Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سوئد؛ کاهش ساعت کار و افزایش بازدهی

سوئد؛ کاهش ساعت کار و افزایش بازدهی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در شهر گوتنبرگ سوئد، برنامه ای آزمایشی در حال اجراست که طبق آن ساعت کار روزانه کارمندان از هشت ساعت به شش ساعت کاهش پیدا کرده، بدون اینکه حقوقشان تغییر کند.

در شهر گوتنبرگ سوئد، برنامه ای آزمایشی در حال اجراست که طبق آن ساعت کار روزانه کارمندان از هشت ساعت به شش ساعت کاهش پیدا کرده، بدون اینکه حقوقشان تغییر کند. مبتکر این برنامه، جناح چپ است که قبلا اکثریت کرسی های شورای شهر را در اختیار داشت. والری گوریا در این گزارش به سراغ کارمندان یک خانه سالمندان، یک مرکز خرید و فروش خودرو، و بخش جراحی بیمارستانی رفته که این برنامه بطور آزمایشی در آن اجرا می شود.

گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد است و فرسودگی شغلی در بین کارمندان این شهر بالاست. همچنین در طول سال، افراد زیادی درخواست مرخصی استعلاجی می کنند. یکی از راههای مقابله با این مشکل کاهش ساعت کار روزانه است. این برنامه آزمایشی که به ابتکار جناح چپ آغاز شده، بدون کاستن از حقوق کارمندان، ساعت کار راراز هشت به شش ساعت کاهش داده است.

کاهش ساعت کار روزانه مراقب های سالمندان، بر سلامت سالمندان هم موثر است

آرتورو پرز بیش از ۲۰ سال است که بعنوان مراقب در خانه سالمندان «اسوارته دالنس»، در نزدیکی شهر گوتنبورگ کار می کند. تخصص او مراقبت از کسانی است که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، شغلی که دشوار است.

آرتورو یکسال پیش در برنامه آزمایشی نوسازیِ ساعات کاری در این شهر شرکت کرده و فکر می کند که زندگی اش تغییر کرده است. طبق این برنامه، ساعت کاری ۸۲ نفر از پرسنل خانه سالمندان، بدون کاهش حقوق از هشت به شش ساعت رسیده است.

آرتورو پرز می گوید: «مثل قبل استرس ندارم. با همکاران جدید آشنا شده ام. برای برنامه ریزی بهترِ کارهایمان به همدیگر کمک می کنیم و با خوشحالی بیشتری کار می کنیم. من پدری تنها هستم و از بچه های خودم هم نگهداری می کنم. اما الان با این ساعات کاری جدید مجبور نیستم بچه ها را زودتر به مدرسه بفرستم. همه چیز خیلی خوب پیش می رود. فکر می کنم هم پدر بهتری برای بچه هایم شده ام و هم مراقب بهتری برای سالمندان.»

این برنامه، زیر نظر شهرداری شهر گوتنبرگ اجرا می شود و باعث شده کارمندان هم انرژی بیشتری برای کار داشته باشند و هم بازده کاری شان بالا برود. مونیکا اکسهده، مدیر این خانه سالمندان می گوید تغییر در ساعات کاری مراقبها بر محیط کار هم تاثیر خوبی گذاشته است.

وی می گوید: «محیط کار آرام تر از قبل است. در اینجا سالمندانی هستند که از بیماری زوال عقل (فراموشی) رنج می برند. قبلا استرس بیشتری در کار بود که باعث عصبی شدن این بیماران می شد. اما اکنون حالشان آشکارا بهتر است. علاوه بر اینها توانسته ایم افراد بیشتری را هم استخدام کنیم و شغل ایجاد کنیم. تعداد کسانی که مرخصی استعلاجی می گیرند هم کم شده است.»

ماریا ریدن، نماینده جناح راست در شورای شهر گوتنبرگ از مخالفان سر سخت ترویجِ این برنامه است. او می گوید: «ما در قبال ۵۳ هزار نفر کارمند شهر گوتنبرگ مسئولیم. در نتیجه اگر همه این ۵۳ هزار نفر بخواهند روزانه ۶ ساعت کار کنند و حقوق معادل هشت ساعت کار را دریافت کنند، در آینده برای استخدام نیروی کار جدید مشکلات زیادی خواهیم داشت. اگر ما به این افراد برای کاری که انجام نمی دهند پول بدهیم، دیگر پولی برای استخدام افراد جدید نخواهیم داشت. به نیروی کار و افراد بیشتری نیاز داریم که حتی باید ساعات بیشتری تر کار کنند.»

از نظر دانیل برنمار نماینده حزب چپ در شورای شهر گوتنبرگ درس است که این برنامه هزینه های شهرداری را ۲۰ درصد افزایش داده است، اما باید مزایای آن را باید در بلند مدت بررسی کرد.

وی می گوید: «اگر نگاهی به اقتصاد عمومی بیندازیم می بینیم که با این برنامه در کل موفق شده ایم مشاغل جدید ایجاد کنیم. تعداد مرخصی های استعلاجی کم شده، و کیفیت مراقبت از بیماران بالا رفته است. در نتیجه هزینه ها در کل نصف شده اند. به نظر من، برای بهبود محیط کار و ایجاد یک بازار کار باثبات که مردم مدت بیشتری در آن بمانند و احساس خوبی هم نسبت به کارشان داشته باشند، باید این گام را برداریم.»

In Svartedalens, Sweden, 6-Hour Workday Decreases Absenteeism, Improves Productivity. #hrhttps://t.co/UqREXPq4j5pic.twitter.com/Qa1EukkfAP

— Disability Awareness (@The_CDA) May 21, 2016

ساعت کار کمتر، مشتریان بیشتر، سود بالاتر برای شرکت خرید و فروش خودرو

همانطور که در یک مرکز خرید و فروش و ارائه خدمات خودرو در گوتنبرگ از ۱۵ سال پیش به اثبات رسیده، کاهش ساعات کاری در کوتاه مدت هم نتایج مثبتی دارد. ۳۵ کارمند از ۱۱۲ کارمند این مرکز که کارشان نیروی بدنی زیاد می طلبید، به جای هشت ساعت، شش ساعت در روز کار می کنند، اما حقوق کاری معادل هشت ساعت را دریافت می کنند.

مارتین بنک، مدیر شرکت می گوید از این تصمیم به هیچ وجه ناراضی نیست: «این کار را در سال ۲۰۰۲ میلادی شروع کردیم. چون مشتری هایمان باید مدت زیادی منتظر می ماندند و ما می خواستیم زمان انتظار را کم کنیم. تعداد کارمندانمان در فروشگاههایمان را دو برابر کردیم، در عین حال، میزان فروش و سود مان هم بیشتر شد. ساعات کاری فروشگاههایمان و تعداد مشتری هایمان بیشتر شده است که هم به نفع مشتری است و هم به نفع ما.»

میزان فروش شرکت، اولین سال اجرای این برنامه ۲۵ درصد افزایش داشت و پس از آن ثابت و متعادل مانده است. از سوی دیگر، هزینه استخدام اضافی تا حد زیادی کاهش پیدا کرد. همانطور که یکی از تکنیسینها می گوید، کارمندان نه تنها پاداش می گیرند بلکه عملکردشان هم بهبود یافته و میزان رضایت از کار هم بالاست.

ماگنوس ویکستروم تکنیسن می گوید: «به نظر من، شش ساعت کار در روز به جای هشت ساعت، بازده کاری ما را بالا می برد. ما عملا در شش ساعت همان کاری را انجام می دهیم که قبلا در هشت ساعت انجام می دادیم. بعد از اتمام کار، می توانم به کارهای شخصی ام برسم. خرید بکنم و وقتی به خانه می رسم ساعت سه بعد از ظهر است و کارم تمام شده است. برای من خیلی خوب است. من نمی خواهم به هشت ساعت کار در روز برگردم، حتی اگر حقوقم بیشتر شود. اگر امکانش باشد می خواهم روزانه شش ساعت کار کنم.»

شش ساعت کار فشرده در روز، بازده بالا تیمهای جراحی

برنامه کاهش ساعت کاری در بخش جراحی ارتوپدی بیمارستان دانشگاه گوتنبرگ هم از یک سال و نیم پیش اجرا می شود. افراد زیادی از این بخش مرخصی استعلاجی می گرفتند. ممکن است روز کاری شش ساعت باشد اما این شش ساعت کار فشرده است.

در هفت بخش جراحی این واحد روزانه، روی چهل بیمار عمل جراحی انجام می شود. تیم ها تقویت شده اند. صد نفر اینجا تمام وقت در دو شیفت کار می کنند.

مارینا هنریکس، مدیر این بخش می گوید: «کار من راحت تر شده برای این که در این بخش همه پرسنل ثابت هستند. پیش از این شمار زیادی پرستار ساعتی داشتیم و اغلب مجبور می شدیم اتاق های عمل را تعطیل کنیم. ساعت کار هر بخش جراحی را دو ساعت و نیم افزایش دادیم که زمان زیادی است و حالا می توانیم خیلی بیشتر کار انجام بدهیم.»

در واقع تعداد جراحی ها بیست درصد افزایش داشته است. هزینه های استخدامی باید طی چند ماه آینده مستهلک شود.

کارین بنگتسون، پرستار اتاق عمل می گوید که فواید این وضعیت جدید برای تیم های جراحی هم واضح است. وی می گوید: «فرصت استراحت و ورزش دارم که کارم را درست انجام بدهم و آسیب دیدگی پیدا نکنم. وقت زیادی هم نباید صرف گزارش دادن به همکاران کنید، لازم نیست وقت ناهار از محل کار بیرون بروید. اینجا می آیید، شش ساعت پشت سرهم کار می کنید و کارتان تمام می شود.»

از نظر ماتیلدا پرستار بیهوشی تغییر الگوی کاری نشان از خواست های تازه در جوامع فردا دارد. وی در این باره می گوید: «این روزها دیدگاه جوانان به کار و حرفه با دیدگاه پدرومادرهایشان متفاوت است. از نظر آنها مهمترین چیز در زندگی کار نیست. جوانها می خواهند در اوقات فراغتشان کارهای دیگر انجام دهند. آنچه در اوقات فراغت انجام می دهید بیش از آنچه در ساعات کار انجام می دهید معرف شخصیت شماست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمایل یک نفر از هر سه آمریکایی به کاهش دستمزد در ازای مرخصی نامحدود

نتایج یک تحقیق: چهار روز کار در هفته عملکرد کارمندان را بهبود می‌بخشد

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت