انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ نقش احزاب کوچک در بازی قدرت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ نقش احزاب کوچک در بازی قدرت

در آستانه انتخابات سراسری اسپانیا، ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور ادعا می کند که حزب متبوعش، یعنی حزب مردم که تمایلات راست میانه دارد، باید برسر قدرت بماند تا رشد اقتصادی به اسپانیا بازگردد.

با این وجود متقاعد کردن شهروندان برای رای دادن دوباره به حزب مردم آسان به نظر نمی رسد؛ نرخ بیکاری در اسپانیا به بیست و یک درصد، یعنی به بالاترین حد خود طی چهار سال گذشته رسیده است. از سوی دیگر کاهش بودجه که به خواست اتحادیه اروپا به انجام رسیده و همچنین رسوایی های پی در پی، به محبوبیت دولت آقای راخوی لطمه زده است. از طرف دیگر، آقای راخوی با چالش استقلال کاتالونیا نیز روبروست.

فضای سیاسی اسپانیا از زمان استقرار مجدد دموکراسی در این کشور، عمدتا دوقطبی بوده است: دو جریان راست و چپ میانه، یا به تنهایی و یا با ائتلاف توانسته اند در دهه های گذشته قدرت دولتی را در نظام پارلمانی اسپانیا به دست گیرند. با این حال، در سال های گذشته احزاب تازه تاسیس، قدرت جریانهای سنتی را به چالش کشیده اند. اگرچه به نظر نمی رسد که چنین احزابی دست کم در کوتاه مدت توانایی کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل دولت را داشته باشند، اما قادر خواهند بود تا نقش قابل توجهی را در پیروزی یا شکست دو جریان سنتی بازی کنند.

چه کسی نقش واسطه را در به قدرت رساندن احزاب بازی خواهد کرد؟ حزب چپ رادیکال “پودموس” (خلق/مردم) محبوبیت ماه های گذشته را از دست داده است. از طرف دیگر، محبوبیت حزب راست میانه “سیودادانوس” (شهروندان) رو به افزایش است.

آیا تضعیف موقعیت راخوی همراه با دیگر رهبران اروپایی، آن هم در زمانی که اروپا با بحران های متعددی مواجه است، نقش راهبری اتحادیه اروپا را به چالش نخواهد کشید؟

در این برنامه بیست و پنج ثانیه با مهمانان برنامه لوسیا آبِلن، خبرنگار روزنامه “ال پاییس” در بروکسل، کارِل لانو، مدیر مرکز مطالعات سیاسی اروپا و انریکه سربتو، خبرنگار روزنا مه “ای بی سی” از بروکسل درباره این موضوعات صحبت کرده ایم. برای شنیدن نظرات کارشناسان برنامه، روی ویدئو کلیک کنید.