Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهور قبرس: ترکیه باید قبرس را برسمیت بشناسد

رئیس جمهور قبرس: ترکیه باید قبرس را برسمیت بشناسد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا در آخرین ساعات مهلتش برای یافتن راه حلی قاطع بر بحران مهاجر به اروپا قرار دارد. اقدامات اتحادیه برای حل این معضل تاکنون به جایی نرسیده

آگهی

اتحادیه اروپا در آخرین ساعات مهلتش برای یافتن راه حلی قاطع بر بحران مهاجر به اروپا قرار دارد.

اقدامات اتحادیه برای حل این معضل تاکنون به جایی نرسیده است و اکنون چشم امید خود را به ترکیه دوخته است که شاید بتواند سیل مهاجر به اروپا را کنترل کند، اما ترکیه می گوید این کمک را رایگان در اختیار اتحادیه اروپا قرار نمی دهد و برای آن یک رشته تقاضا پیش روی اتحادیه گذاشته است که در میان آن تسریع روند عضویت این کشور در اتحادیه از طریق گشودن فصلهای مذاکرات است.

در این میان، قبرس که سالهاست با ترکیه در اختلاف بوده و حق وتوی تصمیمات اتحادیه را دارد سخت با تسهیل روند عضویت ترکیه مخالفت کرده است.

افی کوستوکوستا با نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهور قبرس گفتگو کرده است.

*یورونیوز: موارد مخالفت قبرس با طرح توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا چیست؟

*نیکوس آناستازیادس: قبرس نباید در موضع مسئولیت گذاشته شود زیرا قبرس باز شدن فصل پنجم مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را به این دلیل متوقف کرد که ترکیه به تعهداتش در قبال پیمان آنکارا عمل نکرده است و به همین دلیل این مذاکرات نباید آغاز شود. کسی نباید انتظار داشته باشد که ما با این گام موافقت کنیم. متاسفم که بگویم کسی نظر ما را در مورد اینکه آیا ما با این مذاکرات موافق هستیم یا نه، جویا نشد. این اقدام تخطی از مقررات باز شدن هر فصلی از مذاکرات است.

یورونیوز: وقتی می گویید از شما سئوال نشد، منظورتان مقامات اتحادیه است؟

نیکوس آناستازیادس: بله، مقامات اتحادیه.

یورونیوز: در حال حاضر چه می خواهید؟

نیکوس آناستازیادس: ترکیه باید بنادر و فرودگاههایش را بروی قبرس گشوده و روابطش را با ما عادی سازد. ترکیه در نامه ها و بیانیه هایش، به قبرس بعنوان کشوری که وجود ندارد اشاره می کند. بدتر از آن، متاسفم که بگویم، تنها چند روز پیش، ترکیه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا را که قبل از دیدار از ترکیه در قبرس توقف کرده بود، مجبور کرد ابتدا در فرودگاه کشور دیگری بزمین بنشیند و سپس وارد خاک ترکیه شود.

یورونیوز: ترکیه تقاضاهای دیگری هم دارد، از جمله، دریافت یک وجه سه میلیارد یورویی از اتحادیه اروپا. آیا شما به این وجه کمک خواهید کرد؟

نیکوس آناستازیادس: ما با آن مخالفتی نداریم، اما بر خلاف گذشته، این پول را به ترکیه نخواهیم داد. کمک مالی ما به آوارگان و پناهجویان مستقر در لبنان و اردن پرداخت خواهد شد.

یورونیوز: قبلا گفتید که اتحادیه اروپا شما را با امر انجام شده روبرو کرده است؛ آیا آنرا وتو خواهید کرد؟

نیکوس آناستازیادس: البته! این نکته ای است که در کنفرانس پیشین هفتم مارس به سایر اعضاء تاکید کردم. به دونالد توسک (رئیس شورای اروپا)، مارتین شولتز (رئیس پارلمان اروپا) و ژان کلود یونکر (رئیس کمیسیون اروپا) گفتم تا هنگامیکه ترکیه به تعهداتش عمل نکرده، قبرس از حق وتویش استفاده خواهد کرد. چاره دیگری نداریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهر چشمه ترکیه، میزبان پناهجویان به جای گردشگران

تاکید مرکل بر یافتن راه حلی مشترک و پایدار برای مساله پناهجویان

انتقادهای شدید از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه درباره پناهجویان