هامبورگ آلمان؛ تلاش برای جرم‌زدایی از برداشتن خوراکی از سطل زباله

هامبورگ آلمان؛ تلاش برای جرم‌زدایی از برداشتن خوراکی از سطل زباله
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلاش شهر هامبورگ آلمان برای جرم‌زدایی از برداشتن خوراکی از سطل زباله

آگهی

شهر هامبورگ آلمان به مدد سیاستمداری فعال در تلاش است تا از هدر رفته مواد غذایی که تاریخ مصرفشان سپری شده جلوگیری و از برداشتن این گونه مواد غذایی از سطل‌های زباله جرم زدایی کند.

سوپرمارکت‌ها و خرده فروشان در آلمان سالانه میلیون‌ها تن مواد غذایی را که تاریخ مصرفشان گذشته اما همچنان قابل مصرف هستند دور می ریزند.

این در حالی است که بسیاری از این مواد خوراکی با وجود گذشت تاریخ مصرفشان همچنان قابل مصرف هستند اما طبق قوانین آلمان برداشتن این مواد غذایی از سطل‌های زباله سوپرمارکت ها و فروشگاه‌ها یا کارخانه ها جرم محسوب می شود.

تیم استفن، وزیر دادگستری دولت محلی که عضو حزب سبز نیز هست خواهان تغییر قانون مربوطه نه تنها در هامبورگ بلکه در کل آلمان است.

آقای استفن در توییتی نوشت که «وقت آن فرا رسیده است تا مواد غذایی را بهتر مدیریت کنیم. این گونه نباشد که میلیونها تن مواد غذایی بدون در نظر داشتن عواقب آن، بیرون ریخته شوند و همزمان مردم محاکمه شوند. جرم‌زدایی شود.»

تیم استفن به امید تغییر قانون در سطح دولت فدرال آلمان، طرح و فکر خود را به جمع همتایان و وزرای دادگستری ایالت های آلمان که در نشستی دور هم گرد می آیند، می برد.

وی همچنین می خواهد به موضوع خرده فروشان بپردازد تا شفاف سازی شود که آیا آنان می بایست از دور ریختن مواد غذایی منع قانونی شوند یا خیر.

در فرانسه، کشوری که تنها ۱.۸ درصد تولیدات غذایی به هدر می رود، سوپرمارکت ها اجازه ندارند مواد غذایی قابل مصرف را دور بریزند بلکه می بایست آن را به سازمان های خیریه یا نهادهایی از این دست اهداء کنند. در جمهوری چک نیز قانونی مشابه فرانسه اعمال می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در اروپا با پسماند مواد غذایی چه می‌کنند؟

قوانین جدید فرانسه برای سازماندهی تخفیف فروشگاه‌ها‌ بر اقلام خوراکی

جلوگیری از به هدر رفتن مواد غذایی در اتحادیه اروپا