Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛ مزایا و معایب پیمان تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛ مزایا و معایب پیمان تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بزودی برگزار می شود.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بزودی برگزار می شود. نتیجه این انتخابات چه تاثیری از نظر اقتصادی بر اروپا خواهد داشت؟ پیمان تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا موافقان و مخالفانی در دو سوی آتلانتیک دارد. بعید به نظر می رسد که این معاهده تا قبل از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، امضا بشود. از سوی دیگر دو نامزد ریاست جمهوری درباره معاهده تجارت آزاد حرفهایی زده اند: موضع هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات نسبت به این توافق نامه مبهم است، در حالیکه دونالد ترامپ رقیبش بدنبال حفاظت از صنایع آمریکاست: راست افراطی پوپولیستی در ایالات متحده و چپ رادیکال در اسپانیا مواضع مشترک دارند. هانس ون در برلی، خبرنگار برنامه «کندوکاو» در بارسلون در اسپانیا به سراغ موافقان و مخالفان پیمان تجارت آزاد بین ایالات متحده و اروپا رفته است.

مخالفت با اقتصاد جهانی در بین مردم بیشتر می شود. هم جنبشهای پوپولیستی راست افراطی، و هم احزاب چپ افراطی، به آتش این مخالفتها دامن می زنند. مقاومت در برابر کالاهای خارجی، خواسته هر دو گروه است.

لوسیا در سراسر اسپانیا اعتراضاتی را هماهنگ کرده است. از نظر معترضان این غولهای تجاری تهدیدی برای دموکراسی هستند.

بارسلون در اسپانیا یکی از آن دسته شهرهای اروپایی است که اغلب صحنه اعتراضات مردمی است. لوسیا در بارسلون علیه پیمان تجارت آزاد بین ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا اعلامیه پخش می کند.

او می گوید: «خطر بزرگی دموکراسی ما را تهدید می کند. مردم ما حق حاکمیت خود را از دست خواهند داد. با این توافق نامه ها قدرت ما، نهادهای ملی ما، جامعه مدنی ما در دست شرکت های بزرگ قرار می گیرد و این توافق نامه ها اساساً دولت ها را نابود می کند.»

مزایای امضای پیمان تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا

شرکت چند ملیتی موسوم به «فیکوسا» در اسپانیا قطعات خودرو می سازد. «فیکوسا» شرکت مهمی در اقتصاد جهانی است. این شرکت چندین شعبه در قاره های مختلف دارد و تقریبا تمام مارک های بزرگ خودرو در سراسر دنیا، محصولات آن را دریافت می کنند. حجم معادلات سالانه آن به یک میلیارد یورو می رسد.

وقتی از شرکت ها می خواهیم در حمایت از معاهده تجارت آزاد بین آمریکا و اروپا حرف بزنند، بسیاری از آنها غیبشان می زند. توافق نامه تجارت آزاد بین دو سوی آتلانتیک چه مزایایی دارد؟

امیلیو وارلا سیرا، نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان قطعات خودرو در اسپانیا، «سرناتو» است. با او در مادرید ملاقات کردیم. بیشتر قطعات خودرو مثل کمربند ایمنی، چراغ، ترمز، باید طبق استانداردهای اتحادیه اروپا و آمریکا ساخته شوند. هزینه این تأییدها برای صنعت تولید قطعات خودرو به دوازده میلیارد دلار در سال می رسد. امضای پیمان تجارت آزاد بین دو قاره می تواند این هزینه ها را از میان بردارد.

او می گوید: «به خاطر مقرراتِ هزینه متفاوت بین ما و ایالات متحده، محصولات ما ۲۶ درصد گرانتر تمام می شود. اگر توافق نامه تجارت آزاد این مشکل را حل کند، تولیدات ما با موفقیت بزرگتری روبرو خواهند شد و در اسپانیا هم مشاغل بیشتری ایجاد می شود. افزایش ۲۰ درصدی معاملات ما می تواند در اسپانیا ۱۵۰۰۰ فرصت شغلی به وجود بیاورد.»

البته همه شرکتهای جهانی و غولهای تجاری چنین نظری ندارند.

شرکتهای بازرگانی اروپایی مخالف پیمان تجارت آزاد بین اروپا و ایالات متحده آمریکا

لوسیا را در بارسلون در یکی از فروشگاههای شرکت «لاش» که شرکت جهانی تولید لوازم بهداشتی است، بار دیگر می بینیم. این شرکت در سراسر جهان ۱۵۰۰۰ کارمند دارد. حدود ۲۵۰ نفرشان در اسپانیا هستند. تولیدات «لاش» محلی است و مسئولان آن از کسانی مثل لوسیا که علیه جهانی شدن اقتصاد مبارزه می کنند، حمایت می کند.

ویکتور مانوئل از مدیران «لاش» توضیح می دهد که این شرکت با آزمایش روی حیوانات مخالف است و معاهده تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا، درهای اروپا را به روی محصولاتی باز می کند که طبق استانداردهای شرکت تولید نمی شود.

وی می گوید: «یک نمونه از پیامدهای منفی امضای معاهده تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا، این است که محصولات آرایشی حاوی مواد شیمیاییِ ممنوع شده در اروپا به بازارهای ما راه می یابد. در اروپا استفاده از ۱۳۰۰ ماده شیمیایی در محصولات آرایشی ممنوع است، در حالیکه در ایالات متحده تنها استفاده از ۱۱ ماده شیمیایی ممنوع اعلام شده است. مثلا هنوز در ایالات متحده سُرب در محصولاتی مثل روژلب وجود دارد در حالیکه در محصولات ما از سرب استفاده نمی شود.»

لوسیا می گوید: «برچسب روی محصولات تنها راه برای این است که مردم بفهمند محصولاتی که می خرند کجا تولید شده و از چه چیزهایی در آنها استفاده شده است. اما توافقنامه تجارت آزاد تهدید برای این سیستم اطلاع رسانی است که به مصرف کننده امکان می دهد که محصولی بخرد که بر اساس ارزشهای اخلاقی اش تهیه شده است.»

شرکت موسوم به «فلورس والس» در حومه مادرید یکی از قدیمی ترین شرکت های صنعتی اسپانیاست که در سال ۱۸۳۰ میلادی تأسیس شده است. امروز «فلورس والس» یکی از مهمترین شرکت های تولید مبلمان و هود آزمایشگاهی است.

هنگامی که «فلورس والس» تصمیم گرفت شعبه ای در نیویورک تأسیس کند، مدیر ارشد شرکت تلاش کرد ویزای کار یا ویزای سرمایه گذاری بگیرد. ایالات متحده درخواست او را رد کرد و شرکت مجبور شد افراد محلی را استخدام کند، در نتیجه پول و زمان زیادی هدر رفت. امضای توافق تجارت آزاد دو سوی آتلاتنیک از بروز مشکلات مشابه جلوگیری می کند.

خورخه سانتوس، رئیس بخش بین المللی این شرکت می گوید: «در امریکا هنوز از شعار “جنس آمریکایی بخر” تبعیت می شود: برای تولید برخی محصولات باید حتما فولاد امریکایی بخرید، بتون آمریکایی به کار ببرید، از محصولات چوب آمریکا استفاده کنید. برای محصولات استراتژیک ایالات متحده شرکتهای اروپایی حتی نمی توانند وارد صحنه شوند مگر اینکه تمام محصولات خامشان را از آمریکا بخرند و محصولشان را کاملا در آمریکا تولید کنند. ما گروهی داریم که برای قطارهای پرسرعت آشپزخانه صنعتی می سازد. قرارداد مهمی در آمریکا برای ساخت آشپزخانه برای ۵۰ قطار داریم. برای این کار مجبور به انتقال فناوری به شرکتی آمریکایی شدیم. این شرکت شریک ما در کار تولید شد تا هر قطعه از تجهیزات آشپزخانه در ایالات متحده ساخته شود.»

Insiders: TTIP Madrid### دولت اسپانیا از پیمان تجارت آزاد با آمریکا استقبال می کنند

وزیر بازرگانی اسپانیا همراه با همتای سوئدی خود همکاران اروپایی خود را ترغیب می کرد از پیمان تجارت آزاد دو دوسوی آتلانتیک حمایت کنند. او همراه با وزرای پرتقال، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، دولت های بالتیک، ایتالیا، ایرلند، و بریتانیا نامه سرگشاده ای به کمیسیون اروپا فرستاد که در آن از کمیسیون خواسته شده بود مذاکرات برای عقد قراردادی جدید از سر گرفته شود.

دشمنان پیمان تجارت آزاد بین آمریکا و اتحادیه اروپا، در دو سوی اقیانوس اطلس چه کسانی هستند؟ وزیر بازرگانی اسپانیا در پاسخ به این سوال می گوید: «درست است که عده ای با این پیمان مخالفند. این مخالفان از نواحی مختلف اروپا هم در میان راست افراطی و هم در میان چپ افراطی پیدا صورت می گیرد. در ایالات متحده برخی طرفداران حامی صنایع داخلی و جنبش های پوپولیستی با آن مخالفت می کنند. آقای ترامپ با قراردادهای تجارت آزاد مخالف است. از نظر ما این مخالفت ها منطقی نیست. تجارت آزاد خوب است و امضای پیمان تجارت آزاد بین آمریکا و اتحادیه اروپا، راه را برای رسیدن به تجارت آزاد هموار می کند.»

لوسیا مخالف تجارت آزاد نیست اما با پیمان تجارت آزاد بین آمریکا و اروپا مخالف است، زیرا معتقد است این پیمان استانداردهای زیست محیطی و اجتماعی در اروپا را نادیده می گیرد.

مخالفان نگران این هستند که نظام ویژه ای برای داوری و حل و فصل اختلافات بین دولتها و سرمایه گذاران خارجی ایجاد شود. منتقدان می گویند که در این صورت سیاستهای شرکتهای چند ملیتی به سیاستهای کلی اروپا تحمیل می شود. البته کمیسیون اروپا می می گوید که این اتفاق نمی افتد. یکی از مخالفان در بارسلون می گوید: «این معاهدات قاتل هرگونه پیمان هستند. مردم را تبدیل به برده می کنند. زیرا تنها هدفشان سود اقتصادی بیشتر است و تمام معیارها و استادنداردها و قوانینی را که از صدها سال پیش در اروپا وجود دارد، نابود می کنند.»

آیا می توان ادعا کرد که پیمان تجارت آزاد بین دو سوی آتلانتیک از بین رفته است؟ همه به این بستگی دارد که پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده چه کسی باشد.

Insiders TTIP Barcelona

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛ مزایا و معایب پیمان تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا

تبعات نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر همکاری نظامی و تجاری دو سوی آتلانتیک

همکاری نظامی اروپا و آمریکا پس از رییس جمهوری جدید ایالات متحده