Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رعایت حقوق همجنسگرایان از شرایط پیوستن به اتحادیه اروپاست

رعایت حقوق همجنسگرایان از شرایط پیوستن به اتحادیه اروپاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامۀ این هفته “سخن شما” مارکو می پرسد آیا رعایت حقوق همجنسگرایان در صربستان باید از شرایط پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا باشد؟

در پاسخ به این سوال، ژوریس لاوریکوفس از انجمن بین المللی دگرباشی جنسی که از همجنسگرایان و دگرباشان جنسی حمایت می کند می گوید:” پاسخ صریح و کوتاه به مارکو، آری است. حمایت از حقوق دگرباشان در اتحادیه اروپا لازم و الزامی است.

در تکیمل پاسخم باید بگویم که اساساً اتحادیه اروپا ضوابط و شرایطی را برای عضویت کشورها در اتحادیه تعیین کرده است که به “ضوابط گپنهاگ” معروف است. این ضوابط علاوه بر معیارهای مربوط به ثبات نهادها، تضمین دموکراسی و حاکمیت قانون، شامل احترام به حقوق بشر و حمایت از اقلیت ها نیز هست.

در این ضوابط اگرچه مستقیما اشاره ای به افراد همجنسگرا و دگرباشان نشده است اما می دانیم که احترام به حقوق بشر و اقلیت ها ذکر شده است که نه تنها شامل همجنسگرایان و دگرباشان بلکه شامل معلولان و افرادی با مذاهب و قومیت های متفاوت و غیره نیز می شود.

اتحادیه اروپا همه ساله به دیده بانی و بررسی تمام کشورهای خواهان عضویت در اتحادیه پرداخته و گزارشی موسوم به “گزارش پیشرفت کار” را تهیه می کند. انجمن بین المللی ما با اعضایش در صربستان تنگاتنگ کار می کند تا از منعکس شدن شرایط همجنسگرایان صرب در این گزارش اطمینان حاصل شود.

برای مثال در گزارش سال 2011، پیشرفت در مورد حق برگزاری آزاد گردهمایی بررسی شده و به تعهد دولت صربستان در اطمینان از راهپیمایی همجنسگرایان و دگرباشان که می بایست تحت مراقبت پلیس صورت گیرد اشاره شده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین از صربستان به خاطر تصویب قانون بسیار خوب ضد تبعض تمجید کرده است. با این وجود این کمیسیون در “گزارش پیشرفت کار” تصریح کرده است که تصویب قانون به تنهایی کافی نیست و از نگرش و برخورد منفی عمومی نگران است. این گزارش همچنین از صربستان می خواهد تا با معرفی برنامه های آموزشی و قوانین ضد تبعیض از رعایت شدن حقوق همجنسگرایان اطمینان حاصل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر همجنسگرای صربستان صاحب فرزند شد

وضعیت تراجنسی‌های ایران در گفتگو با دو ترانس و یک متخصص

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز