اوضاع اقلیمی؛ یکی از دلایل مهاجرت به اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوضاع اقلیمی؛ یکی از دلایل مهاجرت به اروپا

در برنامه «سخن شما» این هفته، به مسئله مهاجرت اقلیمی به اروپا می پردازیم. یکی از مخاطبان بنام پاول از بروکسل پرسیده: «آیا اروپا بر مسئله مهاجرت بدلیل تغییرات آب و هوایی متمرکز است؟ آیا حقوق بین الملل، وضعیت پناهجو اقلیمی را برسمیت می شناسد؟»

الونورا گوادانیو، متخصص تغییرات آب و هوایی و مهاجرت در پاسخ به این پرسش گفت: «مهاجرت اقلیمی همیشه با زندگی آدمی همراه بوده است ولی امروز، بدلیل بالا رفتن خسارتهای حاصل از تغییرات آب و هوایی، این پرسش تبدیل به واقعیتی بیش از پیش ضروری شده است.

سازمان ملل متحد برای این مسئله یک تعریف یکسان ندارد و این باعث می شود که پناهجویان امنیت در حوزه حقوق بین المللی نداشته باشند زیرا جدا کردن عامل آب و هوا از پدیده مهاجرت همچنین بر دوش گرفتن مسئولیت سیاسی دولتها هنگام یک فاجعه زیست محیطی دشوار است.

اروپا یک نقطه حساس برای مهاجرت اقلیمی محسوب می شود. بویژه این قضیه درباره موج آتی مهاجرانی درست است که بدلیل خشکسالی و سیل، از آفریقا و خاورمیانه خواهند آمد. همچنین به این دلیل که اروپا خود شاهد جابجا شدن ساکنانش در جریان طوفان گزینتیا بود. از دیگر دلایل مهاجرت اقلیمی در درون اروپا می توان به بالا آمدن آب دریا در ونیز و هلند، آب شدن یخچالهای طبیعی در مناطق کوهستانی و پدید آمدن گردبادها در سواحل اقیانوس اطلس اشاره کرد.

موج مهاجرتهای داخلی و خارجی در اروپا باید همچون یک هشدار باشد. باید اقدامات لازم با همکاری کشورهای درگیر مشکلات اقلیمی صورت گیرد تا بتوان میزان خسارتهای به بار آمده را کاهش داد و مردم را در برابر آسیب مقاوم کرد. باید بتوان قوانین مناسبی را برای محفاظت جمعیتهای مهاجر اقلیمی پیش بینی کرد. وضعیت این افراد، معلول عدم تعادل عوامل اقتصادی و زیست محیطی در سطح جهانی است.»

شما هم می توانید پرسشهای خود را در وب سایت یورونیوز مطرح کنید.