Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آموزش مهارتهای جدید به پزشکان عمومی کانادا برای درمان بیماری های مفصلی

آموزش مهارتهای جدید به پزشکان عمومی کانادا برای درمان بیماری های مفصلی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در شرق کانادا پروژه ای در جریان است تا با دادن آموزشهای تخصصی به پزشک خانواده، از زمان انتظار کسانی بکاهد که از ناهنجاری هایی مثل آرتروز رنج می برند.

آگهی

در شرق کانادا پروژه ای در جریان است تا با دادن آموزشهای تخصصی به پزشک خانواده، از زمان انتظار کسانی بکاهد که از ناهنجاری هایی مثل آرتروز رنج می برند. در این گزارشِ «مراقب هوشمند» به شهر هالیفاکس می رویم تا ببینیم چگونه آموزش مهارت های جدید به پزشکان عمومی باعث بهبود وضعیت بیماران می شود.

دکتر ساموئل هیکاکس، پزشک خانواده در هالیفکس کاناداست. او بتازگی دوره آموزشی ویژه پزشکان عمومی را می گذارند، دوره ای که هدفش کاهش زمان انتظار برای بیماران مبتلا به آرتروز است.

ایده اصلی این طرح آن است که متخصصان طب عمومی بتوانند برای بیمارانی که از وضعیت پایداری برخوردار هستند آزمایشهای معمولی را انجام بدهند تا این بیماران مجبور نباشند مدتها در انتظار وقت برای دیدن متخصص روماتولوژی بمانند.

دکتر هیکاکس می گوید: «این دوره های آموزشی، غیر رسمی است. کارآموزی ام را با متخصصان روماتولوژی مختلف که در این درمانگاه کار می کنند گذراندم. آنها کسانی هستند که روشهای درمان رماتیسم مفصلی در درمانگاه را گسترش داده اند و من با استفاده از این روشها می توانم خودم به تنهایی (بدون نیاز به متخصص) بیمارانم را ویزیت کنم.»

دکتر هیکاکس با گروهی از پرستاران و فیزیوتراپیستهای دیگر کلینیک همکاری می کند. او می تواند بیمار را هر زمان که لازم باشد ویزیت کند. وی می افزاید: «بطور معمول وقتی یک بیمار مبتلا به رماتیسم به درمانگاه مراجعه می کند، ابتدا به سراغ متخصص روماتولوژی و یک پرستار می رود. شش ماه بعد از آن می تواند یک فیزوتراپیست، یک پرستار و خود من را ببینید. باید بطورمتناوب از این دو نوع مشاوره پزشکی برخوردار شود.»

راه حلی محلی برای مشکلی محلی؟

این طرح که در شهر هالیکفسِ استان نوا اسکوشیا در کانادا اجرا شده، شاید راه حلی محلی برای مشکلی محلی به نظر آید. در اینجا متخصص رماتولوژی کافی در کار نیست و پزشکان خانواده برای کمک به بیماران دست به کار به می شوند.

اما در واقع، این مشکل در کشورهای دیگر دنیا هم هست: کمبود پزشک متخصص، که باعث شده بیماران زمان طولانی منتظر وقت ملاقات بمانند. راندی مونورو، یکی از مدیران نظام خدمات درمانی در هالیفکس معتقد است که این رویکرد می تواند تبدیل به یک راه حل شود. وی می گوید: «سازمان جهانی بهداشت اغلب می گوید “آینده ما در همکاری است”. ما به سوی دورانی می رویم که به “سونامی خاکستری” معروف شده، یعنی دورانی که تعداد افراد مسنِ نیازمندِ مراقبت به شدت در آن زیاد است.»

از نظر راندی مونرو، طرح آموزش مهارت های جدید به پزشکان عمومی به این معناست که همه پزشکان برای ارائه خدمات درمانی با هم همکاری می کنند. او در این باره می گوید: «همکاری می کنیم. من ممکن است بگویم که بیمار را دیدم و وضعیتش چنین و چنان است و شما ممکن است نظر دیگری داشته باشید اما همکاری واقعی وقتی است که همه یک هدف دارند و بیمار است که هدف را تعیین می کند، یعنی بیمار تعیین می کند که می خواهد نتیجه نهایی چه باشد و همه در راه رسیدن به این هدف تلاش می کنند.»

پزشکان متخصص وقت آزاد بیشتری برای ویزیت بیماران تازه دارند

یک چهارم جمعیت استان نوا اسکوشیا در شرق کانادا به دردهای مفصلی مبتلا هستند. به این ترتیب آموزشهای تخصصی برای پزشک خانواده، هم زمان انتظار را برای این بیماران کوتاه می کند و هم باعث می شود متخصصان روماتولوژی بتوانند بیماران جدید را ویزیت کنند.

سوزان تیلی راسل، مدیر انجمن بیماران مبتلا به آرتروز می گوید: «ما در حال مسابقه با زمان هستیم. از زمان بروزِ نخستین علائم، پیش از آنکه آسیبهای دائمی مفصل شروع بشوند، سه تا شش ماه فاصله هست. با کمک این طرح آموزش، متخصص روماتولوژی می تواند برای تشخیص اولیه وارد عمل شود. سپس پزشک عمومی بیمارانی را که وضعیت پایدار دارند، ویزیت می کند و متخصص هم وقت آزاد بیشتری خواهد داشت.»

دو سال برنامه ریزی نیاز بود تا خدمات درمانی درمانگاه با مهارتهای جدیدِ دکتر هیکاکس تطابق پیدا کند. اما او اکنون از موثر بودن این روش مطمئن است و می گوید: «یک پزشک خانواده درک روشنی از وضعیت بیمار و بیماریهای مزمن او دارد و می داند چطور با دیگر پزشکان خانواده ارتباط برقرار کند تا بتواند همکاری را به جریان بیاندازد. ادعای ما این است که این شیوه مراقبت های بهداشتی، بهتراز دیگر الگوها است.»

طرحی مشابه این، در یکی دیگر از درمانگاههای نوا اسکوشیا در جریان است و قرار است در استانهای دیگر کانادا هم اجرا شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملاقات پزشکان سوئدی در فضای مجازی برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون

مبارزه با چاقی مفرط یکی از مشکلات سیستم مراقبتهای بهداشتی در اروپاست

چالشهای پیش روی نظام مراقبتهای بهداشتی در یونان