Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالشهای پیش روی نظام مراقبتهای بهداشتی در یونان

چالشهای پیش روی نظام مراقبتهای بهداشتی در یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در یک روز کاری شلوغ در آتن شاید به نظر نیاید که این کشور در وضعیتی بحرانی قرار دارد. اما مشکل بدهی های دولتی، نرخ بالای بیکاری، و هجوم روزانه

آگهی

در یک روز کاری شلوغ در آتن شاید به نظر نیاید که این کشور در وضعیتی بحرانی قرار دارد. اما مشکل بدهی های دولتی، نرخ بالای بیکاری، و هجوم روزانه پناهجویان بر سیستم مراقبتهای پزشکی این کشور نیز سایه انداخته است. در این گزارش «مراقبت هوشمند» با وزیر بهداشت یونان درباره اصلاحات سیستم مراقبتهای پزشکی کشور صحبت کرده ایم. همچنین به سراغ کسانی رفته ایم که از نزدیک با این مسئله آشنایی دارند: بیماران و پزشکان.

یونان با مشکلاتی نظیر بدهی های دولتی، نرخ بالای بیکاری و ورود پناهجویان روبروست. این مسائل بر روی سیستم مراقبتهای پزشکی این کشور نیز تاثیر گذاشته است.

دکتر ماتینا پاگونی، پاتولوژیست بیمارستان ینیمتا در آتن می گوید: «در یونان با وضعیت سختی روبرو هستیم. پرستار و پزشک کم داریم. باید افراد بیشتری استخدام شوند و باید بودجه بیشتری به بیمارستان ها اختصاص داده شود تا بیمارستان بتواند تجهیزات و دارو تهیه کنند. چون همین الان امکاناتمان در این زمینه لب مرز هستیم.»

بیماران در چه وضعیتی قرار دارند؟

کریستوس دارامیلاس، رییس انجمن بیماران مبتلا به دیابت درباره مشکلاتی که بیماران در یونان با آن روبرو هستند می گوید: «بیمار نمی تواند وقت ملاقات بگیرد و این وضع باعث می شود بسیاری از کسانی که بیماریهای مزمن دارند نتوانند مرتب به پزشک مراجعه کنند، یعنی اغلب ۹ تا ۱۰ ماه بعد از زمانی که باید به پزشک مراجعه می کردند، به آنها وقت داده می شود.»

چالشهای اصلاحات جدید در سیستم مراقبتهای بهداشتی

دولت یونان اخیرا قانونی را به تصویب رسانده است که ۲۴ درصد یونانیانی را که بیکار هستند و بیمه بهداشتی هم ندارند از خدمات پزشکی عمومی رایگان بهره مند می کند.

منتقدین می گویند که این تغییرات باعث گسترش بازار سیاه خواهد شد اما وزیر بهداشت یونان نظر دیگری دارد. آندریاس کسانتوس، وزیر بهداشت یونان در این مورد می گوید: «مراقبت های پزشکی حقی است که ما در مقام دولتی مدرن با مدیریت خوب باید به شکل برابر برای همه بدون توجه به برخورداری از بیمه، وضعیت شغلی و سطح درآمد، فراهم کنیم، به این معنا که فکر می کنم این قانون جدید به نفع بازار سیاه و فرار از مالیات نخواهد بود و بر این نکته تأکید داریم.»

اما یونان چطور می تواند از عهده ارائه خدمات درمانی به تعداد زیاد افرادی که تحت پوشش خدمات درمانی قرار می گیرند، برآید؟

اندریاس کسانتوس در این باره می گوید: «به نظرم می توانیم از پس تأمین نیازهای مالی برآییم، و بتدریج سیستم را به وضعیتی پایدار سوق دهیم، خدمات را بهتر کنیم و هزینه هایِ اضافیِ پس از تصویب این قانون را تأمین کنیم.»

اصلاحات دولتی، مرهمی موقت؟

آیا اصلاحات دولتی به میزان کافی دامنه دار است؟ یا این که فقط مرهمی موقتی است برای سیستمی که نیاز به اصلاحات بنیادی دارد؟

از نظر پروفسور کیریکوس سولیتیس، استاد سیاست های درمانی دانشگاه پلوپونز، یونان باید کلا به وابستگی خود به پرداخت های کارمند و کارفرما خاتمه دهد.

وی می گوید: «می دانیم که این سیستم به تغییرات عمده نیاز دارد، اما به نظر می رسد هر روز سیستم مجبور است با همین وضعیت بسازد و اداره شود. من فکر می کنم نظام مراقبتهای بهداشتی باید به نظامی متکی بر مالیاتهای عمومی تبدیل شود، مثل سیستمی که در بریتانیا یا کشورهای اسکاندیناوی وجود دارد. چون فقط به این ترتیب است که می توانیم پوشش همگانی برای خدمت بهداشتی داشته باشیم.»

بهبود سیستم مراقبتهای بهداشتی به سرمایه گذاری نیاز دارد

همه کسانی که به سیستم مراقبت های پزشکی یونان متکی هستند در یک مسئله با یکدیگر هم عقیده هستند: برای تأمین بودجه این سیستم به سرمایه گذاری بیشتری نیاز است.

کریستوس دارامیلاس، رییس انجمن بیماران مبتلا به دیابت در این مورد می گوید: «کاری که دولت باید انجام بدهد حمایت از بیمارستان هاست و منظور حمایت مالی است چون همیشه اینجا مشکل پول است. نبود کارشناسان و پرستاران مراقبت های ویژه باعث خواهد شد تمام سیستم و بیمارستان های کشورمان فرو بپاشد.»

گفته می شود برای اصلاح نظام مراقبت های بهداشتی یونان به پنج سال زمان و هزینه ای معادل شش درصد تولید ناخالص داخلی این کشور نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آموزش مهارتهای جدید به پزشکان عمومی کانادا برای درمان بیماری های مفصلی

ملاقات پزشکان سوئدی در فضای مجازی برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون

مبارزه با چاقی مفرط یکی از مشکلات سیستم مراقبتهای بهداشتی در اروپاست