Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قوانین اتحادیه اروپا در مورد کودکان درگیر پرونده های قضایی

قوانین اتحادیه اروپا در مورد کودکان درگیر پرونده های قضایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است: «هر ساله صدها هزار کودک در سراسر اتحادیه اروپا درگیر پرونده های قانونی می شوند. آیا سیستم قضایی

آگهی

در این برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است: «هر ساله صدها هزار کودک در سراسر اتحادیه اروپا درگیر پرونده های قانونی می شوند. آیا سیستم قضایی کشورهای عضو اتحادیه با نیازهای این کودکان منطبق است؟»

آسترید پودسیادلووسکی، از آژانس اتحادیه اروپا در امور حقوق بنیادین به این پرسش پاسخ می دهد: «نه. به همین دلیل هم با کودکان و کارشناسان صحبت کردیم. نظر قضات، حقوقدانها، دادستانها، کارگران اجتماعی و روانشناسان را جویا شدیم؛ کسانی که یا با کودکان کار می کنند یا در فرآیند قضایی شاهد یا قربانی جرم یا جنایت یا نماینده یکی از طرف های درگیر هستند. این متخصصان می گویند شیوه های برخورد قضایی با کودکان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با هم تفاوتهای بسیار دارند.»

وی می افزاید: «در گفتگو با کودکان، به خوبی مشخص شد که می خواهند حرفشان شنیده شود و نظرشان را بیان کند. باید بهترین شرایط را برای این کودکان فراهم کنیم تا بتوانند نظرشان را بگویند. کودکان حق دارند حرفشان را بزنند. از سوی دیگر باید به آنها آگاهی داده شود: باید حقوقشان را بشناسند، روند قانونی را بفهمند، بنابراین لازم است بدانند [در پرونده های قانونی] با چه کسی طرف هستند و چرا. فراموش نکنیم کودکان حق دارند مورد حفاظت قرار گیرند. خیلی از کودکان به ما گفته اند که در دادگاه یا محل انتظار با متهم روبه رو شده اند که می تواند باعث ترس و ارعاب کودکان شود.»

خانم پودسیادلووسکی درباره راهکارهایی که باید در این زمینه اتخاذ کرد، می گوید: «به باور من، می توانیم در سطوح مختلف وارد عمل شویم : در سطح بین المللی، دستورالعمل شورای اروپا با نام «محورهای اصلی آئین دادرسی متناسب با نیازهای کودکان» را داریم. این استدانداردهای جهانی باید رعایت شوند. اتحادیه اروپا هم متون قانونی مهمی را تصویب کرده که به حقوق کودکان و شیوه رفتار با آنان در روندهای قضایی مربوط می شود؛ مثلا دستورالعمل مربوط به قربانیان جنایت، سوءاستفاده های جنسی، یا دستورالعمل مرتبط با قاچاق انسان. همچنین پیش نویس دستورالعملهایی برای رعایت حقوق کودکانی که مظنون یا متهم به ارتکاب جنایت هستند، تهیه شده است. این در سطح اتحادیه اروپاست. اما بخش عمده مسئولیت اجرای این قوانین، بر دوش کشورهای عضو است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها