Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جشن تولد ۱۹۱ سالگی پیرترین جانور خشکی‌زی؛ جاناتان همچنان از میل جنسی بالایی برخوردار است

جاناتان، پیرترین جانور خشکی‌زی در جهان
جاناتان، پیرترین جانور خشکی‌زی در جهان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیرترین حیوان «خشکی‌زی» در جهان به تازگی ۱۹۱ سالگی خود را در جزیره «سنت هلن» جشن گرفت، هرچند مراقبان «جاناتان»، لاک‌پشت غول‌پیکر احتمال می‌دهند که سن این حیوان از این هم بیشتر باشد.

آگهی

جاناتان که در سال ۱۸۳۲ و پیش از اختراع تمبر پستی، تلفن و عکاسی متولد شده، در طول جنگ داخلی آمریکا، بیشتر دوران سلطنت ملکه ویکتوریا، ظهور و سقوط اتحاد جماهیر شوروی و دو جنگ جهانی زندگی کرده است.

این لاک‌پشت غول‌پیکر که از سال ۱۸۸۲ در جزیره «سنت هلن» زندگی می‌کند، زندگی عاشقانه‌ای داشته است.

تولد جاناتان

جاناتان نه تنها قدیمی‌ترین جانور زنده خشکی‌زی در جهان است، بلکه او قدیمی‌ترین جانور کلونی است که تاکنون ثبت شده است. جانوران کلونی، نوعی از کلاس خزندگان هستند که لاک‌پشت‌های خشکی‌زی و لاک‌پشت‌های آبزی یا تراپین‌ها را شامل می‌شوند.

در جزیره سنت هلن، جاناتان یک سرمایه ملی محسوب می‌شود که چهره‌اش بر پشت سکه ۵ پنی ضرب شده است. او که اکنون نابینا و بدون حس بویایی است، روزهای خود را آزادانه در محوطه خانه فرماندار این جزیره می‌گذراند.

جو هالینز، دامپزشک جاناتان به رکوردهای جهانی گینس اعلام کرد که این لاک‌پشت «از نظر سلامتی در شرایط «مطلوبی» است و همه نشانه‌ها در حال حاضر آن‌ها را امیدوار می‌کند که او به قرن سوم زندگی خود برسد، البته اگر پیشتر این اتفاق رخ نداده باشد.

سن جاناتان بر اساس این واقعیت تخمین زده می‌شود که وقتی در سال ۱۸۸۲ وارد جزیره سنت هلن شد، کاملاً بالغ بوده است، از این رو دست‌کم ۵۰ سال داشته است.

در وب‌سایت جزیره سنت هلن آمده است: «مردم اغلب از ما تاریخ تولد جاناتان را می‌پرسند. پاسخ این است که ما نمی‌دانیم.»

زندگی جاناتان چگونه بوده است؟

سن هیچ مانعی برای داشتن یک زندگی کامل نیست و جاناتان، لاک‌پشت عاشق ۱۹۱ ساله شاهدی زنده برای این مدعا است.

جاناتان که در دهه ۱۹۸۰ به دلیل تنهایی بسیار ناآرام بود، پس از برقراری رابطه با یک هم‌نوع به نام فردریکا در سال ۱۹۹۱ آرام گرفت. البته آن‌ها هرگز صاحب فرزندی نشدند.

بیست و شش سال بعد، راز عدم بچه‌دار شدن آنها حل شد: «فردریکا نر بود.» به گفته دامپزشک قدیمی جاناتان، او هنوز هم از میل جنسی بالایی برخوردار است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هالینز به رکوردهای جهانی گینس اعلام کرد با وجود اینکه جاناتان حس بویایی خود را از دست داده و تقریباً در اثر عارضه آب مروارید نابینا شده است اما اشتهای او همچنان زیاد است.

او هنوز هفته‌ای یک بار با کمک میوه و سبزیجات توسط یک تیم کوچک و اختصاصی با دست تغذیه می شود.

اختراعاتی که جاناتان از آنها پیرتر است

هفت تیر/ ۱۸۳۶

ساموئل کلت، نخستین هفت تیر تجاری را در سال ۱۸۳۶ ثبت اختراع کرد. این تفنگ‌ها در جنگ‌هایی مانند جنگ داخلی آمریکا از سال ۱۸۶۰ تا سال ۱۸۶۴ مورد استفاده قرار گرفتند.

عکس/ ۱۸۳۹

نخستین تصاویر «داگرئوتیپ» در سال ۱۸۳۹ چاپ شد. از آن زمان تاکنون ۱۳ تریلیون عکس گرفته شده است.

نخستین کشتی هوایی با موتور/ ۱۸۵۲

بالون هوای گرم نخستین کشتی هوایی بود. این یک بالون پر از هیدروژن بود که توسط یک موتور بخار کار می‌کرد.

لامپ تجاری/ ۱۸۷۹

الکتریسیته توسط بنجامین فرانکلین در سال ۱۷۵۲ کشف شد، زمانی که او متوجه شد جرقه‌های ناشی از برخورد صاعقه می‌توانند نیرو تولید کنند. اما لامپ تا سال ۱۸۷۹ وارد بازار نشد.

نخستین دوچرخه مدرن/ ۱۸۸۵

دوچرخه پنی فرتینگ، دوچرخه اصلی با چرخ بزرگ در جلو در اوایل قرن نوزدهم اختراع شد. اما نخستین دوچرخه مدرن با زنجیر در حدود سال ۱۸۸۵ ساخته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «پیرترین سگ دنیا» به اندازه یک انسان ۲۰۰ ساله عمر کرده است؟

پیرترین شامپانزه نر آمریکای شمالی در باغ وحش سانفرانسیسکو مرد

پیرترین گربه جهان در ۳۱ سالگی مرد