ختنه زنان در بریتانیا در قرن بیست و یکم

ختنه زنان در بریتانیا در قرن بیست و یکم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آمار و ارقام دقیقی از تعداد موارد ختنه زنان در بریتانیا در دست نیست.

آمار و ارقام دقیقی از تعداد موارد ختنه زنان در بریتانیا در دست نیست. اما دولت تخمین می زند که حداقل ۱۷۰ هزار زن و دختر در بریتانیا مورد عمل ختنه آلت تناسلی قرار گرفته و ۶۵ هزار دختر زیر ۱۳ سال هم در معرض خطرند. دیمون امبلینگ گزارشی درباره ختنه زنان در این کشور تهیه کرده است.

ختنه زنان یا بریدن آلت تناسلی آنان کاری است که از سالیان پیش در برخی از جوامع آفریقایی و آسیایی انجام می شود. طبق گزارش یونیسف در سال ۲۰۱۶ منتشر شده، ۲۰۰ میلیون زن و دختر در ۳۰ کشور جهان ختنه شده اند.

ختنه دختران از سال ۱۹۸۵ در بریتانیا ممنوع است. در انگلستان و ولز اگر پدرومادر فرزندانشان را برای ختنه از کشور خارج کنند می توان آنها را به دادگاه کشاند و محاکمه کرد. اما تا کنون حتی یک بار هم چنین محاکمه ای با موفقیت به پایان نرسیده است.

«در هیچ کتاب مقدسی دراین مورد حرفی گفته نشده است»

ساریان مسیحی است و در ۱۱ سالگی ختنه شده است. در یک مهمانی به او چشم بند زده اند و سپس بدون بیهوشی، کلیتوریس او را با چاقو بریدند. این اتفاق در سیرالئون، زادگاهش برایش رخ داده است. ساریان ۳۹ ساله از ۱۷ سال پیش در بریتانیا زندگی می کند و امروز هم در لندن فروشگاه مواد غذایی دارد.

ساریان می گوید: «من را بزور روی زمین خواباندند و پاهایم را از هم باز کردند.حس می کردم با شی تیزی چیزی را میان پاهایم می برند. نمی دانستم چه چیزی را می برند. فقط می دانستم بخشی از آلت تناسلی ام است. وحشت کرده بودم چون اصلا فکرش را هم نمی کردم و این آخرین چیزی بود که به فکرم رسید: چنین رفتارخشونت آمیزی را در واقع خانواده ام برایم ترتیب داده بودند. اینکار را انجام دادند چون این عمل بخشی از فرهنگ ماست و فکر می کردند من هم باید طبق همین فرهنگ عمل کنم تا در جامعه خودم پذیرفته شوم. در هیچ کتاب مقدسی دراین مورد حرفی گفته نشده است. فقط یک باور فرهنگی است، کاری زشت است که در برخی جوامع انجام می شود و فقط به زنان آسیب می زند. راهی است برای کنترل زن و بویژه برای کنترل غرایز جنسی او. باور کنید دقیقا همین اتفاق می افتد: غریزه و میل جنسی تان کاملا نابود می شود.»

مشکلاتی که ختنه برای سلامتی زنان به همراه دارد

بسیاری از این زنان و دختران، زمانیکه در خارج از بریتانیا بودند قربانی این اتفاق شده اند.سومالی، گامبیا و سودان کشورهایی هستند که در آنها برش آلت تاسلی زنان یک رسم است. طبق گزارشها این کار بطور غیرقانونی در بریتانیا هم انجام می شود.

سامانه بهداشت و مراقبتهای پزشکی این کشور می گوید که از آوریل سال گذشته یکصد مورد ختنه در هفته در گزارشها ثبت کرده اند.

دکتر برندا کلی مسئول کلینیک تخصصی موسوم به «کلینیک رز» در بیمارستان آکسفورد است.

او می گوید که ختنه آلت تناسلی زن مشکلاتی برای سلامتی او بوجود می آورد که یک عمر گریبانگیرش خواهد بود. وی می افزاید: «اگر این کار در زمان کودکی انجام شود، با درد و خونریزی و عفونت همراه خواهد بود. اما بیشتر بیماران من زنانی هستند که در دوران بزرگسالی هم از پیامدهای منفی آن مانند مشکل ادرار کردن، عادت ماهانه و رابطه جنسی با همسر رنج می برند. تعداد زیادی از این زنان هم آثار روانی، و پیامدهای روانی-جنسی بریدن آلت تناسلی را تحمل می کنند. از هر شش زن، یکی از اختلال استرس پس از ضایعه روانی و علائم آن رنج می برد.»

فعالان اجتماعی ادعا می کنند که زنان میانسالی که عمل برش آلت زنانه را انجام می دهند بطور غیر قانونی به بریتانیا آورده می شوند. پلیس هم می گوید برخی دختران جوان طی تعطیلات تابستان برای ختنه شدن به کشورشان بازگردانده می شوند، طوری که این تعطیلات به «فصل برش » معروف شده است.

زنانی که سکوت نمی کنند

دختر جوانی که ما او را زهرا می نامیم یکی از زنانی است که در برابر ختنه آلت تناسلی سکوت نکرده است. پدرش او را به ازدواج اجباری و ختنه آلت تناسی مجبور کرده بود. او که در بریتانیا بزرگ شده است می گوید: «پدرم می خواست که من از طریق اسکایپ ازدواج کنم و بلافاصله بعد از ازدواج، و قبل از هر گونه رابطه جنسی با همسرم، عمل ختنه را انجام دهم. به من گفتند که دلیل این کار این است که من مسلمان خوبی نیستم و از دستورات دین تبعیت نمی کنم و ممکن است بوی ادرار بدهم. بعد من از خودم پرسیدم: آیا من مسلمان خوبی نبودم؟ برخی روزها گوشه ای می نشستم و پیش خودم فکر می کردم که بهتر نیست فرار کنم یا اصلا زنده نباشم.»

زهرا می گوید که حتی به فکر خودکشی هم افتاده بوده است.

خیلی از زنان و دختران مانند زهرا، هم در بریتانیا و هم در کشورهای دیگر، در سکوت رنج می کشند و تحمل می کنند. آنها می ترسند علیه خانواده شان و جامعه ای که در آن هستند اقدام قانونی کنند. اما زهرا بالاخره خود را نجات داد. به پلیس خبر داد.

حکمی برای ممانعت از ختنه و ازدواج اجباری صادر شد. یعنی هر کسی بخواهد زهرا را وادار به این کارها کند، محاکمه خواهد شد. علیه پدر زهرا نیز اعلام جرم شد، اما زهرا می گوید توان این را نداشته که دنبال این حکم را بگیرد.

وی می گوید: «می خواهم با کارم پیامی را به گوش همه برسانم. در عین حال می خواهم زندگی عادی خودم را هم داشته باشم. نمی خواهم پدرم را از دست بدهم چون در تمام طول زندگیم از من حمایت کرده است. بهترین دوست من بوده، همیشه برای حرف های من گوش شنوا داشته. من نوجوان بودم که ارتباطم با مادرم قطع شد، چون مشکلات روانی داشت. بنابراین او تنها کسی است که هر وقت نیاز داشتم سراغش می رفتم تا حرف بزنم. نمی خواهم او را از دست بدهم.»

کارزار مبارزه با ختنه زنان

کارین تازی برای انجمنی در شهر ولورهمپتون کار می کند که تلاش می کند ختنه دختران را از میان بردارد. او می گوید که برخی از دختران و زنانی که مورد ختنه قرار گرفته اند، سکوت می کنند چون نمی خواهند خانواده شان را دچار مشکل قانونی کنند.

او به زنانی که به این انجمن می آیند می گوید: «خیلی وقت ها این کار به دست کسانی صورت می گیرد که شما را دوست دارند و فکر می کنند در حقتان نیکی می کنند.»

از نظر کارین تازی باید به مادرانی که خودشان ختنه شده اند، آموزش داد: «خیلی وقتها باید ذهنیت این زنان را تغییرداد. باید نحوه تفکرشان را به چالش کشید و کاری کرد که این ذهنیت به نسل بعد منتقل نشود چون احتمالا این زن ها هستند که این کار را در مورد دخترانشان انجام می دهند در نتیجه باید به آنها فهماند که این نوعی بدرفتاری و فرزند آزاری و غیرقانونی است.»

کارزار مبارزه با ختنه در بریتانیا نماهنگی ساخته است. در این ویدئو کلیپ گفته می شود: «از زندگیم راضیم و فکر می کنم همین طور که هستم نقصی ندارم.»

انجمنها هم برای آگاه کردن افراد با کلیپ های ویدئوهایی شبیه به این نماهنگ به مدارس می روند.

زهرا می گوید: «آن موقع بی یارویاور بودم و فکر می کردم زندگی بدی خواهم داشت شاید کنیز مردی می شدم. اما حالا آموخته ام که چه می توانم و چه نمی توانم بکنم. پیام من این است که شاید علناً سخن گفتن علیه خانواده کار واقعا سختی باشد، اما در نهایت پیغام خوبی برای آنها در بر خواهد داشت، پیغامی درباره خوب زندگی کردن. درباره زندگی ای که خودشان به ما بخشیده اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پزشک مسلمان ایرلندی با ختنه زنان موافق است

ازدواج اجباری در بلژیک، زنانی که سکوت خود را شکسته اند

«ورود مهاجران جدید به اروپا، مسئله حقوق زنان را مطرح می کند»