Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تفاوتهای ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا

تفاوتهای ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، جرا از آفریقای جنوبی پرسش خود را در مورد تفاوت ایالات متحده و اتحادیه اروپا طرح می کند و دومنیکو روستی دی والدالبرو از اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد.

او در ارتباط با تفاوتهای ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا چنین گفت:

«در ابتدا به تفاوتهای کمی اشاره می‌کنم. جمعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۵۰۰ میلیون نفر است در حالیکه این رقم در ایالات متحده آمریکا به ۳۰۰ میلیون نفر می‌رسد.

اتحادیه اروپا ۲۷ عضو دارد درحالیکه ایالات متحده آمریکا از ۵۰ ایالت تشکیل شده است.

در مورد اتحادیه اروپا صبحت از عضویت است و می بینیم که موضوع توافق در میان است. کشور‌ها با میل و اراده خود به عضویت این اتحادیه درآمده‌اند در حالیکه در مورد ایالات متحده آمریکا چنین چیزی نداریم.

از جمله تفاوت‌های نهادی، ایالات متحده یک فدراسیون است با یک نظام واحد ریاست جمهوری برای اداره کشور، حال آنکه در اتحادیه اروپا اداره کشورهای عضو با ترکیبی از تمرکزگرایی و اداره هر کشور توسط دولتی مستقل صورت می‌گیرد.

تفاوت دیگر به نظام بودجه بندی برمی گردد. در ایالات متحده آمریکا بودجه فدرال حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر ۲۰ درصد بودجه ایالتها به شیوه‌ای متمرکز مدیریت می‌شود. در حالیکه تنها یک درصد بودجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا توسط کمیسیون اروپا مدیریت می‌شود.

و آخرین نکته که تفاوتی عمده محسوب می‌شود؛ اینکه اگر اروپایی‌ها به موجب معاهده‌های مختلفی از لیسبون تا پاریس اتحادیه مشترکی را تشکیل داده‌اند، آمریکایی‌ها بر اساس قانون اساسی شان کنار هم قرار گرفته‌اند. پس در ارتباط با اتحادیه اروپا معاهده‌هایی داریم که به توافق دولتهای ۲۷ عضو رسیده است. بنابراین، رسیدن به توافق میان اعضای اتحادیه در تصمیم گیری ها دشوار است.

الگوی اقتصادی و اجتماعی هر یک از این دو هم متفاوت است. شرایط زندگی در اروپا از نظر نابرابری اجتماعی سخت‌تر است و به همین دلیل سیستم‌های حمایتی قوتری برای کمک به کسانی که در معرض بیکاری، بالا رفتن سن و نظایر آن هستند وجود دارد.

در اروپا نسبت به موضوعاتی چون محیط زیست حساست بالایی داریم. در اروپا بیتشر به فکر اداره سالم‌تر هستیم و از اینرو به انرژی‌های مورد استفاده و سیستم حمل و نقل توجه بیشتری داریم. این حساسیت در ایالات متحده کمتر است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها