Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نزدیک به ۳۰ درصد گونه‌های مختلف جانوری کره زمین در معرض خطر هستند

نزدیک به ۳۰ درصد گونه‌های کره زمین در معرض خطر هستند
نزدیک به ۳۰ درصد گونه‌های کره زمین در معرض خطر هستند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت (آی‌یوسی‌ان) در گزارشی اعلام کرد که نزدیک به ۳۰ درصد از ۱۳۸ هزار و ۳۷۴ گونه جانوری کره زمین که مورد بررسی قرار گرفتند با خطر انقراض روبرو هستند.

آگهی

انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت (آی‌یوسی‌ان) در گزارشی اعلام کرد که نزدیک به ۳۰ درصد از ۱۳۸ هزار و ۳۷۴ گونه جانوری کره زمین که مورد بررسی قرار گرفتند با خطر انقراض روبرو هستند.

بر اساس این گزارش که روز شنبه چهارم سپتامبر در مارسی فرانسه منتشر شد، اژدهای کومودوی اندونزی که زیستگاه‌های جزیره‌ای‌اش با بالا رفتن سطح دریاها کوچک‌تر شده، در آخرین به روز رسانی سیاهه این نهاد بین‌المللی موسوم به فهرست سرخ حیات وحش، به عنوان حیوان «در معرض خطر» طبقه بندی شد.

در گزارش انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت همچنین هشدار داده شده است که صید بی رویه تقریباً دو کوسه از هر پنج کوسه، این گونه جانوری را با تهدید انقراض روبرو کرده است.

با این حال بر اساس آخرین به روزرسانی فهرست سرخ برای گونه‌های در معرض خطر، پتانسیل ترمیم هم دیده می‌شود، به گونه‌ای که چهار گونه ماهی تُن پس از یک دهه تلاش برای جلوگیری از صید بیش از حدشان از خطر انقراض دور شدند.

چشمگیرترین تغییر در وضعیت ماهی تن آبی اقیانوس اطلس مشاهده شده است. این‌ گونه ماهی آخرین بار در سال ۲۰۱۱، پایه اصلی سوشی درجه یک در ژاپن معرفی شده بود.

برونو اوبرله، مدیر کل انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت با انتشار بیانیه‌ای گفت: «ارزیابی‌های فهرست سرخ نشان می‌دهد که چقدر زندگی و معیشت ما با تنوع زیستی در هم آمیخته است.»

خطر از بین رفتن گونه‌های مختلف از گرم شدن کره زمین کمتر نیست

پیام کلیدی نشست انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت که در شهر مارسی فرانسه در حال برگزاری است این است که از بین رفتن گونه‌های مختلف کره زمین و نابودی اکوسیستم‌ها خطرشان کمتر از گرم شدن کره زمین نیست.

با وجود این تغییرات آب و هوایی سایه سنگین‌تری نسبت به گذشته بر آینده بسیاری از گونه‌ها، به ویژه حیوانات و گیاهان بومی افکنده است که به طور منحصر به فرد در جزایر کوچک یا نقاط خاص تنوع زیستی زندگی و رشد می‌کنند.

اژدهای کومودو، بزرگ‌ترین گونه مارمولک جهان تنها در پارک ملی کومودو و همسایگی‌اش فلورس که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، یافت می‌شوند.

انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت در گزارش خود با اشاره به اینکه گونه بزرگ‌ترین مارمولک زنده جهان به طور فزاینده‌ای تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته، اعلام کرد: «انتظار می‌رود افزایش سطح آب دریاها در۴۵ سال آینده، زیستگاه کوچک آنها را حداقل ۳۰ درصد کاهش دهد.»

همچنین گونه‌های در خطر در خارج از مناطق حفاظت شده به شکل وحشتناکی در حال از دست دادن زیستگاه‌های خود همزمان با گسترش ردپای انسان هستند.

اندرو تری، مدیر حفاظت در انجمن جانورشناسی لندن گفت: «این ایده که حیوانات ماقبل تاریخ به دلیل تغییرات آب و هوایی یک قدم به انقراض نزدیک شده‌اند وحشتناک است.»

از همین رو او بر لزوم قرار دادن موضوع طبیعت در مرکز تمام تصمیم‌گیری‌های مهم سازمان ملل متحد در نشست گلاسکو تأکید کرد.

آمارهای هشدار دهنده

جامع‌ترین تحقیق روی کوسه‌ها و سفره‌ماهی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر ۳۷ درصد از هزار و ۲۰۰ گونه بررسی شده درگروه حیوانات در معرض انقراض طبقه بندی می‌شوند. به این ترتیب آنها در یکی از سه گروه «آسیب پذیر»، «در معرض خطر» یا «در خطر جدی» قرار می‌گیرند.

به نظر نیکلاس دالوی، استاد دانشگاه سیمون فریزر، «یک سوم گونه‌ها بیشتر از هفت سال پیش در خطر قرار گرفته‌اند.»

بر اساس گزارش منتشر شده، پنج گونه اره ماهی و کوسه ماکو پوزه کوتاه از جمله گونه‌هایی هستند که بیشتر تهدید می‌شوند.

برخی از متخصصان بر این باورند که با محدود نکردن صید، سلامت اقیانوس‌ها به خطر می‌افتد و فرصت‌ها برای ماهیگیری پایدار، گردشگری و امنیت غذایی در درازمدت از دست می‌رود.

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد سالانه حدود ۸۰۰ هزار تن کوسه صید می‌شوند اما تحقیقات نشان می‌دهد که رقم واقعی دو تا چهار برابر بیشتراست.

آگهی

میزان اثربخشی اقدام های حفاظتی

انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت همچنین به صورت رسمی به «وضعیت سبز» و اولین استاندارد جهانی برای ارزیابی بازیابی گونه‌ها و اندازه گیری اثرات حفاظتی از آنها اشاره کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس معیار جدید، میزان بازیابی گونه ها در مقایسه با سطح جمعیت تاریخی آنها اندازه‌گیری و اثربخشی اقدام های حفاظتی گذشته و آینده ارزیابی می‌شوند.

با وجود این تلاش‌ها برای توقف کاهش گسترده شمار و تنوع حیوانات و گیاهان تا حد زیادی شکست خورده است.

کارشناسان تنوع زیستی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ هشدار داده بودند که یک میلیون گونه در آستانه انقراض هستند. از همین رو آنها گفته بودند که زمین در آستانه ششمین رویداد انقراض جمعی در ۵۰۰ میلیون سال گذشته قرار دارد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت از سفر یک ساله؛ گله فیل‌ها در چین به سمت زیستگاه اولیه می‌رود

چین سعی می‌کند گله فیل‌ها را از شهر ۷ میلیون نفری دور نگه دارد

مرگ یک گله‌ فیل‌ در هند؛ گفته می‌شود دلیل مرگ جمعی صاعقه است