عفو بین الملل: ۱۷۰۰ نفر در چهار ماه گذشته قربانی امواج مدیترانه شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عفو بین الملل: ۱۷۰۰ نفر در چهار ماه گذشته قربانی امواج مدیترانه شدند

در چند ماه اخیر هجوم پناهجویان از راه دریای مدیترانه به اروپا شدت یافته است، امری که موجب افزایش بی سابقه آمار مرگ و میر شده است. سازمان عفو بین الملل می گوید ۱۷۰۰ نفر در چهار ماه گذشته قربانی امواج دریا شدند، رقمی که نسبت به سال گذشته میلادی ۱۰۰ برابر رشد داشته است.

فیلیپ هینس مانس، از سازمان عفو بین الملل در این زمینه گفت: «شاهد افزایش اقدام کشتی های تجاری هستیم، زیرا قوانین دریایی آنها را مجبور به واکنش نسبت به آنچه اطرافشان می گذرد می کند. این نوع کشتی ها مناسب این کار نیستند. بزرگ هستند، اما ظرفیت محدودی برای حمل مسافر دارند و همچنین امکانات لازم را برای نجات جان افرادی که در حال غرق شدن هستند ندارند.»

فعالان حقوق بشر معتقدند جایگزینی عملیات ایتالیایی مار نوستروم با عملیات اروپایی ترایتون اقدامی اشتباه بوده است. به گفته آنها عملیات مار نوستروم وظیفه نجات جان پناهجویان را بر عهده داشت، در صورتی که عملیات ترایتون با بودجه ای به مراتب کمتر تنها مسئول حفاظت از مرزهای اروپاست.

اورنا ماک گوین، از سازمان عفو بین الملل در این زمینه گفت: «باید مرزهای زمینی باز شوند و مسیر دریافت پناهندگی هموار شود. همچنین می بایست روند اسکان این افراد سرعت گیرد، ویزاهای بشر دوستانه افزایش پیدا کند و همبستگی خانواده ها حفظ شود.»

بی ثباتی در خاورمیانه و شمال آفریقا، بخصوص دو جنگ لیبی و سوریه موجب آوارگی میلیون ها نفر شده است، کسانی که برای نجات خود به استقبال هر نوع خطری می روند.