جلوگیری از به هدر رفتن مواد غذایی در اتحادیه اروپا

جلوگیری از به هدر رفتن مواد غذایی در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصرف کننده ها چطور می توانند مانع از اسراف و به هدر رفتن بیش از اندازه مواد غذایی شوند؟ سخنگوی انجمن دفاع از حقوق مصرف کنندگان بلژیک به این پرسش پاسخ می دهد.

آگهی

دراین برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است:«هر سال در اتحادیه اروپا نود میلیون تن غذا دور ریخته می شود. چگونه می توان در زندگی روزمره از اسراف و به هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری کرد؟

ژولی فرر، سخنگوی انجمن دفاع از حقوق مصرف کنندگان بلژیک به این پرسش پاسخ می دهد: «مصرف کننده ها چطور می توانند مانع از اسراف و به هدر رفتن بیش از اندازه مواد غذایی شوند؟ قبل از هر چیز، اگر می خواهید از شتاب در خرید پرهیز کنید، وقتی گرسنه هستید به خرید نروید. موادی را که لازم دارید فهرست کنید و همیشه طبق همین فهرست ها خرید کنید. وقتی به دنبال مواد غذایی تازه مثل گوشت هستید که همان روز یا روز بعد خورده می شود، دنبال خرید محصولی نباشید که زمان زیادی تا اتمام تاریخ مصرف آن مانده است.

وی می افزاید: «اگر میوه یا سبزی شکل غیرعادی یا لک یا نقص های کوچک داشت آنها را دور نریزید چون کاملا قابل خوردن هستند. همیشه بهتر است که سراغ خرید مواد غذایی به شکل فله ای بروید چون می توانید دقیقا به اندازه نیازتان خرید کنید. وقتی به خانه برمی گردید مهم است که مواد غذایی را در جای درست در یخچال قرار دهید، مثلا گوشت و ماهی باید در سردترین قسمت یخچال گذاشته شوند تا سالم بمانند. ضمنا از این اصل پیروی کنید که “هر ماده غذایی که پیش از هر چیز دیگر درون یخچال رفت باید قبل از هر مواد غذایی دیگر هم بیرون بیاید”. یعنی اول چیزهایی خورده شود که بیشترین زمان در یخچال بوده است.»

خانم فرر در ادامه می گوید: «وقتی در خانه پخت و پز می کنید اگر غذا زیاد آوردید و نمی توانید این غذا را روز بعد بخورید آن را بلافاصله منجمد کنید. راهنمایی دیگر این که تاریخ بهینه برای مصرف را با تاریخ نهایی مصرف اشتباه نکنید. برای مثال بیسکویت را می توان پس از تاریخ بهینه مصرف نیز خورد. در آخر وقتی در رستوران غذا خوردید اگر قسمتی از غذا باقی ماند تردید نکنید و درخواست کنید که آن را در ظروف یک بار مصرف به شما بدهند تا به خانه ببرید. اگر میهمانی برگزار می کنید و غذای زیادی برای میهمانان آماده می کنید از پیش با سازمان های خیریه تماس بگیرید و ترتیبی بدهید که غذای اضافی را آنها دریافت کنند.»

شما هم می توانید پرسش های خود را در وبگاه برنامه مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هامبورگ آلمان؛ تلاش برای جرم‌زدایی از برداشتن خوراکی از سطل زباله

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا