Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مبارزه با چاقی مفرط یکی از مشکلات سیستم مراقبتهای بهداشتی در اروپاست

مبارزه با چاقی مفرط یکی از مشکلات سیستم مراقبتهای بهداشتی در اروپاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چاقی مفرط در ایتالیا و در سرتاسر اروپا مشکلات زیادی ایجاد کرده است. چه راهکارهایی برای مواجهه با این مشکل وجود دارد؟ در این گزارش «مراقبت هوشمند» از

آگهی

چاقی مفرط در ایتالیا و در سرتاسر اروپا مشکلات زیادی ایجاد کرده است. چه راهکارهایی برای مواجهه با این مشکل وجود دارد؟ در این گزارش «مراقبت هوشمند» از رم سعی کرده ایم پاسخ این پرسش را بیابیم.

چاقی مفرط یکی از تهدیدهای جدی برای سیستم مراقبت های بهداشتی به شمار می آید، زیرا منجر به بیماری های قلبی، بیماری قند و مشکلات درازمدت می شود.

استفانو دی سانتیس شش ماه پیش برای درمان چاقی مفرط به پزشک مراجعه کرد. او به دلیل چاقی مفرط، هم فشار خون داشت و هم میزان کلسترول خونش بیش از اندازه بود. استفانو دی سانتیس می گوید: «حال خوشی نداشتم و به خودم گفتم که آزمایش خون بدهم. نتیجه آزمایش وحشتناک بود. بنابراین از طریق یکی از دوستانم، از دکتر کاپورسو کمک خواستم. خیلی نگران بودم چون نمی دانستم آیا می توانم از رژیم غذایی خاصی پیروی کنم.»

سورنا کاپورسو، زیست شناس و متخصص تغذیه توانسته به او کمک کند که ۱۱ کیلو از وزنش را کم کند. دکتر کاپورسا می گوید که برخی تصورات اشتباه درباره تغذیه در جامعه هم وضع را بدتر می کند: «این تصور به وجود آمده است که غذای سالم خوردن از نظر اقتصادی پرهزینه شده است. اطراف ما پر از تبلیغاتی است که ما را به سوی محصولات بد می راند، غذاهای پر کالری و ناسالم، که مصرف کننده را سردرگم می کند.»

میزان چاقی مفرط در سی سال گذشته در سرتاسر جهان دو برابر شده است. این مشکلی نیست که بخودی خود ناپدید شود. در ایتالیا از هر سه کودک یکی اضافه وزن دارد. سیاستگذاران باید پاسخ مناسبی برای این وضعیت پیدا کنند اما از کجا بدانند کدام پاسخ مناسب است و کار خواهد کرد؟

وینچنزو آتلا اقتصاددان است و با همکاری “سازمان همکاری اقتصادی و توسعه” و دانشگاه “یو.اس.سی” کالیفرنیای جنوبی مدلی برای شبیه سازی میکرواقتصادی طراحی کرده است که با آن می توان بازدهی رهیافتهای مختلف برای حل مشکل چاقی مفرط را سنجید.

وی می گوید: «از این شبیه سازی هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که اگر در ترکیب جمعیتی بتوانیم مشکل چاقی مفرط را بین افراد ۵۰ ساله در مقایسه با وضعیت فعلی، کاهش دهیم خواهیم توانست مقدار مشخصی در هزینه ها صرفه جویی کنیم. فایده این مدل، پیش بینی آینده نیست، بلکه این مدل به ما امکان می دهد به سیاستمداران بگوییم دو رویه را می توان در پیش گرفت اگر A را برگزینیم چنین خواهد شد و اگر B را نتیجه دیگری خواهیم داشت.»

چنین گزینه هایی می تواند شامل وضع مقررات باشد برای تبلیغات مواد غذایی و برچسب زدن روی آنها و همینطور سرمایه گذاری در آموزش که ده ها سال بعد نتیجه خواهد داد.

اما چطور باید سیاستمداران را به اقدام عملی واداشت؟ والتر ریکیاردی رئیس مؤسسه ملی سلامت ایتالیا در پاسخ به این پرسش می گوید: «واداشتن سیاستمداران به اقدام عملی، نیاز به دو چیز دارد: اول ارائه شواهد محکم علمی. در غیر این صورت آمار و ارقام را فقط عده ای خاص خواهند دانست؛ و دوم برانگیختن حس رهبری و تعهد اخلاقی در آنها. چون پولی که ما اکنون برای این اهداف هزینه کنیم زمانی نتیجه خواهد داد که این سیاستمداران دیگر در قدرت نیستند. نکته مهم این است که آنها را قانع کنیم که نباید فقط به انتخابات بعدی فکر کنند، بلکه باید به فکر نسل آینده هم باشند.»

اما نسل جوان درایتالیا رژیم غذایی معروف مدیترانه ای را که بر مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای دریایی تاکید می کند، کنار گذاشته است. عوامل دیگر هم وضعیت را بدتر کرده است.

سرنا کاپورسو، متخصص تغذیه می گوید: «به فعالیت فیزیکی به اندازه ای که باید، بها داده نمی شود در حالیکه نقطه شروع باید فعالیت فیزیکی باشد. من شاهد این هستم که در مدارس ابتدایی و در دبیرستان ها فعالیت فیزیکی و ورزش در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است.»

در حال حاضر، مشکل این است که چگونه سیاستهای مناسب در پاسخ به این وضعیت اتخاذ شود. طبق آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می توان در ایتالیا با پیاده کردن یک استراتژی جامع برای مقابله با بیماری های مزمن مرتبط با چاقی مفرط، جلوی ۷۵۰۰۰ مرگ در سال را گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آموزش مهارتهای جدید به پزشکان عمومی کانادا برای درمان بیماری های مفصلی

ملاقات پزشکان سوئدی در فضای مجازی برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون

چالشهای پیش روی نظام مراقبتهای بهداشتی در یونان