Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نقش و جایگاه بانوی اول فرانسه

نقش و جایگاه بانوی اول فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سوالی از یک مخاطب یورونیوز: در هفته های اخیر از نقش بانوی اول فرانسه زیاد صحبت شده است. وظیفه اصلی بانوی اول فرانسه چیست. یا حتی وظیفه و نقش همسران روسای جمهور و نخست وزیران در سراسر جهان چیست؟

کریستیان دلپورت استاد دانشگاه می گوید: “در فرانسه بصورت رسمی نقشی برای بانوی اول معین نشده است. او نه در زمره اعضای کابینه است و نه حقوق بگیر کاخ ریاست جمهوری الیزه.

با این وجود سالهای مدیدی است که همسر رییس جمهوری نقشی تشریفاتی در فرانسه دارد. او میزبان کاخ ریاست جمهوری در دورانی است که شخص اول مملکت در سفر باشد. نقش و جایگاه او زاییده دوران طولانی سلطنت در فرانسه و همچنین نمونه برداری از مدل آمریکایی است. توصیف بانوی اول هم به تبع از ادبیات آمریکایی ها گرفته شده است. رییس جمهوری در فرانسه و آمریکا، پرقدرت ترین جایگاه سیاسی را دارد. این موضع در بسیاری از دموکراسی های پارلمانی اروپا پابرجا نیست.

از دهه ۷۰ میلادی جامعه فرانسه نقش بانوی اول را تلویحا پذرفته است. جامعه ای که از بانوی اول انتظار دارد چهره ای انسانی به رییس جمهوری بدهد. رابط عاطفی بین مردم و رییس جمهوری باشد و همراه همسرش در مراسم رسمی. با این حال مثل ایالات متحده قدرت معنوی بالایی ندارد.

مثلا فرانسوی ها به هیچ وجه دخالتهای هیلاری کلینتون به عنوان مشاور رییس جمهوری سابق بیل کلینتون در ایراد سیاستهای دولتی را نمی پسندیدند. بر عکس نقش او به نسبت کشورهای اروپایی دیگر تاثیرگذار تر است. یواخیم سائر، همسر آنگلا مرکل یکی از آنهاست که زندگی اش کاملا بدور از جنجالهای رسانه ای است.

خلاصه، نقش بانوی اول فرانسه را می توان بین آلمان و ایالات متحده توصیف کرد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها