Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟

آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خلخالی در کتاب خاطرات خود اذعان می‌کند مقبره رضاشاه سازه بسیار مقاومی داشت و تنها با استفاده از دینامیت و در ۲۰ روز موفق به تخریب آن شدند اما جسدی پیدا نکردند.

آگهی

درحالی که یکی از مسئولان آستان حرم عبدالعظیم حسنی در شهر ری، کشف یک جسد مومیایی در این مکان که آن را به رضا شاه پهلوی نسبت می‌دهند شایعه می‌داند اما رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، تائید کرد که یک جسد مومیایی در آن محل کشف شده است.

صبح امروز «روزآروز» یکی از رسانه‌های فعال در ایران، در مطلبی که خود آن را «تایید نشده» عنوان کرده بود، از پیدا شدن جنازه رضا شاه در شهر ری خبر داد.

این رسانه در مطلب خود نوشت: «به دنبال گسترش و توسعه بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم شهرری، تجهیزات مکانیکی به طور اتفاقی به جنازه‌ای برخورد کرده که به گفته منابع محلی در محل آرامگاه رضاشاه قراردارد و احتمال دارد متعلق به شاه اسبق ایران باشد.»

از سوی دیگر روز گذشته (یکشنبه دوم اردیبهشت) اخباری مبنی بر توقف حفاری‌ها در این محدوده نیز منتشر شده بود.

بعد از انتشار گسترده این خبر در شبکه‌های اجتماعی، مصطفی آجرلو، مدیر کل روابط عمومی آستان عبدالعظیم حسنی در گفت‌وگو با ایسنا پیدا شدن جسدی مومیایی شده را به کلی تکذیب کرد و گفت: «این منطقه قبلا قبرستان بوده است، بنابراین کشف جسد در این منطقه و در طرح توسعه‌ی آستانه یک چیز طبیعی است.»

وی درباره جسد پیدا شده، گفت: «جسد کشف شده باقی مانده از یک جسد طبیعی است، هیچ جسد مومیایی در این منطقه به دست نیامده است، حتی چهره آن قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش شده در خصوص بقایای این جسد صرفا ساخته شده فضای مجازی است.»

رضا شاه به همراه آتاتورک

این سخنان در حالی مطرح شد که حسن خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا نه تنها از کشف مومیایی در حرم عبدالعظیم خبر داد که در عین حال احتمال داد که این جسد متعلق به رضا شاه باشد.

او دلیل توقف عملیات حفاری را پیدا شدن این جسد مومیایی عنوان کرد و گفت: «برخی احتمال می‌دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که به صورت مومیایی شده به تهران آورده شده و در حرم عبد العظیم حسنی دفن شده است.»

«جنازه متعلق به هر کسی باشد جنبه میراثی دارد»

وی با بیان اینکه جنازه متعلق به هر کسی که باشد به دلیل اینکه مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود گفت: «البته نظر نهایی را باید کارشناسان میراث و پزشکی قانونی بدهند که ببینیم که این جنازه متعلق به چه کسی است.»

در صورت صحت این ماجرا میراث فرهنگی از نظر قانونی این حق را دارد که به موضوع ورود پیدا کند اما دو مسئول سازمان میراث فرهنگی ایران اطلاعات زیادی در این مورد نداشتند.

محمدرضا نعمتی، مدیر اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اظهار بی‌اطلاعی از کشف جسد مومیایی کشفی، گفت: «اگر چنین اتفاقی بیفتد، قطعا باید نخست میراث فرهنگی استان تهران را در جریان بگذارند تا از این طریق تیم کاوش و مطالعه برای بررسی محوطه وارد عمل شود.»

امیر مصیب رحیم‌زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری خک در این زمینه گفت: «این خبر را هنوز از منبع موثقی نشنیده ام.»

رضا شاه بعد از سکته قلبی در ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۲۳ درگذشت و جسد او به قاهره مصر منتقل شد. در اردیبهشت ۱۳۲۹، در دوره نخست‌وزیری رجبعلی منصور قرار شد جنازه رضاشاه از مصر به ایران آورده شود و هواپیمای حامل جسد رضا شاه قبل از آمدن به ایران، به منظور طواف در مکه از قاهره به طرف جده پرواز کرد. سرانجام هفدهم اردیبهشت ۱۳۲۹، جنازه رضاشاه به وسیله هواپیما و سپس با قطار مخصوص به تهران حمل شد و با تشریفات رسمی به شاه عبدالعظیم برده شد و در آرامگاه ویژه او دفن شد.

صادق خلخالی حاکم شرع وقت در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ این محل را تخریب کرد. خلخالی در کتاب خاطرات خود اذعان می‌کند مقبره رضاشاه سازه بسیار مقاومی داشت و تنها با استفاده از دینامیت و در ۲۰ روز موفق به تخریب آن شدیم.

بعد از تخریب، جسد رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران با خود برده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حمل تابوت رضا شاه با قطار مخصوص به سمت تهران
نمای داخل آرامگاه رضا شاه
نمای بیرونی مقبره رضا شاه
حضور صادق خلخالی در تخریب آرامگاه رضا شاه
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ کشف مومیایی ۲۵۰۰ ساله در جنوب قاهره

مسئولیت حفاظت از اماکن میراث جهانی بهنگام جنگ و تعرض بر عهده کیست؟

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند