Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حفاظت از آثار باستانی در مناطق جنگزده

حفاظت از آثار باستانی در مناطق جنگزده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه سخن شما، لسلی از لندن پرسیده است: «“برغم کنوانسیون جهانی حفاظت از آثار

آگهی

در این برنامه سخن شما، لسلی از لندن پرسیده است: «“برغم کنوانسیون جهانی حفاظت از آثار باستانی”:http://www.unesco.org/new/fr/culture/themes/illicit-trafficking-of-cultural-property/، چرا هنوز آثار باستانی غارت شده در سوریه و عراق از بازارهای هنری در سراسر جهان سر در می آورند؟»

زینب بوز، از بخش حفاظت از میراث فرهنگی یونسکو به این پرسش پاسخ می دهد: «کار ما جلوگیری از قاچاق غیرقانونی است. ما مراقبیم که اموال فرهنگی کشورهای مختلف بطور غیر قانونی از کشور خارج نشوند. برای عراق و سوریه هم افراد مشخصی هستند که روی این مسئله کار می کنند. کنوانسیونهای جهانی بسیار مهم است اما نباید فراموش کنیم که این کنوانسیون ها فقط نقطه شروع است و مرحله بعدی اجرای این قوانین در هر کشور است.

«مهم است که بدانیم اموال فرهنگی اسلحه و مواد مخدر نیستند. مثلا درمورد مواد مخدر، در گمرک سگهایی هست که شامه بسیار بسیار قوی دارند. برای اسلحه هم همینطور ردیابهای فلزی مخصوص هست. اما برای اثار باستانی یا اموال فرهنگی ابزار مشابه وجود ندارد. معمولا هم صحبت از چیزهای کوچک و ظریف است که موقع سفر می توان بسادگی آنها را هر جایی پنهان کرد.»

وی می افزاید: «امروز البته بخت و اقبال بیشتری داریم چون سیاستمداران هم نسبت به حمایت از میراث فرهنگی در مناطق جنگزده توجه نشان می دهند. مایلم به قطعنامه ۲۱۹۹ شورای امنیت سازمان مللاشاره کنم زیرا تجارت آثار باستانی سوریه و عراق را ممنوع می کند. در این مورد ما «دقت لازم» را توصیه می کنیم. منظور از این عبارت این است که قبل از خرید یا ارائه هر قطعه ای برای فروش دقت لازم [برای مشخص کردن منشأ قطعه] به کار برده شود. طبق این قطعنامه برای قاچاق غیر قانونی کالاهای فرهنگی همان تحریمهایی در نظر گرفته شده که برای قاچاق نفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها