Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهوری آمریکا چگونه انتخاب می شود؟

رئیس جمهوری آمریکا چگونه انتخاب می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه سخن شما کریس از لندن پرسیده است: «رییس جمهوری ایالات متحده چگونه انتخاب می شود؟» اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن به این پرسش پاسخ

آگهی

در برنامه سخن شما کریس از لندن پرسیده است: «رییس جمهوری ایالات متحده چگونه انتخاب می شود؟»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن به این پرسش پاسخ می دهد: «ایالات متحده دو حزب بزرگ سیاسی دارد: حزب جمهوریخواه و حزب دموکرات. پس از رای گیری در انتخابات مقدماتی (primary) یا caucuses (انتخابات شورایی) نامزدهای این دو حزب مشخص می شوند. پس از این که نامزدهای هر حزب مشخص شد، هر نامزد رسماً در تابستان چند ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، در کنوانسیون ملی حزب خود معرفی می شود.»

وی می افزاید: «انتخابات در آمریکا، از طریق رأی غیر مستقیم مردم، انجام می شود. شهروندان در ۵۰ ایالت و ناحیه کلمبیا و همچنین پایتخت ایالات متحده، یعنی واشنگتن دی سی رأی می دهند چه کسانی عضو مجمع گزینندگان (electoral college) ایالت خودشان باشند. نمایندگان مجمع گزینندگان هم ساکن کاخ سفید را انتخاب خواهند کرد. به هر ایالت تعدادی نماینده در مجمع گزینندگان اختصاص داده شده است که برابر است با تعداد سناتورهای ایالت به اضافه تعداد نمایندگان مجلس نمایندگان، که بر اساس جمعیت ایالت تعیین می شود. بزرگترین ایالت کالیفرنیاست که ۵۵ نماینده در مجمع گزینندگان دارد، و کوچک ترین ایالت ها مانند آلاسکا و دلاور سه نماینده دارند.»

خبرنگار یورونیوز در ادامه می گوید: «در بیشتر ایالتها اصل معروف “برنده همه چیز را می برد” (قانون معروف «هیچ» یا «همه» winner-take-all) اجرا می شود، به این معنی که در روز انتخابات در هر ایالت، تمام نمایندگان مجمع گزینندگان به نامزدی داده می شود که در آن ایالت بیشترین رأی را آورده باشد. اکثریت ساده کافیست. نامزدی که رای ۲۷۰ نماینده در مجمع گزینندگان را از آن خود کند، رئیس جمهور منتخب خواهد بود.»

شما هم می توانید پرسشهای خود را در وب سایت برنامه مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها