انتخابات اسپانیا؛ راه دراز به سوی رشد اقتصادی

انتخابات اسپانیا؛ راه دراز به سوی رشد اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت محافظه کار اسپانیا ادعا می کند که با رشد اقتصادی ۳ درصدی که برای سال ۲۰۱۶ میلادی پیش بینی می شود، دوران بحران اقتصادی در این کشور به سر آمده

دولت محافظه کار اسپانیا ادعا می کند که با رشد اقتصادی ۳ درصدی که برای سال ۲۰۱۶ میلادی پیش بینی می شود، دوران بحران اقتصادی در این کشور به سر آمده است. اما برای بخش بزرگی از طبقه متوسط این اعداد و ارقام بی معناست. انتخابات پارلمانی در اسپانیا بیستم ماه دسامبر برگزار می شود و به نظر می رسد این کشور هنوز راه درازی تا رسیدن به رشد اقتصادی در پیش دارد.

شهر ساراگوسا، پایتخت منطقه آراگون در اسپانیا با ۶۶۰ هزار نفر جمعیت در شمال این کشور قرار دارد. نتیجه انتخابات پارلمانی اسپانیا در این منطقه، بر سرنوشت سیاسی کشور نقش تعیین کننده ای دارد.

چارو مارتین با حقوق بازنشستگی ناچیزی در شهر ساراگاسو زندگی می کند. وی با این درآمد تنها می تواند به پسر ۳۶ ساله اش که بیکار است کمک کند. در ساراگوسا هم مثل تمام اسپانیا، بیکاری باعث شده که جوانان برای ادامه زندگی وابسته به درآمد پدر و مادرهایشان باشند.

وی می گوید: «فرزندان ما بیکار هستند. من دوستانی دارم که مجبور شدند خرج دختر و داماد و بچه هایشان را بدهند، یعنی خرج ۵ نفر را. خوشبختانه در اسپانیا خانواده ها با هم هستند. به نظرم در تمام کشورهای منطقه مدیترانه همینطور باشد. آدمها کار می کنند و میانشان همبستگی خانوادگی وجود دارد.»

نتیجه مستقیم نرخ بالای بیکاری بین جوانان، کاهش میزان زاد و ولد در اسپانیاست. گفته می شود در شش ماهه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی برای اولین بار طی ۱۵ سال گذشته، رشد جمعیت منفی بوده است.

درباره منابع پرداخت حقوق بازنشستگی هم نگرانی وجود دارد. افزایش حقوق بازنشستگی که برای ۲۰۱۶ میلادی پیش بینی شده است، کمتر از افزایش شاخص قیمتها برای مصرف کننده است و به این ترتیب برای افراد سالخورده مثل چارو مارتین مشکلات هر روز بیشتر می شود زیرا مثلا برای پرهیز از صف های طولانی و انتظار کشیدن نوبت، باید به پزشک خصوصی مراجعه کرد، سمعک و عینک خرج دارد، بعلاوه این افراد گاهی باید به فرزندانشان هم کمک کنند.

خانم مارتین می گوید: «سیستم بازنشستگی در اسپانیا خیلی بد است. نمی دانیم در آینده چه کسی قرار است حقوق بازنشستگی ما را بپردازد. درباره طرح صندوق بازنشستگی خصوصی خیلی صحبت می شود اما در عمل کاری انجام نمی شود. چون آنقدر پول نداریم که بخواهیم برای صندوق بازنشستگی خصوصی بپردازیم.»

پابلو لوپس ۴۱ ساله هم ساکن ساراگوساست. وی از شش ماه پیش بیکار است و با مستمری ناچیز ازکارافتادگی هم چرخ زندگی اش نمی چرخد. پدر و مادرش هم نمی توانند از نظر مالی کمک چندانی به او بکنند. پابلو هر روز برای جستجوی کار به مرکز کاریابی می آید اما تا به حال که موفق نشده شغل پیدا کند.

وی می گوید: «الان برای استخدام افراد بین بیست تا سی و پنج سال یارانه می دهند. اما در سن بین سی و پنج تا چهل و پنج سال که آدم باید تجربه کاری کافی داشته باشد، از کمک های دولتی خبری نیست البته از ۴۵ سال به بعد باز کمک دولتی وجود دارد. در حالی که من فکر می کنم باید از این گروه سنی پشتیبانی شود.»

برای کسانی مثل پابلو که شغل های مختلف داشته اند آغاز زندگی عادی مستلزم یافتن شغل دائمی است.

میزان بیکاری بین جوانان زیر بیست و چهار سال در اسپانیا بیش از ۵۰ درصد است. این چشم انداز تیره مایه هراس جوانانی مثل ناچو سرانو بیست ساله، دانشجوی سال آخر رشته حقوق است. وی برای این که به کار وکالت مشغول شود باید مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه معتبر بگیرد که ۲۵۰۰ یورو برایش خرج دارد. داشتن این مدرک هم تضمین نمی کند که کار پیدا کند. بسیاری از جوانان اسپانیایی مثل ناچو ترجیح می دهند به آینده فکر نکنند و در زمان حال زندگی کنند.

ناچو می گوید: «فکر می کنم کلا نگاه ها نسبت به آینده بدبینانه است، کسی آینده ی خوبی نمی بینید و در عین حال کسی هم شکایت نمی کند. به خودشان می گویند: “فعلا وضعم خوب است، در خانه هستم و پدر و مادرم پول توجیبی به من می دهند، درسم را می خوانم و اگر لازم شد برای پول بیشتر کار کوچکی هم می کنم.” کسی نمی خواهد به این موضوع فکر کند چون اگر بخواهند وضع را بررسی کنند چشم انداز خوبی پیش رو نخواهند دید.»

رائول لوسانتوس، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی، الکساندرا گومز، دانشجوی حقوق و خاویر رویو که اخیرا از رشته تاریخ فارغ التحصیل شده، همه این جوانان اسپانیایی می گویند که از نظر آنها نسل های قبلی به خصوص پدران و مادرانشان فرصت های شغلی بیشتری داشته اند و مهاجرت یکی از چیزهایی است که این جوانان به طور جدی در مورد آن فکر کنند.

خاویر، دانشجوی تاریخ می گوید: «تفاوت ما با نسل های قبلی این است که آنها گزینه های بیشتری داشتند و تقریباً حق انتخاب داشتند. البته همیشه کار راحتی نبود اما امکان حرکت وجود داشت و به ویژه حقوقها بیشتر بودند. وقتی کار را شروع می کردند آنقدر درآمد داشتند که مستقل باشند و بتوانند خانه ای را اجاره کنند. امروز این کار غیرممکن است.»

رائول می گوید: «در برنامه اراسموس با یک نفر اهل بلژیک آشنا شدم که مهندسی می خواند و به من گفت که عبارت «مهندس اسپانیایی» در اینجا به طنز به کار می رود. مهندس اسپانیایی مطرود است، چون حاضر است برای نصف دستمزد یا یک چهارم دستمزد مهندس بلژیکی کار کند. شما از کشور خارج می شوید که وضعتان بهتر شود اما خارج هم وضعتان چندان جالب نیست.»

نسل موسوم به «تحصیل کرده ترین نسل اسپانیا» همان مسیر مهاجرت انبوه را طی می کند که پدربزرگها و مادربزرگهایشان در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی طی کردند. در نیمه اول ۲۰۱۵ میلادی میزان مهاجرت از شروع بحران اقتصادی تا کنون به بیشترین مقدار خود رسید و حدود پنجاه هزار نفر کشور را ترک کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات سراسری اسپانیا و چشم انداز اصلاح قانون اساسی این کشور

انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ نقش احزاب کوچک در بازی قدرت

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت