آخرین تلاشها برای نجات یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آخرین تلاشها برای نجات یونان

روز سه شنبه، نخست وزیر یونان آخرین تلاشهای خود را برای جلب موافقت اعتبار دهندگان به کشور در کنفرانس سران منطقه یورو بکار گرفت.

صدراعظم آلمان هشدار داده است که زمان دستیابی به توافق نه به چند هفته بلکه به چند روز محدود است: “واقعیت این است که اروپا باید همبستگی گسترده تر، و در سطح ملی (یونان) باید مسئولیت بیشتر نشان دهند. بعبارت دیگر، تلاشها باید دوجانبه باشند. بدون همبستگی و بدون اصلاحات راهی در پیش نیست.”

در این میان، فرانسه موضع ملایم و معتدل خود را حفظ کرده است. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در بدو ورود به کنفرانس گفت: “امیدوارم در کنفرانس امروز روح مسئولیت برقرار باشد زیرا این مسئله اروپاست که همه در آن شریکند. امیدوارم روح همبستگی هم برای تفوق بر مشکلات وجود داشته باشد…و سرانجام سرعت عمل، زیرا به آن نیازمندیم.”

در این میان گفته می شود هیئت مذاکراتی یونان در اجلاس وزرای دارایی منطقه یورو در اوایل بعد از ظهر سه شنبه، هیچگونه پیشنهادی ارائه نکرد.

جیمز فرنی، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: درحالیکه بانکهای یونان به ورشکستگی نزدیک میشوند و کشور باید تا بیستم ماه جاری مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون یورو به بانک مرکزی اروپا بپردازد، آقای سیپراس باید برای جلوگیری از خروج اجباری یونان از منطقه یورو سریعا اقدام کند.