مسئولیت حفاظت از اماکن میراث جهانی بهنگام جنگ و تعرض بر عهده کیست؟

مسئولیت حفاظت از اماکن میراث جهانی بهنگام جنگ و تعرض بر عهده کیست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دراین برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است: «چه کسی مسئول حفاظت از اماکن میراث جهانی است؟ در مواقع تعرض و حمله به این اماکن، جامعه بین الملل چه

آگهی

دراین برنامه سخن شما یکی از کاربران پرسیده است: «چه کسی مسئول حفاظت از اماکن میراث جهانی است؟ در مواقع تعرض و حمله به این اماکن، جامعه بین الملل چه کار می تواند انجام دهد؟»

مچتیلد روسلر، از بخش میراث جهانی در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، به این پرسش پاسخ می دهد: «مسئولیت اصلی اماکنی که نام آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، بر عهده کشوری است که کنوانسیون را امضا کرده است. مشکل، زمانی است که مکان مربوطه در یک منطقه جنگی باشد که در آن صورت دولت بر آن ناحیه کنترلی ندارد. در این شرایط جامعه بین الملل باید دست به کار شود.»

وی می افزاید: «تخریب شهر تاریخی دوبروونیک در اوایل دهه ۹۰ میلادی را به خاطر دارید؟ آن موقع یونسکو بلافاصله وارد معرکه شد و شهر را تا حدود زیادی مرمت کرد. در حال حاضر دوبروونیک مثل جواهری در قلب کرواسی می درخشد.»

خانم روسلر درباره اماکن تاریخی که طی جنگ داخلی سوریه و اخیرا در عراق تخریب شده اند، می گوید: «در مورد درگیریهای کنونی در عراق و سوریه، یونسکو هیچ نماینده ای را در این مناطق در اختیار ندارد. در نتیجه اگر اتفاقی [برای بناهای تاریخی این مناطق] بیفتد از دست ما کاری ساخته نیست. بنا بر کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی، مسئولیت این ابنیه و امکان بر عهده همه بشریت است. در برخی مواقع بیشتر روی افراد محلی حساب می کنیم، آنها می توانند از این بناهای تاریخی حفاظت کنند. همچنین به حمایت برخی مقامات دولتی و کشورهای همسایه هم متکی هستیم. از این رو تلاش می کنیم از اشیایی که از این بناهای باستانی به غارت رفته اند یا از موزه ها بطور قاچاق خارج شده اند، محافظت کنیم.»

وی در پایان در مورد همکاری یونسکو با نهادهای بین المللی برای حفاظت از میراث جهانی می گوید: «همچنین سعی می کنیم طبق کنوانسیون سال ۱۹۷۰ میلادی مانع از قاچاق اشیاء عتیقه شویم و به این منظور با پلیس بین المللی همکاری می کنیم. در نتیجه، در حال حاضر با مجموعه ای از نهادهای مختلف بین المللی در تماسیم. به هر روی وضعیت بسیار غم انگیزی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا