Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا و مناقشه اسرائیل و فلسطین

اتحادیه اروپا و مناقشه اسرائیل و فلسطین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، “امین” از لیون فرانسه پرسش خود را مطرح کرده و فابریس بالانش“، مدیر گروه تحقیقات و مطالعات مدیترانه و خاورمیانه در دانشگاه لیون II در فرانسه به او پاسخ می دهد:

امین: “سلام، امین هستم، دانشجو در شهر لیون. در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین، چرا اروپا برای حل و فصل آن بیش از این تلاش نمی کند؟”

فابریس بالانش:
“اتفاقا برای حل این مسئله، اروپا تلاش زیادی می کند و اول از همه از نظر مالی، تقریبا نیمی از کمک های سالانه به دولت خودگردان فلسطین، یعنی در حدود ۳۲۵ میلیون یورو در سال را تامین می کند. همچنین در کنار روسیه، سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا، یکی از بازیگران اصلی برای حل و فصل این موضوع است.

نماینده اتحادیه اروپا، کاترین اشتون است، اما مشکل این است که اشتون باید سیاست خارجی کشورهای اروپایی مختلف را در نظر بگیرد، یعنی موضع ۲۷ کشور عضو و این سیاست باید به اتفاق آرا به تصویب برسد، به طوری که اغلب به تصمیمات جزئی کفایت می شود به جای اینکه تصمیم های قوی اتخاذ شود. برای مثال مانند ایالات متحده آمریکا که قدرت خیلی بیشتر متمرکز و در دست یک نفر است.

سپس اینکه اسرائیل احتیاط بیشتری در مورد اتحادیه اروپا بخرج می دهد چون معتقد است که اروپا بیش از حد طرفدار فلسطین است. به عنوان مثال، ایالات متحده آمریکا به فلسطین به عنوان “کشور ناظر غیر عضو” سازمان ملل رای منفی داد در حالی که کشورهای مهم اروپایی مانند فرانسه، اسپانیا، و ایتالیا رای موافق دادند. کشورهای دیگر اتحادیه اروپا رای ممتنع دادند و تنها جمهوری چک علیه آن رای داد. بنابراین موضع اروپا در قبال مسئله فلسطین دقیقا روشن نیست، اما تمایل اروپا به حمایت از فلسطینی ها بیشتر از ایالات متحده است. بنابراین اسرائیل، یعنی بازیگر اصلی، اطمینان کمتری به اروپا دارد و ترجیح می دهد که در مورد این پرونده بیشتر با ایالات متحده آمریکا همکاری کند.”

شما هم می توانید پرسش های مورد نظر خود را از طریق تارنمای یورونیوز با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید:

با همکاری بنیاد عالی اروپایی مدیریت (ISEG)

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها