Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توافقنامه تجارت آزاد اتحادیه اروپا و کره جنوبی، فرصت یا تهدید

توافقنامه تجارت آزاد اتحادیه اروپا و کره جنوبی، فرصت یا تهدید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته بیست و پنج ثانیه به موضوع توافقنامه های تجارت آزاد در اروپا بویژه توافقنامه اخیر این اتحادیه با کره جنوبی می پردازیم. در گفتگو با میهمانان برنامه سعی می کنیم به سئوالاتی از این دست پاسخ دهیم: آیا توافقنامه های تجارت آزاد فرصت های شغلی ایجاد می کنند یا برعکس آنها را از بین می برند؟ آیا تاریخ مصرف مذاکرات دوحه بسر آمده است؟

اعتراضات تلخند و گاهی اوقات خشونت بار. در این شرایط بحران مالی و اقتصادی، برای بسیاری از اروپاییها تجارت آزاد و یا جهانی شدن عباراتی کثیف بشمار می روند.

اما برخی از همین کشورهایی که در آنها مخالفت با جهانی شدن اقبال عمومی دارد، سود سرشاری از بازارهای جهانی برده اند.

بیش از یک سوم رشد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال 2010 مرهون صادرات بوده است.

این درحالیست که بسیاری از اقتصاددانان معتقد به ملی گرایی، معتقدند که عمر مذاکرات دوحه بسر آمده و نتیجه ای از آن بیرون نخواهد آمد. از اینروست که اتحادیه اروپا و دیگر قدرتهای اقتصادی، توافقات دوجانبه در تجارت آزاد را در دستورکار قرار داده اند.

در این بین بعضی ها نگران موافقتنامه های منطقه آزاد تجاری و گسیل کالاهای ارزان قیمت به اروپا هستند. کارگران نسبت به آینده شغلی خود واهمه دارند و بیکاران می ترسند، هیچگاه نتوانند فرصتی پیدا کنند. درعین حال اروپا با این رشد آهسته خود، برای خروج از بحران بشدت نیازمند بازارهای جهانی است.

این هفته از بروکسل، مقر پارلمان اروپا با شما هستیم و اما میهمانان برنامه:

- کارل دوگوخت، کمیسرتجاری اتحادیه اروپا، انسانی رک و صریح و در ضمن مسئول سابق مرکزتوسعه و کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا.

- برنادت سه گول، دبیرکل کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا که معتقد است برای جلوگیری از آنچه آنرا تبدیل شدن کارگران به “ژتون قمارخانه های سرمایه داری” نامیده است، اروپا باید کاری انجام دهد.

- راینارد کوئیک، رییس گروه کاری بازرگانی مذاکرات تجارت آزاد اروپا که اعتقاد دارد اروپا برای اینکه بتواند در اقتصاد جهانی جایگاهی داشته باشد و با قدرتهای نوظهور اقتصادی مبادله کند، نیازمند اصلاحات ساختاری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟

ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا چه پیامدهایی برای طرفین خواهد داشت؟