اصلاح حق سقط جنین زنان در اسپانیا، حمایت از حق زندگی کودک یا گامی به عقب؟

اصلاح حق سقط جنین زنان در اسپانیا، حمایت از حق زندگی کودک یا گامی به عقب؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه سخن شما “ژولی” از فرانسه از طریق اینترنت پرسیده است: «اسپانیا می خواهد قانون فعلیش درباره سقط جنین را اصلاح کند. گفته می شود که پیش نویس این اصلاحیه از دیدگاه حقوق زنان گامی به عقب است. آیا با این نظر موافقید؟»

ویرژینی مرسیه، سخنگوی گروه فرانسوی «گامی به سوی زندگی» در پاسخ به این سوال می گوید:

«موضوع آزادی سقط جنین تنها به حقوق زنان مربوط نمی شود، بلکه به حقوق کودکی نیز که هنوز به دنیا نیامده است مربوط می شود. کودکی که در رحم است از حق آزادی، حق نسبت به بدن خود و حق زندگی برخوردار است. بنابراین فکر نمی کنم که این مسئله فقط به حقوق زنان مربوط می شود و پروژه اصلاح این قانون اصلا گامی به عقب نیست، بلکه پیشرفتی در جهت حقوق انسان است، زیرا برسمیت شناختن کودکی است که هنوز در رحم است.»

وی می افزاید: «دانشمندان به شما خواهد گفت از لحظه لقاح، حیات شروع می شود. گروه ما تلاش می کند که هیچ سقط جنینی صورت نپذیرد، زیرا بمحض اینکه حیات انسانی شکل می گیرد، نمی توان جان کسی را گرفت. ما از دولت فرانسه می خواهیم که به جای روی آوردنِ سیستماتیک به سقط جنین، سیاستی واقعی برای حمایت و یاری به زنانِ باردارِ نیازمند در پیش بگیرد.»

خانم مرسیه در ادامه می گوید: «البته در نهایت می خواهیم قانون کنونی فرانسه درباره سقط جنین لغو شود و سیاستهای جدیدی برای نگاهداری کودکان اتخاذ شود. امروز موضوع حقوق مربوط به امور جنسی و بارداری و در این زمینه حق سقط جنین مسئله ای است که به دموکراسی مربوط می شود. از دیدگاه من این موضوع فراسوی حق انتخاب زنان است و از حقوق دموکراتیک به حساب می آید.»

ویویان تتلبوم، مدیر بزرگترین تشکل غیر دولتی زنان در سطح اروپا (European Women’s Lobby) نیز در پاسخ به این پرسش، ضمن حمایت از حق سقط جنین می گوید:

«حق سقط جنین باید محفوظ بماند. اصلاحی که در قانون اسپانیا پیشنهاد شده، گامی به عقب است و نه گامی کوچک، بلکه گام مهمی به عقب است. در این بین پارلمان اروپا می گوید که سقط جنین باید در اختیار کشورها باقی بماند و اتحادیه اروپا در این باره قانونی وضع نخواهد کرد.»

وی اضافه می کند: «جنینی که چند هفته از عمرش می گذرد کودکی نیست که بین مرگ و زندگی حق انتخاب دارد. در این مورد هیچ شکی نباید داشت. اما ما هم معتقدیم که باید از بودن و زنده بودن حمایت شود و برای این کار از زنانی شروع می کنم که هم اینک زنده اند. این نکته باید ما را وادارد به اهمیت آموزش مسائل جنسی و احساسی فکر کنیم. جلوگیری از بارداری هم یکی دیگر از چیزهایی است که باید در نظر گرفته شود. البته گزینش در این زمینه کار ساده ای نیست و زنی که می خواهد چنین تصمیمی بگیرد باید از نظر سلامتی و قوای جسمانی در وضعیت خوبی باشد و باید هر انتخابی که می کنند از آنها پشتیبانی شود. این چیزی است که ما می خواهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها