Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات سراسری اسپانیا و چشم انداز اصلاح قانون اساسی این کشور

انتخابات سراسری اسپانیا و چشم انداز اصلاح قانون اساسی این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قانون اساسی اسپانیا روز یکشنبه، ششم دسامبر ۳۷ ساله شد. این در حالیست که کمتر از دو هفته دیگر انتخابات سراسری در این کشور برگزار خواهد شد. انتخابات

آگهی

قانون اساسی اسپانیا روز یکشنبه، ششم دسامبر ۳۷ ساله شد. این در حالیست که کمتر از دو هفته دیگر انتخابات سراسری در این کشور برگزار خواهد شد. انتخابات سراسری بیستم دسامبر با بحث و گفتگوهایی درباره لزوم اصلاح قانون اساسی میان طرفداران اصلاح و مخالفان آن همراه است. هنگام دیدار عمومی از مجلس نمایندگان، یورونیوز نظر آنتونیو آرویو خیل، استاد حقوق اساسی در دانشگاه مادرید را جویا شده است.

یورونیوز: بنیانگذاران قانون اساسی ۱۹۷۸ موفق به تهیه متنی شدند که به اسپانیا امکان گذر از دیکتاتوری به دموکراسی را داد. ولی آیا این قانون اساسی در سال ۲۰۱۵ قابل پذیرش است؟

آرویو خیل: گمان نمی کنم که قانون اساسی ۱۹۷۸ منسوخ شده باشد. متن آن نسبتا امروزی است و در زمان خود در زمینه پاسداری از حقوق و در مقایسه با قانون اساسی دیگر کشورها پیشرو بود. ولی آشکار است که در سال ۱۹۷۸ امکان پاسخ دادن به پرسش های امروز بویژه درباره مسئله تمامیت ارضی نبوده است.

یورونیوز: مسئله جدایی طلبی در کاتالونیا محدودیت های تمرکز زدایی در اسپانیا را مشخص کرد. گرچه که بر اساس این مدل، بسیاری از قدرتهای دولت مرکزی به نواحی خود مختار واگذار شده است.

آرویو خیل: گمان می کنم باید از این پس بحث عمومی در این باره صورت گیرد. زیرا با بحران مهمی روبرو هستیم. نه تنها برای یافتن پاسخ به مسئله کاتالونیا که برای یافتن پاسخ به مسائلی که در قانون اساسی بی پاسخ مانده اند. مسائلی همچون سهم قدرت عمومی، نحوه ارتباط میان نواحی خود مختار و دولت مرکزی و توزیع بودجه. باید اصول اساسی همکاری و مالی میان دولت و بخشهای خود مختار مشخص شود.

یورونیوز: پس از کناره گیری خوان کارلوس و روی کار آمدن فلیپه ششم، پادشاهی اسپانیا با اقبال عمومی مواجه است. چگونه می توان سکوت پادشاه را تعبیر کرد؟ چرا وی هنگام بحران جدایی طلبی، نقشی ایفا نکرد؟

آرویو خیل: به نظرم این کار را انجام نداد و لزومی هم به انجامش نبود. بر اساس قانون اساسی، او نماد یکپارچگی دولت است. در چنین مواقعی، پادشاه باید از اقتدار خود با احتیاط استفاده کند. او نیز چنین کرد. چندین پیام داد. به گمانم این پیامها به روشنی موضع وی را در خصوص لزوم پاسداری از یکپارچگی دولت نشان داد.

یورونیوز: نخستین وظایف رییس دولت آینده اسپانیا پس از انتخابات پیش رو چیست؟

آرویو خیل: به گمانم نخست وزیر آتی باید وجود یک بحران بزرگ تمامیت ارضی در اسپانیا را در نظر گیرد. آنرا پنهان نکند. تمامی نیروهای سیاسی را بسیج کند تا برای اصلاح قانون اساسی به توافق برسند. این پیام روشنی برای مردم کاتالونیا خواهد بود که اعتقاد دارند دولت مرکزی به مشکل آنها توجهی نمی کند.

پاکو فوئنتس، خبرنگار یورونیوز در مادرید می گوید: «اصلاح قانون اساسی یکی از موضوعات مهمی است که دموکراسی اسپانیا به آن نپرداخته است. پس از انتخابات سراسری، نمایندگان آتی به این مهم خواهند پرداخت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمد مخبر؛ رئیس‌جمهور ۵۰ روز آینده ایران کیست؟ از فسادمالی در بانک پاسارگاد تا تحریم‌های بین‌المللی

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟

رای اجباری نوجوانان در پایتخت سیاسی اروپا؛ بلژیکی‌های ۱۶ و ۱۷ ساله‌‌ باید در انتخابات شرکت کنند