برندگان و بازندگان معاهده تجاری دو سوی اقیانوس اطلس چه کسانی هستند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برندگان و بازندگان معاهده تجاری دو سوی اقیانوس اطلس چه کسانی هستند؟

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا طی یک سال و نیم تلاش کرده اند به توافقی دست یابند که مبادلات تجاری شان را گسترده تر کند و به اقتصاد طرفین رونق دهد. عده ای معتقدند که زمان به پایان رسیده است.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بزرگترین شرکای تجاری در دنیا هستند اما درگیری های سیاسی داخلی، مانع از آن شده است که این دو شریک موفق به عقد پیمانی در زمینه تجارت شوند. در حالیکه تاکنون چنین توافقنامه هایی با کشورهای آسیایی و نقاط دیگر جهان به امضا رسیده است.

سفیر تجاری ایتالیا می گوید که فرصت نهایی برای مذاکره و رسیدن به چنین توافق نامه ای پایان سال ۲۰۱۵ میلادی است، زیرا پس از آن، با شروع مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده رسیدن به هر نوع توافق، در جو سیاسی آمریکا ناممکن خواهد شد.

در راه رسیدن به این توافق چند مشکل اصلی وجود دارد: از جمله اینکه اختلاف نظر درباره مواد غذایی که با مهندسی ژنیتک تغییر یافته اند. همینطور تفاوتهایی در زمینه مقررات مالی، مقررات مربوط به انرژی و صادرات دریایی بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده وجود دارد. آیا امیدی برای رسیدن به توافق تجاری وجود دارد؟ آیا دیدگاه های اتحادیه اروپا و ایالات متحده به هم نزدیک خواهد شد؟ برندگان و بازندگان پیمان تجاری بین ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا چه کسانی هستند؟

در باره این موضوعات با میهمانان این برنامه آرنالدو ابرُتسینی، دبیر کل اتاق اروپا، ماگدا استوکچوویچ، مدیر شبکه مردمی زیست محیطی موسوم به «دوستداران زمین در اروپا» و دنی ردونه، مذاکره کننده پیمان تجارت و سرمایه گذاری دو سوی اقیانوس اطلس (آی تی تی پی) در اداره کل تجارت کمیسیون اروپا، گفتگو کرده ایم.