Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛ پیامدهای نظامی و اقتصادی برای اروپا

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛ پیامدهای نظامی و اقتصادی برای اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهروندان آمریکایی روز هشتم نوامبر/۱۸ نوامبر چهل و پنجمین رئیس جمهوری تاریخ این کشور را انتخاب می کنند.

شهروندان آمریکایی روز هشتم نوامبر/۱۸ نوامبر چهل و پنجمین رئیس جمهوری تاریخ این کشور را انتخاب می کنند. می توان گفت که این دورره از مبارزات انتخاباتی ایالات متحده یکی از پر تنش ترین و «دو قطبی ترین» کارزارهای انتخاباتی در تاریخ معاصر بوده است. سیاست داخلی و مبارزه با تروریسم جهانی از موضوعاتی است که هر دو رقیب بیش از بقیه موضوعات به آن پرداخته اند. انتخاب هر کدام از دو نامزد ریاست جمهوری، چه نتایجی برای اروپا در بر خواهد داشت؟

رویکرد هیلاری کلینتون نسبت به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با رویکرد باراک اوباما، رییس جمهوری کنونی آمریکا تفاوت چندانی ندارد. اما پیروزی دونالد ترامپ بر نامزد حزب دموکرات، شاید منجر به پایان این شکل از همکاری های نظامی در دو سوی اقیانوس اطلس شود.

دونالد ترامپ موضعش را نسبت به ناتو بطور واضح اعلام کرده و مستقیما کارکرد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در مبارزه علیه تروریسم را زیر سوال برده است. درحالیکه کلینتون قصد دارد همچنان بر متحدان اروپایی اش متکی باشد و اطلاعات دستگاه های ضدجاسوسی را با آنها مبادله کند.

در اولین گزارش این برنامه پیامدهای نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر همکاری نظامی میان اروپا و امریکا را بررسی می کنیم. والری زابریسکی، خبرنگار یورونیوز برای تهیه این گزارش به آلمان رفته، کشوری که هنوز ارزش زیادی برای پیوند بین اروپا و امریکا قائل است.

ترامپ خواهان حمایت بیشتر از صنایع داخلی امریکاست. در حالیکه هیلاری کلینتون طرفدار تجارت آزاد است. با این حال او بتازگی گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات از پیمان تجاری با اتحادیه اروپا که به «معاهده تجارت آزاد دو سوی آتلانتیک» معروف است، حمایت نمی کند. گرچه عده ای معتقدند که عدم حمایت نامزد حزب دموکرات از این معاهده جنجالی بیشتر حربه ای است برای جلب نظر رای دهنگان چپ گرا. اما پیامدهای تحقق این پیمان برای اروپا چه خواهد بود؟

هانس ون در برلی، خبرنگار یورونیوز برای یافتن پاسخ این پرسش به اسپانیا رفته است و در آنجا با موافقان و مخالفان اروپایی پیمان تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا ملاقات کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛ مزایا و معایب پیمان تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا

تبعات نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر همکاری نظامی و تجاری دو سوی آتلانتیک

همکاری نظامی اروپا و آمریکا پس از رییس جمهوری جدید ایالات متحده