بحران پناهجویان؛ اروپا و ترکیه در پی یافتن راه حل

بحران پناهجویان؛ اروپا و ترکیه در پی یافتن راه حل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران پناهجویان و یافتن راه حلی برای کاهش موج مهاجرت به اروپا، دستور جلسه شامگاه پنجشنبه سران اتحادیه اروپا بود. رهبران ۲۸ کشور پس از پنج ساعت

آگهی

بحران پناهجویان و یافتن راه حلی برای کاهش موج مهاجرت به اروپا، دستور جلسه شامگاه پنجشنبه سران اتحادیه اروپا بود. رهبران ۲۸ کشور پس از پنج ساعت گفتگوهای فشرده تصمیم گرفتند که دو هفته دیگر با حضور ترکیه به شکل اختصاصی موضوع پناهجویان را مورد بررسی قرار دهند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: «ترکیه و یونان تاکنون همکاری لازم را نداشتند. می خواهیم که این دو کشور به توافقات صورت گرفته عمل کنند و شرایط را بهبود دهند. زمانی که شمار مهاجران غیر قانونی کاهش چشمگیری داشت، می توانیم درباره برنامه اعزام پناهجویان از ترکیه به اروپا صحبت کنیم. شرکت در این برنامه هم اختیاری خواهد بود.»

در این جلسه انتقادهایی هم متوجه ورنر فایمان، صدر اعظم اتریش شد. اتریش بتازگی محدودیتهایی برای ورود پناهجویان به کشورش وضع کرده است. وی ضمن دفاع از سیاستهای کشورش اظهار داشت: «کشور ما نمی تواند همه مسئولیتها را بر عهده بگیرد. باید تقسیم پناهجویان عادلانه باشد و منافع اتریش هم تامین شود.»

از سوی دیگر، ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا پیشنهاد قطع کمک مالی به کشورهای شرق اروپا را مطرح کرد. این کشورها از پذیرش پناهجویان سر باز می زنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده