وضعیت جهانی اعدام همزمان با سیزدهمین سالروز جهانی مبارزه بامجازات اعدام

وضعیت جهانی اعدام همزمان با سیزدهمین سالروز جهانی مبارزه بامجازات اعدام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است: امسال روز ۱۰ اکتبر، سیزدهمین سالروز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام است. امروز وضعیت جهانی مجازات

آگهی

در این برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است: امسال روز ۱۰ اکتبر، سیزدهمین سالروز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام است. امروز وضعیت جهانی مجازات اعدام چیست؟

رافائل چنویل-هزان، مدیر کل «با هم علیه مجازات اعدام» و نایب رئیس «اتحاد جهانی مبارزه با مجازات اعدام» پاسخ می دهد: «بین سی تا چهل سال پیش، مجازات اعدام مرتبا در دو سوم کشورهای جهان اجرا می شد. امروز وضع برعکس است: دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل مجازات اعدام را کنار گذاشته اند و یا قانونی تصویب کرده اند یا در عمل، اعدام را کنار گذاشته اند اما در سالهای اخیر مجازات اعدام افزایش یافته است : بخصوص در کشورهایی که سال ها بود که کسی را اعدام نکرده بودند یا اجرای مجازات اعدام را مدتی به حالت تعلیق در آورده بودند یا متوقف کرده بودند.»

وی می افزاید: «حکم اعدام اغلب برای جرائم مربوط به مواد مخدر صادر می شود. تقریبا تمام اروپا به جز بلاروس خواهان لغو مجازات اعدام است. آمریکای لاتین به جز چند کشور جزایر کارائیب نیز تقریبا صددرصد خواهان لغو مجازات اعدام هستند. کشورهای افریقایی سیاه هر چه بیشتر به سوی لغو مجازات اعدام می روند. در مراکش هم بیش از بیست سال است که کسی اعدام نشده است. خلاصه این که مرکز اصلی اجرای مجازات اعدام سه منطقه هستند: خاورمیانه و آسیا و متأسفانه باید به این دو، ایالت متحده را هم اضافه کرد.»

آقای چنویل-هزان در ادامه می گوید که از بعضی از کشورها بخصوص چین و ایران آمار و ارقام رسمی در دست نیست و می افزاید: «بر اساس آمار و ارقام سازمانهای غیردولتی ای که در زمینه حقوق بشر کار می کنند هر سال در دنیا بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر اعدام می شوند. اما تعداد موارد اعدام باید بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ باشد. بهانه تروریسم دلیل درستی برای اجرای مجازات اعدام نیست. در عراق دیده می شود که هر چه پاسخ دولت عراق به تروریسم به صورت اجرای مجازات اعدام بیشتر شده است تروریسم هم شدت گرفته است. همان طور که برده داری محو شد، باید این مجازات ظالمانه و غیر انسانی و وهن آور را از میان برداشت.»

شما هم می توانید پرسشهای خود را در وبگاه یورونیوز مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها