Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگو با وزیر آموزش ملی فرانسه درباره ضعفها و کاستیهای نظام آموزشی کشور

گفتگو با وزیر آموزش ملی فرانسه درباره ضعفها و کاستیهای نظام آموزشی کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تبعیض و نابرابری یکی از چالشهای موجود در مدارس فرانسه است.

تبعیض و نابرابری یکی از چالشهای موجود در مدارس فرانسه است. فرانسه در برنامه آزمون بین المللی ارزیابی دانش آموزان رتبه پایینی دارد. این آزمون توانایی دانش آموزان ۱۵ ساله را در علوم، خواندن، و ریاضیات در ۶۰ کشور می سنجد. دولت فعلی سوسیالیست فرانسه مجموعه اصلاحاتی را برای نظام آموزشی این کشور آغاز کرده است. سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز با نجات والو بالقاسم، وزیر آموزش ملی فرانسه درباره سیستم آموزشی ضعیف این کشور و رتبه پایین این سیستم درآزمون ارزیابی بین المللی دانش آموزان گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: خانم وزیر، ممنون که دعوت ما را در حاشیه مجمع جهانی دموکراسی پذیرفتید. مطالعات اخیر نشان داده که فرانسه از نظر تبعیض در مدارس در بین کشورهای عضو سازمان جهانی همکاری و توسعه اقتصاد مقام اول را دارد.

نجات والو بالقاسم: «به یک نکته باید توجه کنیم: این تحقیق درمورد دانش آموزان ۱۵ ساله انجام شده است. در واقع یک نظام آموزشی را ارزیابی می کنیم که این دانش آموزان سالهای قبل از سر گذراندند. وضعیت دانش آموزانی که تحت اصلاحات ما آموزش می بینند، باید ۱۰ سال بعد بررسی شود. به این ترتیب آنچه که در سال ۲۰۱۵ انجام دادیم این بود که برای نخستین بار، طی ۳۰ سال گذشته اولویتهای سیستم آموزشی را اصلاح کردیم و مدارسی را که خوب نتیجه نمی دادند و کمک مالی به آنها توجیهی نداشت، حذف کردیم و کمک های مالی را به مدارسی اختصاص دادیم که پیش از این از این کمک ها بهره نمی بردند. همچنین منابع مالی بیشتری، تقریبا نیم میلیارد یورو به اولویت های آموزشی اختصاص داده شده، و به آموزگاران مدارسی که تدریس در آنها با موانع و مشکلات بیشتر همراه است پاداش بیشتری داده می شود. بویژه برای همراهی بیشتر با دانش آموزان مدارسی که از یارانه برخوردارند، و برای پیگیری پیشرفت تحصیلی این دانش آموزان، به راه حل های تازه ای دست پیدا می کنیم.»

یوورنیوز: طبق آزمون بین المللی ارزیابی دانش آموزان، کشورهایی که در آن معلمها بهتر تربیت شده اند و کار آنها همزمان ارزیابی و تصحیح می شود، وضعیت بهتری دارند. آیا این اقدامات در برنامه اصلاحاتی شما وجود دارد؟

نجات والو بالقاسم: «در زمینه پیشرفت شغلی آموزگاران، افزایش حقوق، بازرسی و ارزیابی کار آنها اصلاحات عمیقی به انجام رسیده است. این نکته بسیار مهم است چون نخستین بار است موفق شده ایم این نکته را جا بیاندازیم که معلمانی که تعهد بیشتر دارند، بیشتر از بقیه شناخته شوند و به کارشان ارج داده شود.»

یورونیوز: آیا به آنچه در کشورهای دیگر اروپایی رخ می دهد نگاهی انداخته اید. آیا اینها می تواند برای فرانسه الهام بخش باشد؟ منظورم آلمان و لهستان است که در سال ۲۰۰۰ رتبه پایینی در بررسی های آزمون بین المللی ارزیابی دانش آموزان داشته اند و نسبت به آن وضعیت، واکنش مناسب نشان دادند.

نجات والو بالقاسم: «اصلاحات واقعا ملهم از آنچه بود که در آلمان و سوییس و کشورهای شمال اروپا، در ارتباط با جنبه های بین رشته ای انجام شد. یعنی این که وقتی دانش آموز همزمان با چند زمینه مختلف کار می کند که به هم مربوط می شوند، می فهمد که چطور دانشهای مختلف در عمل به کار یکدیگر می آید. در نتیجه دانش آموزان با هم کار می کنند، با هم حرف می زنند و یاد می گیرند که با هم همکاری کنند. از منابع مختلفی الهام گرفته ایم.»

یورونیوز: آیا فرانسه می تواند از الگوی سوییس یا آلمان در زمینه آموزش حرفه ای الهام بگیرد؟

نجات والو بالقاسم: «من صمیمانه متعهد هستم که چنین باشد. ما تصمیم گرفته ایم که ۵۰۰ دوره تربیت حرفه ای خلق کنیم، در زمینه هایی که به تجارت و بازرگانی در آینده مربوط می شود و می توان از هم اکنون پیش بینی کرد که ۱۰ سال دیگر در این زمینه ها کمبود نیروی کار خواهیم داشت. از سوی دیگر باید در باره این موضوع که برای من آزاردهنده است با شما روراست باشم که آموزش حرفه ای هنوز برای سیاستگذاران ما و برای کسانی که درباره آموزش بحث و جدل می کنند اهمیت کافی پیدا نکرده است. واقعیت این است که هنوز به آن به اندازه تعلیمات عمومی ارزش داده نمی شود.»

یورونیوز: می خواهم در آخر نظرتان را در باره یک چیز بدانم. شورای ملی ارزیابی سیستم مدارس در گزارشش گفته است: “سیستم آموزشی فعلی فرانسه هم آینده اقتصاد کشور را به خطرانداخته است و هم انسجام ملی و اجتماعی را.”

نجات والو بالقاسم: «همچنان تاکید می کنم که این چیزها مربوط به گذشته است و به آنچه از سال ۲۰۱۲ تا کنون رخ داده، توجه نشده است. واضح است که قبل از سال ۲۰۱۲ از تعداد پستها کاسته شده بود. من هم قبول دارم همه مشکلات مربوط به کمبود معلم نیست، اما وقتی برای هر کلاس یک معلم ندارید که جلوی کلاس بایستد، وقتی معلم تربیت شده ندارید یعنی وضعی که قبل از سال ۲۰۱۲ برقرار بود، طبق تعریف نمی توانید وضعیت دانش آموزان را سروسامان بدهید و برای رفع نابرابریها با توجه به تنوع دانش آموزان اقدام کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راز موفقیت نظام آموزشی هلند در چیست؟

نابرابری، چالش اصلی نظام آموزشی فرانسه

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت