Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراض تولیدکنندگان لبنیات و شیر در بلژیک

اعتراض تولیدکنندگان لبنیات و شیر در بلژیک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز جمعه، حدود یکصد تولیدکننده شیر و لبنیات در بلژیک، در همبستگی با همتایان فرانسوی اشان دست به اعتراض زدند.

آگهی

روز جمعه، حدود یکصد تولیدکننده شیر و لبنیات در بلژیک، در همبستگی با همتایان فرانسوی اشان دست به اعتراض زدند.

یک تولید کننده لبنیات در این اعتراضات که در روز نخست نمایشگاه کشاورزی بلژیک برگزار شد گفت: مسئله این است که بهای شیر لیتری بیست و پنج سنت است. این برای ما هیچ سودی ندارد. قیمت شیر باید لیتری سی و پنج تا چهل سنت باشد که برای ما ضرر ندهد. ضرر می دهیم و قادر به بازپرداخت دیونمان نیستیم.” بهای اندک شیر نتیجه قانون عرضه و تقاضاست. از یکسو، میزان تولید شیر در اروپا افزایش، و از سوی دیگر، میزان مصرف آن کاهش می یابد. میزان صادرات آنهم پایین آمده است. باوجود این که در ده سال گذشته، بهای شیر در حدود لیتری سی سنت ثابت مانده است، تفاوت در این است که کمکهای دولتی به تولیدکنندگان آن قطع شده است.

گزارشگر یورونیوز می گوید: در این شرایط، تولیدکنندگان شیر در بلژیک در میان نخستین کسانی بوده اند که شیر موسوم به “شیر منصفانه” را به بازار عرضه کرده اند که هدف آن دستیابی به بهایی منصافه است. اضافه بهایی که مشتری برای آن می پردازد، مستقیما نصیب تولید کننده می شود.

هرچند این نوع شیر در شش کشور اتحادیه اروپا به فروش می رسد، اما این پاسخ مسئله نیست. در بلژیک، برای مثال، این شیر تنها یک درصد از مجموع تولید را تشکیل می دهد. تولید کنندگان خواهان وضع مقررات جدید قیمت گذاری بروی شیر هستند.

یک تولید کننده دیگر می گوید: “باید میزان تولید در اروپا را محدود کرد تا بازار به تعادل برسد. هنگامیکه بحران گذشت، دیگر به چنین محدودیتی احتیاج نداریم. بعد از بحران، مجددا تولید را افزایش خواهیم داد.”

قرار بود روز جمعه کمیسر کشاورزی اتحادیه اروپا به محل نمایشگاه برود اما تحت عنوان جلسه فوری در بروکسل در آخرین لحظه برنامه دیدار را لغو کرد. کمیسیون اروپا می گوید با خریداری شیر و پودر کردن آن، به تولیدکنندگان کمک می کند، اما محدود کردن میزان تولید در دستور جلسه قرار ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات نفوذی روسیه در پارلمان اروپا؛ پلیس به دفتر نمایندگان یورش برد

خیزش چپ‌گرایان ملی‌گرا به رهبری نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان برای درخشش در انتخابات اروپا

انتخابات پارلمان اروپا و نقش زنان سیاستمدار؛ ملونی با کارت‌های فن در لاین و لوپن چگونه بازی می‌کند؟