کوزوو برای مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا آماده می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کوزوو برای مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا آماده می شود

کوزوو با امیدواری بیشتری برای پیوستن به کشورهای اروپایی روبروست. روز سه شنبه، عیسی مصطفی رئیس دولت کوزوو و فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در استراسبورگ دیدار و تفاهم نامه همکاری و ثبات را امضا کردند. این تفاهم نامه نخستین گام پیش از شروع دور مذاکرات است.

عیسی مصطفی درباره لزوم مذاکرات پیش رو گفت: «تا ماه ژانویه امسال، شمار کوزوویی هایی که به کشورهای اروپایی بویژه آلمان مهاجرت می کردند چشمگیر بود. ما توانستیم سیل مهاجرت را مهار و حدود بیست هزار نفر از مهاجران را دوباره جذب کنیم. ما خود را متعهد ساخته ایم که زمینه بازگشت همه کسانی را که قصد بازگشت به کوزوو را دارند، فراهم سازیم.»

این در حالیست که مقامهای کوزوویی با نارضایتی اپوزیسیون مواجه هستند. مخالفان معتقدند که توافق اتحادیه اروپا با صربستان قدرت بیشتری به اقلیت صرب تبار در شمال کوزوو می دهد. در روزهای گذشته، برخی نمایندگان پارلمانی منطقه کوزوو در اعتراض به عادی سازی روابط با صربستان در مجلس گاز اشک آور پرتاب کردند.

کوزوو برای پیوستن به اتحادیه اروپا راه دشواری پیش رو دارد. پنج کشور عضو اتحادیه اروپا ، استقلال کوزوو از صربستان را هنوز برسمیت نشناخته اند. کوزوو هنوز در سازمان ملل متحد بعنوان کشور مستقل برسمیت شناخته نشده است.