامهای آموزشی را در اروپا دارد

اگر فرانسوی ها سیستم آموزش درستی ندارند، پس نظام آموزشی کدام کشور در اروپا درست است؟ بر اساس بررسی های برنامه ارزیابی بین المللی دانش آموزان، وضعیت سوییس، هلند و فنلاند از فرانسه خیلی بهتر هستند. این برنامه هم توانایی دانش آموزان را در چند موضوع می سنجد، و هم ارتباط آنچه را در مدرسه یاد می گیرند با دنیای واقعی را بررسی می کند.

هانس وون دوبرلی، خبرنگار یورونیوز به هلند سفر کرده است تا از نزدیک ببیند که راز موفقیت نظام آموزشی این کشور در چیست؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای مجلس ملی فرانسه به نصب پرچم فرانسه و اروپا در کلاس‌های مدرسه

گفتگو با وزیر آموزش ملی فرانسه درباره ضعفها و کاستیهای نظام آموزشی کشور

نابرابری، چالش اصلی نظام آموزشی فرانسه