Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ثبت مشخصات مسافران در پروازهای اروپایی

ثبت مشخصات مسافران در پروازهای اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه «سخن شما» به پرسشی که موریل مطرح کرده می پردازیم: «بعد از حملات تروریستی پاریس دوباره سیستم اروپایی «ثبت مشخصات مسافران» در دستور کار

آگهی

در این برنامه «سخن شما» به پرسشی که موریل مطرح کرده می پردازیم: «بعد از حملات تروریستی پاریس دوباره سیستم اروپایی «ثبت مشخصات مسافران» در دستور کار قرار گرفته است. این سیستم به چه معناست و شامل چه مواردی می شود؟ به نظر شما کیفیت مبارزه با تروریسم را در اروپا ارتقاء می دهد؟

جنی رافلیک گرنوییو، تاریخدان و استادیار دانشگاه سرژی پونتوآز فرانسه پاسخ می دهد: «عبارت “پی.ان.آر“، مخفف “ثبت مشخصات مسافر” است که طی آن مشخصات هویتی مسافرانی که از طریق مرز هوایی تردد می کنند، ثبت می شود. ایجاد چنین مکانیسمی، سالهاست که در اروپا مورد بحث است.

مخالفان این طرح در پارلمان اروپا، عمدتا از احزاب لیبرال، چپ و سبزها هستند که معتقدند اجرای آن می تواند آزادی های فردی و حفاظت از داده های خصوصی را به مخاطره بیندازد.

این سیستم به معنای جمع آوری اطلاعات در تمامی پروازهایی است که مبداء یا مقصدشان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد؛ اطلاعاتی که به نحوی از انحاء بتوانند در ارتباط با داده های مربوط به تروریسم و جرایم سازمان یافته باشند.

اطلاعاتی نظیر نام و آدرس مسافران، اطلاعات بانکی آنها یا حتی نوع غذایی که در پرواز سفارش داده اند.

چنین فایلی در حال حاضر هم وجود دارد. نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا این بایگانی اطلاعات را انجام می دهند، منتها در سطح ملی. مشکل امروز این است که دسترسی بین کشوری به این فایل ها وجود ندارد.

بنابراین کشورهای اروپایی به مبادله اطلاعات با کشورهای دیگر دنیا، به ویژه آمریکا نیاز دارند. البته آمادگی اروپایی ها برای دست زدن به اقدامی در چنین ابعادی وسیع، هنوز محل تردید است.

به علاوه باید ارتباط و تناسب بین برخی داده های جمع آوری شده را بررسی کرد، مثل غذایی که مسافرها در پرواز سفارش می دهند. تروریستی که در فکر پنهان کردن هویت خود است می تواند هر چه بخواهد سفارش دهد. در مورد نام و آدرس هم اگر پای گذرنامه جعلی در میان باشد که پیدا کردن ردپا محال می شود.

با این وجود آیا برای کنترل داده های بیومتریک مسافران در حال حاضر آمادگی لازم وجود دارد؟ در این مورد هم تردیدهای اساسی وجود دارد.

در پایان اینکه ذخیره اطلاعات افراد در حال حاضر شامل یک دوره پنج ساله می شود. زمانی که بزعم مخالفان طرح بیش از اندازه طولانی است ولی وقتی پای تروریسم و سلولهای خفته عملیاتی به میان بیاید، برعکس شاید کوتاه هم به نظر بیاید. بنابراین هدف این سیستم در کل، کمک به دستگاههای اطلاعاتی است، راه حلی که البته نباید از آن انتظار معجزه داشت.»

شما هم می توانید پرسش های خود را از طریق تارنمای یورونیوز با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها