Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انقلاب دیجیتال، فرصت یا تهدیدی برای اشتغالزایی؟

انقلاب دیجیتال، فرصت یا تهدیدی برای اشتغالزایی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه “سخن شما” یکی از کاربران از بروکسل پرسیده: «آیا انقلاب دیجیتال در بخش تجاری، و پیشرفتهای فناوری، نظیر به کارگیری روباتها، بیشتر از آن

آگهی

در این برنامه “سخن شما” یکی از کاربران از بروکسل پرسیده: «آیا انقلاب دیجیتال در بخش تجاری، و پیشرفتهای فناوری، نظیر به کارگیری روباتها، بیشتر از آن که باعث ایجاد مشاغل شود، منجر به شغل زدایی نمی شود؟ »

پیتر استرومبک، سردبیر مجله اینترنتی نتوپیا به این پرسش پاسخ می دهد: «مسلما اولین بار نیست فناوری متهم به از بین بردن مشاغل می شود. اریک اشمیت، رئیس گوگل، سال گذشته از مسابقه میان انسان و کامپیوتر حرف زد و گفت لازم است که انسان برنده شود. او به این نکته اشاره می کند که سرعت تغییر، این بار بیشتر است و آدمها و جامعه برای تطبیق با وضع جدید با مشکلات بیشتری روبرو هستند. این چالشی است که پیش روی ما قرار دارد.»

وی می افزاید: «افراد دیگری هم به این مسئله اشاره کرده اند که روباتها جای انسانها را در محیط کار می گیرند، اما کارهایی هم هستند که انجام شان برای روبات خیلی مشکل است. مثل باغبانی، آرایشگری یا فروشندگی. اما فناوری دیجیتال در بسیاری از موارد بازدهی تولید را افزایش می دهد. از سوی دیگر، نحوه استفاده از این افزایش بازدهی، به صاحبان شرکتهای تجاری، مدیران این شرکتها، و به کل جامعه بستگی دارد. با این افزایش بازدهی، هم می توان نیروی کار را تعدیل کرد که سبب از بین رفتن برخی مشاغل می شود، هم می توان با آن سرمایه گذاری یا آموزش را بیشتر کرد، یا حتی دست به کارهای جدیدتر زد.»

آقای استرومبک درباره اینکه انتخابها درون هر شرکتی صورت می گیرد می گوید: «بنابراین بی تفاوتی در کار نیست. در واقع، شغلهای قدیمی از بین می روند و مشاغل جدیدی پیدا خواهد شد. این افزایش بازدهی فرصتی است که ما باید تصمیم بگیریم آن را چگونه به کار ببریم.»

برای مطرح کردن پرسشهایتان در برنامه «سخن شما» روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها