ترکیه و مساله گسترش اتحادیه اروپا

ترکیه و مساله گسترش اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، انور از آنکارا پرسش خود را در زمینه کاهش سرعت پیوستن به اتحادیه مطرح می‌کند و بریل دده اقلو، استاد دانشگاه گالاتاساری پاسخ می‌دهد.

انور: با بحران اقتصادی کنونی به نظر می‌رسد توسعه و گسترش اتحادیه اروپا با کندی همراه است. آیا اتحادیه اروپا در آینده به پذیرش اعضای جدید ادامه می‌دهد؟ این وضعیت چه اثری بر روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا برجای خواهد گذاشت؟

دده اقلو: «فکر می‌کنم روند گسترش اتحادیه اروپا کند شده است. منظورم این است که نمی‌توان گفت که توسعه اتحادیه اروپا به شکل کاملی انجام شده است. بحران اقتصادی نیز بر این موضوع تاثیر گذاشته است.

اما اتحادیه اروپا با یک مشکل روبروست. اگر توسعه نیابد بویژه در ارتباط با نامزدی چون ترکیه، در آن صورت این اتحادیه نمی داند روابطش را با این کشور چگونه تنظیم کند. این بدان معناست که از یکسو اتحادیه اروپا نمی‌خواهد ترکیه را از دست دهد و از سوی دیگر نمی‌خواهد عضویت آن را نیز بپذیرد.

از همین رو، اعضای شمالی اتحادیه اروپا بویژه بریتانیا سعی دارند تا مدل دیگری را مطرح کنند. مدلی که بر درجه بندی نامزدهای عضویت مبتنی است. به این معنا که اتحادیه اروپا با ترکیه به مذاکر بپردازد و شرایط و روند عضویت در اتحادیه را به بحث گذارد. این امر مسیر جدیدی را خواهد گشود.

این مدل، نظیر آنچه سارکوزی مطرح می‌کند نیست، یعنی مدل مبتنی بر همکاری ویژه و انحصاری. برخلاف قبلی، این مدل می‌تواند برای هر دو طرف مفید باشد. یعنی ترکیه تنها در صورت احراز شرایط عضویت در انجمن‌ها و نهاد‌ها می‌تواند به آن‌ها بپیوندد. یعنی ترکیه تنها در نهادهایی وارد می‌شود که حائز شرایط ورود به آن‌ها باشد.

به این ترتیب ترکیه به تدریج به یک عضو تبدیل خواهد شد. و اگر نخواهد به برخی شرایط تن دهد در آن صورت نباید این کشور را مجبور کرد. انتظار این است که اتحادیه اروپا در روند عضویت رویه‌ای انعطاف پذیر را در پیش گیرد و این می‌تواند به عنوان یک راه حل برای اتحادیه اروپا باشد.

اما در ارتباط با آلمان، فکر نمی‌کنم که نسبت به این مدل نظر چندان مثبتی داشته باشد. از نگاه فرانسه و آلمان روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نسبتا طولانی است. اما اگر مهلت تعیین شده از سال ۲۰۲۳ فرا‌تر رود، همانطور که بریتانیا اعلام کرده با مساله از دست رفتن نامزدی روبرو خواهیم شد.»

شما هم چناچه پرسش یا نظری دارید می‌توانید در تارنمای یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها